Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych

Opublikowano: 13 Lut 2020 Agnieszka Kłak 3 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Jakość i kondycja nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu jest dla Banku bardzo ważna. Równie ważne jest to, aby w ciągu trwania kredytu, który często wynosi kilka dekad nieruchomość nie była narażona na ryzyko wystąpienia takich nieszczęść jak pożar, czy powódź na okolicznych terenach. Oczywiście ryzyka nie da się nigdy całkowicie wykluczyć, ale można je skutecznie minimalizować przy udziale ubezpieczeń.

Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych

Kiedy wymagane jest ubezpieczenie?

Ubezpieczenie jest wymagane zawsze wtedy, kiedy nieruchomość finansujemy kredytem hipotecznym. Z wykupieniem tego ubezpieczenia nierozerwalnie wiąże się również bezpośrednia cesja polisy na bank stanowiąca dla tej instytucji zabezpieczenie. Oczywiście z opcji tego ubezpieczenia możemy również skorzystać jeśli jesteśmy właścicielami nieruchomości i chcemy zabezpieczyć się na wypadek zdarzeń losowych objętych ubezpieczeniem.

Jak działa ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych?

Na rynku popularnie określa się to ubezpieczeniem mianem „ogniówki” lub „ubezpieczeniem murów”. Te slangowe określenia doskonale oddają sposób działania tego ubezpieczenia. Przedmiotem ubezpieczenia jest nieruchomość, ale tylko w rozumieniu jej stałych elementów. W przypadku wystąpienia zdarzenia losowego objętego OWU, czyli ogólnym warunkami ubezpieczenia, zakład ubezpieczeniowy ocenia szkodę wg swoich procedur i następuje wypłata odszkodowania dla podmiotu uprawnionego (w przypadku cesji – dla banku). Jeśli nie korzystamy z dodatkowych pakietów ubezpieczenia musimy pamiętać, że ubezpieczenie to obejmuje tylko elementy stałe nieruchomości. Jeśli chcemy zabezpieczyć ryzyko kradzieży w nieruchomości powinniśmy zapytać w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym o dodatkowe opcje ubezpieczenia.

ubezpieczenie losowe

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Cena ubezpieczenia zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości i wartości kredytu, jaki zaciągamy celem jej zakupu. Niektóre z banków proponują swoim klientom możliwość nabycia pakietu polis na określony czas np. pakiet na pięć lat, gdzie co roku z góry wiadomo jaka będzie pobierana składka – w rocznice kredytu bank automatycznie pobierze składkę z naszego rachunku. Banki dopuszczają również możliwość skorzystania z ubezpieczeń dostępnych na rynku np. od swojego doradcy finansowego. W takim wypadku należy pamiętać, aby powiadomić Bank o zawarciu polisy poprzez dostarczenie jej kopii i potwierdzenia opłaty składki. Na wysokość naszej polisy w ubezpieczeniu od ognia i innych zdarzeń losowych wpłynie też nasz ewentualny wybór dodatkowych pakietów np. pomocy assistance czy odpowiedzialności cywilnej. Składka dla takiego ubezpieczenia jest czasami wyższa o kilka, kilkanaście złotych, ale daje nam gwarancję zabezpieczenia wielu rodzajów ryzyka.\

Tagi: ubezpieczenienieruchomośćbank

Zaktualizowano: 06.09.2021

Dodano: 13.02.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - czy bank może wymagać?

Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - czy bank może wymagać?

12 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Kredyt hipoteczny jest produktem długoterminowym, co oznacza, że najczęściej będzie towarzyszył kredytobiorcy przez sporą cześć życia. Instytucja musi uzyskać sporą pewność, że Klient będzie w stanie w tym czasie regulować zobowiązanie terminowo. Z drugiej strony musi się również zabezpieczyć na wyp(...)

Czytaj więcej
Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym

Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym

23 Sie 2022Autor: Agnieszka Kłak

Nie każdy, a raczej nieliczni mają możliwość kupić swój własny kąt za gotówkę. Często kredyt hipoteczny jest jedyną szansą na spełnienie marzenia o własnym M. Jednak pamiętajmy, że kredyt na mieszkanie to jedna z decyzji wiążących Klienta z Bankiem na długie lata i aby go otrzymać trzeba być wiarygo(...)

Czytaj więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

06 Lut 2020Autor: Agnieszka Kłak

Życie jest bezcennym darem jak mawia znana sentencja. I choć nie da się wprost wycenić tego „daru” firmy ubezpieczeniowe wraz z bankami oferują swoim klientom narzędzia służące zabezpieczeniu majątku czy kredytu na wypadek utraty życia. Z ubezpieczeń możemy korzystać również niezależnie od produktów(...)

Czytaj więcej
Top