Kredyt hipoteczny na budowę domu

Opublikowano: 29 Marzec 2021 Urszula Sokół 6 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipoteczneBlog bankowy

Spośród kilku celów przy kredycie hipotecznym możemy wyróżnić jeden z głównych tzn. kredyt na budowę domu. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy odpowiedzi na poniższe kwestie: czym jest kredyt hipoteczny na budowę domu, co to są transze kredytu i jak je rozliczać, jak wygląda cały proces uzyskania kredytu oraz ile trwa cały proces uzyskania kredytu?

Co to jest kredyt hipoteczny na budowę domu?

Kredyt hipoteczny na budowę domu jest kredytem, który możemy uzyskać w banku z przeznaczeniem na budowę, rozbudowę bądź dokończenie budowy domu. W sytuacji, gdy chcemy wybudować dom musimy posiadać tylko część środków, czyli tzw. wkład własny do kredytu, a pozostałą część inwestycji sfinansować kredytem hipotecznym.

Często używa się również określenia kredyt budowlano-hipoteczny. Skąd ta nazwa? W trakcie budowy domu kredyt będzie kredytem budowlanym, a po zakończeniu inwestycji, gdy dom będzie oddany do użytku kredyt przybiera formę kredytu hipotecznego, gdzie zabezpieczeniem staje się wpis do działu IV ksiąg wieczystych, czyli działu dotyczącego ustanowionych hipotek.

I tutaj pojawia się istotna cecha tego kredytu: do czasu oddania domu do użytku kredytobiorca płaci tylko raty odsetkowe. Gdy już dom zostanie ukończony będzie płacił całą ratę kapitałowo-odsetkową.

Transze – dlaczego są tak istotne?

Transza kredytu to bardzo ważne pojęcie, o którym trzeba wiedzieć starając się o kredyt na budowę domu. Transza kredytu oznacza tę część kredytu, która zostanie nam wypłacona w momencie ukończenia określonego umową i planem budowy etapu, tak, abyśmy mogli przejść do następnego i mieć zapewnione środki z kredytu na ten cel.

Stając przed wyborem banku, w którym będziemy ubiegać się o kredyt na budowę domu musimy dokładnie dowiedzieć się na jakich zasadach rozliczane są poszczególne etapy prac. Musimy to uzależnić od przyjętego systemu budowy domu. Jeśli przy budowie domu będziemy korzystać z usług firmy budowlanej rozliczanie się na podstawie faktur nie będzie stanowić problemu. Natomiast jeśli dom będzie budowany z pomocą rodziny, gdzie szwagier zrobi elektrykę a wujek zajmie się pracami ziemnymi przedstawienie faktur będzie wyzwaniem. Wówczas najlepiej wybrać bank, który będzie odbierał kolejne etapy budowy na podstawie inspekcji i oceny stanu zaawansowania prac. Możliwe jest również przesłanie zdjęć zakończonych etapów budowy.

Z praktyki wiemy, że system opierający się na fakturach jest coraz mniej popularny wśród banków. Aktualnie kluczowy jest kosztorys sporządzony przez kierownika budowy - oczywiście z realnymi wycenami dotyczącymi poszczególnych etapów prac.

Jak wygląda proces uzyskania kredytu na budowę domu?

W przypadku ubiegania się o kredyt na budowę domu możemy wyróżnić kilka ważnych grup dokumentów oraz znaczących etapów. I tak jeśli chodzi o dokumenty to standardowo, oprócz wniosku kredytowego i dokumentów dotyczących kredytobiorcy i jego źródła dochodów musimy przygotować wymagane przez bank dokumenty dotyczące budowanej nieruchomości. Należą do nich m.in.:

 • dokument potwierdzający fakt własności działki budowlanej,
 • wypis i wyrys z rejestru gruntów,
 • pozwolenie na budowę,
 • wspomniany wcześniej kosztorys, sporządzony przez kierownika budowy,
 • dziennik budowy,
 • projekt budowlany.

Natomiast jeśli nieruchomość będzie budowana przez dewelopera zawsze posiada on komplet dokumentów związanych z realizowaną inwestycją i gdy staniemy się jego klientem udostępni pakiet dokumentów niezbędnych dla banku.

Po złożeniu wniosku do banku i uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej bank przystępuje do wypłaty transz zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Kredyt hipoteczny - kwota: 220 000 zł, okres: 20 lat
Banki
Kwota kredytu: 220 000 zł
Ilość rat kredytu: 20 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 2,21 % 2,23 % 0,00 % 272 390,40 zł 1 134,96 zł Złóż wniosek
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 2,24 % 2,48 % 1,99 % 278 584,80 zł 1 160,77 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,75 % 1,00 % 285 453,60 zł 1 189,39 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,75 % 1,00 % 285 453,60 zł 1 189,39 zł Złóż wniosek

Ile zatem trwa proces ubiegania się o kredyt budowlany?

Banki zobowiązane są wydać decyzję w terminie 21 dni od daty dostarczenia kompletnej dokumentacji. Należy jednak zaznaczyć, że często zebranie tak dużej ilości dokumentów, przy zachowaniu terminów ich ważności, zajmuje kilka tygodni.

Podsumowując, kredyt hipoteczny na budowę domu pozwala wielu osobom na spełnienie marzeń o własnym miejscu na ziemi i to najlepiej z ogrodem. Bardzo ważnym elementem jest odpowiedni wybór nie tylko projektu domu czy dobrej ekipy budowlanej, ale i banku finansującego, tak, aby cała budowa przebiegła planowo.

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (1)


 • Avatar michalxx8734534

  michalxx8734534
  08.04.2021 07:45:22

  kolega z pracy się na tych transzach przejechał nieźle, prawie budowa stanęła, bo wziął pierwszy lepszy bank a potwierdzenie było na faktury a on sam z kuzynem i ojcem wszystko robili no i skąd faktury? Nie wiem, jak mu się to udało

  Odpowiedź
Top