Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - czy bank może wymagać?

Opublikowano: 09 Gru 2019 Urszula Sokół 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest produktem długoterminowym, co oznacza, że najczęściej będzie towarzyszył kredytobiorcy przez sporą cześć życia. Instytucja musi uzyskać sporą pewność, że Klient będzie w stanie w tym czasie regulować zobowiązanie terminowo. Z drugiej strony musi się również zabezpieczyć na wypadek sytuacji niespodziewanych takich jak np. śmierć kredytobiorcy. W takiej sytuacji mogło by pomóc ubezpieczenie na życie. Czy jednak bank może wymagać od Klienta zakupu takiego produktu?

czy bank może wymagać ubezpieczenia na życie

Zdolność w kredycie hipotecznym

W procesie weryfikacji możliwości otrzymania przez Klienta kredytu hipotecznego sprawdzeniu podlega kilka elementów. Po pierwsze instytucja sprawdza, czy Klienta stać na wzięcie kredytu. Weryfikacji będą zatem podlegały jego dochody wraz z formą ich osiągania. Oczywiście nie wystarczy oświadczenie, bank zawsze poprosi o zaświadczenie z zakładu pracy w przypadku umowy o pracę lub dokumenty finansowe w przypadku działalności gospodarczej. Po sprawdzeniu płynności finansowej Klienta instytucja sprawdzi jak bardzo jest zadłużony. Zweryfikuje zatem wartość posiadanych kredytów, kwotę miesięcznej raty oraz sprawdzi, czy Klient płaci je terminowo. Bank zestawi wysokość rat miesięcznych posiadanych kredytów z ujęciem raty we wnioskowanym kredycie z naszymi dochodami – jeżeli stosunek tych dwóch wartości będzie przekraczał 50 % możemy mieć problem, aby uzyskać kolejne finansowanie. 

Weryfikacja nieruchomości

Jeżeli bank po sprawdzeniu dochód, zobowiązań i kultury płatniczej uzna, że mógłby udzielić Klientowi kredytu wyda tzw. wstępną decyzję finansową. W niej zapisze, że do wydania ostatecznej decyzji niezbędne jest wykonanie wyceny nieruchomości. Instytucja poda również numer konta, na który kredytobiorca będzie musiał przelać opłatę za wykonanie wyceny. Opłata w zależności od rodzaju nieruchomości i banku może wynosić między 300 a nawet 1200 PLN. Po wniesieniu opłaty bank zleca wykonanie wyceny. Wycena przekazywana jest do analityka, który na jej podstawie wydaje ostateczną decyzję kredytową.

Cena kredytu hipotecznego

Patrząc na produkty bankowe, kredyt hipoteczny jest najtańszym możliwym produktem do uzyskania. Niska cena wynika z małego ryzyka, które transakcja niesie dla banku. Bank z jednej strony bardzo precyzyjnie dokonuje oceny ryzyka Klienta, z drugiej sprawdza nieruchomość będącą przedmiotem zakupu i zabezpiecza się na niej.  W kredycie będzie również wymagany wkład własny, który musi wynosić co najmniej 10%, a wiele banków wymaga 20%. Dzięki wkładowi własnemu bank wie, że Klient zgromadził jakieś oszczędności. Ponadto ma pewność, że wartość nieruchomości będzie przewyższała kwotę kredytu, dzięki czemu w pewnym sensie uniezależni się od ewentualnych wahań cen na rynku nieruchomości.

BANK

MAKSYMALNA KWOTA KREDYTU

MAKSYMALNY OKRES SPŁATY

 

alior logotyp

1 000 000 PLN

30 lat

KONTAKT SIĘ Z AGENTEM

santander bank hipoteka kredyt hipoteczny

1 000 000 PLN

30 lat

KONTAKT Z AGENTEM

pko bank polski bp kredyt hipoteczny

1 000 000 PLN

30 lat

KONTAKT Z AGENTEM

Jakie ryzyka dla banku?

Kredyt mieszkaniowy nie niesie zatem dla banku wielkich ryzyk. Bank mocno sprawdza Klienta, wymaga wkładu własnego oraz zabezpiecza się na nieruchomości. Oczywiście instytucji zależy, aby Klient spłacił zobowiązanie, najlepiej w terminie. Dlatego bank szacuje również inne ryzyka – takiej jak np. ryzyko śmierci kredytobiorcy i następstwa tego ryzyka w postaci braku spłaty zobowiązania przez spadkobierców. 

ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym

Co dzieje się z kredytem w przypadku śmierci kredytobiorcy

Kredyt, podobnie jak majątek wchodzą do masy spadkowej. Spadkobierca przyjmując spadek zostanie równocześnie właścicielem nieruchomości i osobą, która przejmie obowiązek spłaty kredytu. W takich sytuacjach bank jeżeli będzie widział zagrożenie spłaty zobowiązania może wypowiedzieć umowę spadkobiercy. Z drugiej strony spadkobierca może nie przyjąć spadku – wtedy bank będzie mógł odzyskać zobowiązanie jedynie ze sprzedaży nieruchomości. To sytuacja niepożądana dla banku – pogorszy jakość portfela kredytowego, narazi bank na dodatkowe koszty operacyjne, rozciągnie proces odzyskania pieniędzy w czasie oraz nie zapewni 100% pewności odzyskania całości długu. Śmierć kredytobiorcy stanowi zatem niebezpieczeństwo zarówno dla jego spadkobierców jaki i banku. 

Jak się chronić przed zagrożeniem?

Oczywistym rozwiązaniem jakie się nasuwa jest ubezpieczenie kredytobiorcy. Czy taka opcja jest stosowana przez bank? Tak, bardzo często. Bank praktycznie zawsze poprosi o ubezpieczenie na życie jeżeli mamy do czynienia z jednym kredytobiorcą. W przypadku dwóch, będzie wymagał ubezpieczenia tego, który jest głównym żywicielem rodziny. Bank może zatem zażądać od nas posiadania ubezpieczenia z cesją na rzecz banku. 

Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - gdzie kupić?

Ustawa o kredycie hipotecznym z 2017 roku jasno traktuje o tym, jak powinien wyglądać proces sprzedaży ubezpieczeń w kredycie hipotecznym. Ustawa wprowadza dwa pojęcia – sprzedaż wiązana oraz sprzedaż łączona. Zgodnie z definicją w art. 3 pkt. 1:

sprzedaż łączona – oferowanie lub zawieranie umowy o kredyt hipoteczny wraz z innymi odrębnymi produktami lub usługami finansowymi, w przypadku gdy umowa o kredyt hipoteczny jest dla konsumenta dostępna również bez tych produktów lub usług, w tym na innych warunkach niż łącznie z tymi produktami lub usługami;
sprzedaż wiązana – oferowanie lub zawieranie umowy o kredyt hipoteczny w pakiecie z innymi odrębnymi produktami lub usługami finansowymi, w przypadku gdy umowa o kredyt hipoteczny nie jest dla konsumenta dostępna bez takich produktów lub usług;

 

Bank nie może zatem wymagać od kredytobiorcy zakupu ubezpieczenia w banku. Co więcej bank nie może uzależniać wypłaty kredytu od zakupu jakiegokolwiek produktu w banku. Jedynym wyjątkiem będzie konto, przy czym musi ono być darmowe. Bank może jednak wymagać posiadania ubezpieczenia. 

W banku lub w towarzystwie

W praktyce, opcje zakupu ubezpieczenia na życie mamy dwie – albo kupimy je w banku, albo w towarzystwie ubezpieczeń. Co bardziej się opłaca? To zależy od oferty. Na ogół ubezpieczenie kupowane bezpośrednio u ubezpieczyciela będzie tańsze. Bank jednak będzie nas kusił np. niższą marżą jeżeli kupimy produkt w ich sieci dystrybucji. Na samym końcu musimy przeliczyć sobie wszystko i zobaczyć, co tak na prawdę realnie najbardziej nam się opłaca. 
 

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 09.12.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Rata równa i rata malejąca w kredycie hipotecznym. Jak wyliczyć?

Rata równa i rata malejąca w kredycie hipotecznym. Jak wyliczyć?

28 Lip 2022Autor: Urszula Sokół

Masz kredyt na mieszkanie? A może przymierzasz się do jego zaciągnięcia? Jeśli tak, to staniesz przed wieloma dylematami dotyczącymi wyboru instytucji, produktu, oferty, wariantu. Jednym z dylematów, który stawia przed nami kredyt hipoteczny jest wybór harmonogramu spłat. Ten występuje w dwóch rodza(...)

Czytaj więcej
Całkowity koszt kredytu to jedno z pojęć, które warto znać. Co oznacza?

Całkowity koszt kredytu to jedno z pojęć, które warto znać. Co oznacza?

27 Cze 2022Autor: Urszula Sokół

Ustawa o kredycie konsumenckim z roku 2011 skonstruowana została w taki sposób, aby chronić interesy konsumenta. Duża uwaga została w ustawie poświęcona obowiązkowi informacyjnemu. Ustawa szeroko traktuje o zakresach informacji, które konsumentowi musi przekazać pośrednik kredytowy oraz kredytodawca(...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny? Tak, posiadam. Pożyczka hipoteczna? Również jest mi znana

Kredyt hipoteczny? Tak, posiadam. Pożyczka hipoteczna? Również jest mi znana

24 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Polacy nie boją się słowa „hipoteka”. Wizja wpisania się banku jako podmiotu uprawnionego do nieruchomości w przypadku braku spłaty zobowiązania nie jest dla nas blokadą na drodze uzyskania finansowania na wymarzony dom czy mieszkanie. A posiadając już nieruchomość na własność, równie często sięgamy(...)

Czytaj więcej
Sprzedaż wiązana w kredycie hipotecznym. Czy różni się od sprzedaży łączonej?

Sprzedaż wiązana w kredycie hipotecznym. Czy różni się od sprzedaży łączonej?

26 Cze 2019Autor: Urszula Sokół

W 2018 roku w Polsce banki udzieliły finansowania na poczet kredytów mieszkaniowych łącznie w kwocie ok. 56,2 mld zł. Średnia wartość kredytu wyniosła 247,2 tys. zł oznacza to, że ilość kredytów hipotecznych i dylematów klientów liczona jest w setkach tysięcy. Eksperci bankowi nie spodziewali się, ż(...)

Czytaj więcej
Top