Ocena zdolności kredytowej dokonywana jest zawsze, w momencie, w którym konsument wnioskuje o pożyczkę lub kredyt. Bank, ze względu na regulacje m.in. ustawę prawo bankowe z roku 1997 będzie tą ocenę dokonywał w sposób bardziej wnikliwy i ustrukturyzowany. Działalność firm pozabankowych pod ustawę nie podlega, nie mniej jednak nikt nie da Klientowi pieniędzy na tzw. słowo honoru, dlatego takie instytucje również sprawdzą wiarygodność potencjalnego Klienta. Jednym z elementów oceny zdolności kredytowej Klienta będzie weryfikacja jego płynności finansowej. Klient jest płynny w momencie, kiedy jego dochody pozwalają na obsługę bieżących kosztów życia w tym zobowiązań. Kolejnym elementem będzie sprawdzenie, czy Klient posiada już, jakiej kredyty lub pożyczki, a jeśli tak, to, jak je płaci – czy w terminach, czy się spóźnia, czy może zdarzyło mu się próbować nie oddać zobowiązania. W ten sposób instytucja określi kulturę płatniczą Klienta. A co jeśli Klient nie ma aktywnych kredytów lub pożyczek?
Spis treści
Biuro Informacji Kredytowej to wywiadownia, która zbiera dane o zobowiązaniach wszystkich kredytobiorców. Jeżeli zatem biorę kredyt, bank obowiązkowo przekazuje do BIK informację o tym, że zaciągnąłem zobowiązanie, o wysokości tego zobowiązania oraz rodzaju. Następnie z każdą ratą raportuje, czy została ona zapłacona w terminie. Jeżeli zaczynam się spóźniać, w BIK’u będzie uwidocznione, ile to opóźnienie wynosi. Jeżeli permanentnie nie płacę i dojdzie do potrzeby windykacji lub egzekucji mojego zobowiązania taka informacja również się tam pojawi. Kultura płatnicza będzie zatem odzwierciedleniem tego, czy płacę swoje zobowiązania w terminie. Jeśli tak, będę mógł mówić, że mam bardzo dobrą kulturę płatnicza. Jeżeli również inne paramenty oceny zdolności kredytowej będą w normie pewnie dostanę kolejny kredyt.
Jeżeli nie mamy aktywnego zobowiązania instytucja finansująca nie będzie w stanie po raporcie z BIKu stwierdzić, czy jestem Klientem godnym zaufania. Nikt nas nie zweryfikował w tym aspekcie. Bank, czy też firma pozabankowa nie wiedzą, jak Klient zachowa się w obliczu potrzeby zapłaty rat. Czy będzie płacił, czy nie będzie, czy będzie się notorycznie spóźniał. Instytucje nie lubią Klientów, którzy nie mają potwierdzonej jakiejkolwiek historii spłat. Klient bez wpisów w BIK może mieć zatem utrudniony dostęp do finansowania. Krytyczne dla instytucji przy wydawaniu decyzji mogą być inne informacje. I tak np. osoba młoda bez stabilnego zatrudnienia i bez historii w BIK praktycznie nie ma co liczyć na kredyt w banku. Osoba ze stabilnym zatrudnieniem, ale nadal bez historii być może go dostanie, ale będą to na pewno niższe kwoty niż gdyby ta historia była – oczywiście pozytywna.
Będąc w wieku 20 – 30 lat i osiągając stabilny dochód, często zaczynamy myśleć np. o zakupie własnej nieruchomości w kredycie hipotecznym. Oczywiście nie można uogólnić, że bank zawsze odmówi ze względu na brak historii kredytowej, ale lepiej się zabezpieczyć. W jaki sposób? Np. poprzez wzięcie karty kredytowej lub zakup jakiegoś produktu na raty i oczywiście terminowe spłacanie tego zobowiązania. Wtedy dla banku nie będą już niezweryfikowanym Klientem, a Klientem z historią. Niedługą, ale pozytywną.
Zaktualizowano:
Dodano:
Każdy z nas pewnie nieraz zastanawiał się na co wydać swój pierwszy kredyt? Możliwości jest wiele. Może jednak się zdarzyć, że mamy nieoczekiwany wydatek jak nieplanowany remont, awaria komputera lub po prostu pragniemy kupić nowy telefon. Najprościej jest skorzystać z ofert banków lub firm pozabank(...)
Czytaj więcejWielu klientów ubiegających się o pożyczkę nieraz słyszy pewnie o weryfikacji w bazie BIK. Tak samo wielu z powodu wpisów w bazie BIK otrzymują decyzję negatywną dla wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dodatkowo, aż 25 milionów Polek i Polaków posiada swoją historię w BIK, a mimo to wielu z nas w dalszym(...)
Czytaj więcej