Kredyt hipoteczny na budowę domu

Opublikowano: 29 Marzec 2021 Urszula Sokół 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Spośród kilku celów przy kredycie hipotecznym możemy wyróżnić jeden z częściej finasnowanych tzn. kredyt na budowę domu. Ten produkt finansowy figuruje także pod nazwą: kredyt budowlano-hipoteczny. Choć nazwa w pewnym stopniu brzmi podobnie, to jednak ten produkt różni się nieco od standardowego kredytu hipotecznego. Wprawdzie możemy tu dostrzec również podobieństwa, np. w obu przypadkach nie obejdzie się bez zabezpieczenia kredytu hipotecznego, ale co tak naprawdę charakteryzuje kredyt budowlano-hipoteczny?

Z tego artykułu dowiesz się:

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Co to jest kredyt hipoteczny na budowę domu?

Kredyt hipoteczny na budowę domu jest kredytem, który możemy uzyskać w banku z przeznaczeniem na budowę, rozbudowę bądź dokończenie budowy domu. W sytuacji, gdy chcemy wybudować dom musimy posiadać tylko część środków, czyli tzw. wkład własny do kredytu, a pozostałą część inwestycji sfinansować kredytem hipotecznym.

Często używa się również określenia kredyt budowlano-hipoteczny. Skąd ta nazwa? W trakcie budowy domu kredyt będzie kredytem budowlanym, a po zakończeniu inwestycji, gdy dom będzie oddany do użytku kredyt przybiera formę kredytu hipotecznego, gdzie zabezpieczeniem staje się wpis do działu IV ksiąg wieczystych, czyli działu dotyczącego ustanowionych hipotek.

I tutaj pojawia się istotna cecha tego kredytu: do czasu oddania domu do użytku kredytobiorca płaci tylko raty odsetkowe. Gdy już dom zostanie ukończony będzie płacił całą ratę kapitałowo-odsetkową.

Kredyt na budowę a zdolność kredytowa 

Kiedy będziemy składać wniosek o udzielenie nam kredytu budowlano-hipotecznego, bank będzie chciał dokładnie zbadać naszą zdolność kredytową. Zdolność kredytowa jest to nic innego jak gwarancja spłaty rat przez kredytobiorcy w terminie. Bank wylicza zdolność kredytową na podstawie naszych dochodów. Jeżeli dochody te wynikają ze stosunku o pracę, bank będzie chciał obejrzeć naszą umowę. Jeśli zaś prowadzimy działalność gospodarczą to wówczas bank poprosi nas o dostarczenie deklaracji dochodów z ostatniego roku podatkowego. Kredytodawca będzie chciał także spojrzeć na wyciąg z naszego rachunku bankowego.

Obliczając zdolność kredytową bank również spojrzy na wszystkie ewentualne obciążenia, które mogą tę zdolność obniżyć. A zatem będą to regularne wydatki, jakie ponosimy, a także wysokość wszystkich wcześniejszych zobowiązań, o ile jesteśmy w trakcie ich spłacania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu na budowę domu?

Kiedy będziemy przyglądać się ofertom kredytu budowlano-hipotecznego zwróćmy uwagę na takie rzeczy jak:

Przeanalizowanie tych wszystkich danych jest niezbędne do świadomego podpisania umowy kredytowej. Może zdarzyć się tak, że bank zaproponuje nam wykupienie ubezpieczenia nieruchomości. To czy się na to zdecydujemy czy nie może mieć niemały wpływ na wydanie decyzji kredytowej.

Transze – dlaczego są tak istotne?

Transza kredytu to bardzo ważne pojęcie, będące niezbędną częścią treści umów kredytu hipotecznego na budowę domu. Transza kredytu oznacza tę część kredytu, która zostanie nam wypłacona w momencie ukończenia określonego umową i planem budowy etapu, tak, abyśmy mogli przejść do następnego i mieć zapewnione środki z kredytu na ten cel.

Stając przed wyborem banku, w którym będziemy ubiegać się o kredyt na budowę domu musimy dokładnie dowiedzieć się na jakich zasadach rozliczane są poszczególne etapy prac. Musimy to uzależnić od przyjętego systemu budowy domu. Jeśli przy budowie domu będziemy korzystać z usług firmy budowlanej rozliczanie się na podstawie faktur nie będzie stanowić problemu. Natomiast jeśli dom będzie budowany z pomocą rodziny, gdzie szwagier zrobi elektrykę, a wujek zajmie się pracami ziemnymi przedstawienie faktur będzie wyzwaniem. Wówczas najlepiej wybrać bank, który będzie odbierał kolejne etapy budowy na podstawie inspekcji i oceny stanu zaawansowania prac. Możliwe jest również przesłanie zdjęć zakończonych etapów budowy.

Z praktyki wiemy, że system opierający się na fakturach jest coraz mniej popularny wśród banków. Aktualnie kluczowy jest kosztorys sporządzony przez kierownika budowy - oczywiście z realnymi wycenami dotyczącymi poszczególnych etapów prac.

Jak wygląda proces uzyskania kredytu na budowę domu?

W przypadku ubiegania się o kredyt na budowę domu możemy wyróżnić kilka ważnych grup dokumentów oraz znaczących etapów. I tak jeśli chodzi o dokumenty to standardowo, oprócz wniosku kredytowego i dokumentów dotyczących kredytobiorcy i jego źródła dochodów musimy przygotować wymagane przez bank dokumenty dotyczące budowanej nieruchomości. Należą do nich m.in.:

 • dokument potwierdzający fakt własności działki budowlanej,
 • wypis i wyrys z rejestru gruntów,
 • pozwolenie na budowę,
 • wspomniany wcześniej kosztorys, sporządzony przez kierownika budowy,
 • dziennik budowy,
 • projekt budowlany.

Natomiast jeśli nieruchomość będzie budowana przez dewelopera zawsze posiada on komplet dokumentów związanych z realizowaną inwestycją i gdy staniemy się jego klientem udostępni pakiet dokumentów niezbędnych dla banku.

Po złożeniu wniosku do banku i uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej bank przystępuje do wypłaty transz zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Kredyt hipoteczny - kwota: 220 000 zł, okres: 20 lat
Banki
Kwota kredytu: 220 000 zł
Ilość rat kredytu: 20 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 2,21 % 2,23 % 0,00 % 272 390,40 zł 1 134,96 zł Złóż wniosek
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 2,24 % 2,48 % 1,99 % 278 584,80 zł 1 160,77 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,75 % 1,00 % 285 453,60 zł 1 189,39 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt hipoteczny (zobacz) 2,61 % 2,75 % 1,00 % 285 453,60 zł 1 189,39 zł Złóż wniosek

Ile trwa proces ubiegania się o kredyt budowlany?

Banki zobowiązane są wydać decyzję w terminie 21 dni od daty dostarczenia kompletnej dokumentacji. Należy jednak zaznaczyć, że często zebranie tak dużej ilości dokumentów, przy zachowaniu terminów ich ważności, zajmuje kilka tygodni. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie strony będą mogły zasiąść do podpisania umowy kredytu hipotecznego.

Ceny materiałów rosną - co robić?

Kredyt budowlano-hipoteczny niesie ze sobą również pewne wyzwania. Należy pamiętać, że jest to zobowiązanie długoterminowe - nie zamkniemy go w kilka miesięcy, lecz raty będziemy spłacać przez wiele lat. W tym czasie może dojść do kilkakrotnej zmiany cen materiałów budowlanych. Co robić w tej sytuacji? Jak bank podejdzie do tego problemu?

Jeżeli cena naszego materiału budowlanego wzrośnie to generalnie może nas spotkać jeden z dwóch scenariuszy. W pierwszym bank zgodzi się podwyższyć kwotę kredytu, co pozwoli sfinansować nam droższy materiał. Może się tak stać w zależności od tego jak bank ocenia wartość budowanej nieruchomości. Wówczas raty będą nieco wyższe. W drugim scenariuszu bank nie zgodzi się na podwyższenie kwoty kredytu. Wówczas to my sami musimy sfinansować zakup droższego materiału. To, co możliwy będzie pierwszy czy drugi z wyżej opisanych scenariuszy w dużej mierze zależy od aktualnej polityki kredytowej danego banku.

Podsumowanie

Kredyt hipoteczny na budowę domu pozwala wielu osobom na spełnienie marzeń o własnym miejscu na ziemi i to najlepiej z ogrodem. Bardzo ważnym elementem jest odpowiedni wybór nie tylko projektu domu czy dobrej ekipy budowlanej, ale i banku finansującego, tak, aby cała budowa przebiegła planowo.

Zaktualizowano: 22.11.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (16)


 • Avatar SandraEr

  SandraEr
  25.07.2021 07:24:44

  jestem samotnie wychowującą 2 dzieci matką mam stałą pracę, zarabiam 2600 netto + alimenty 1000 zł i 500+ (czy te świadczenia liczą się do dochodu?) mam niedużą działkę po rodzicach i chciałabym postawić tam mały domek, mam kredyt gotówkowy do spłacenia 3 tys, została połowa. Czy mogą państwo mi wyliczyć ile mogę dostać i czy mogę w ogóle myśleć o kredycie hipotecznym?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor SandraEr
  25.07.2021 10:15:18

  Zachęcam do złożenia zapytania o kredyt. Potrzebujemy więcej informacji m.in. o planowanej budowie.

 • Avatar wiola

  wiola
  24.07.2021 17:38:53

  dostałam po rodzicach ziemie i chciałabym się w niedalekiej przyszłości wybudować. Mam 25 lat i pracuje na umowę o prace na czas nieokreślony na produkcji zarabiam 3800 brutto jak duzy kredyt mogę dostać?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor wiola
  24.07.2021 20:08:58

  Zachęcam do złożenia wniosku. Ostateczna decyzja będzie zależeć od kilku czynników m.in. obecnie posiadanych zobowiązań.

 • Avatar romek

  romek
  23.07.2021 10:14:13

  ile trzeba mieć wkładu własnego, aby dostać 300 tys na 25 lat? Który bank ma lepsze oferty?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor romek
  23.07.2021 14:50:52

  Jeśli wybór padnie na bank w którym wkład własny wynosi 10% wystarczy 30 tys. złotych wkładu własnego.

 • Avatar waldi

  waldi
  22.07.2021 07:41:43

  szkoda, ze kiedyś nie było takich ofert, mi zostało jeszcze 10 lat spłacania kredytu hipotecznego we frankach ☹

  Odpowiedź
 • Avatar ankier$:

  ankier$:
  20.07.2021 07:03:07

  trzeba mieć wysoką zdolnośc kredytową dla szaraka taki kredyt jest nieosiągalny :I

  Odpowiedź
 • Avatar Elka

  Elka
  19.07.2021 11:38:53

  Czy pko daje możliwość spłaty kredytu na 25 lat? bo w tym zestawieniu to wychodzi najtaniej

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor Elka
  19.07.2021 14:42:13

  Tak, okres kredytowania to nawet 35 lat.

 • Avatar beeeeeeeed

  beeeeeeeed
  17.07.2021 11:40:56

  21 dni dla banku, a tygodnie biegania po urzędach ot prawda o kredytach na budowę

  Odpowiedź
 • Avatar Sługa

  Sługa
  17.06.2021 09:43:54

  Jak się działa z dobrym doradcą to żaden kredyt nie jest straszny!

  Odpowiedź
 • Avatar Agentka_Kredytowa

  Agentka_Kredytowa
  14.05.2021 09:25:02

  Widziałam już kilka teczek z dokumentami z kredytem budowlanym. Bardzo dużo dokumentów jest i im większa budowa tym więcej.

  Odpowiedź
 • Avatar mysz

  mysz
  03.05.2021 16:18:10

  a czy mogę wybudować dom na działce rolnej?

  Avatar Urszula Sokół

  Urszula Sokół Autor mysz
  03.05.2021 20:15:19

  Działka musi mieć przeznaczenie pod budowę nieruchomości mieszkalnej.

 • Avatar michalxx8734534

  michalxx8734534
  08.04.2021 07:45:22

  kolega z pracy się na tych transzach przejechał nieźle, prawie budowa stanęła, bo wziął pierwszy lepszy bank a potwierdzenie było na faktury a on sam z kuzynem i ojcem wszystko robili no i skąd faktury? Nie wiem, jak mu się to udało

  Odpowiedź
Top