Ile kosztuje ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?

Opublikowano: 19 Cze 2023 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Życie jest bezcennym darem jak mawia znana sentencja. I choć nie da się wprost wycenić tego „daru” firmy ubezpieczeniowe wraz z bankami oferują swoim klientom narzędzia służące zabezpieczeniu majątku czy kredytu na wypadek utraty życia. Z ubezpieczeń możemy korzystać również niezależnie od produktów kredytowych co dowodzi naszej odpowiedzialności za siebie i naszych bliskich. Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego również właściwym będzie zabezpieczenie w całym okresie kredytowania – a jak wiemy, życie jest i cenne i nieprzewidywalne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego na wypadek śmierci,
  • jak w praktyce działa ubezpieczenie na życie,
  • ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego na życie.
ile kosztuje ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym

Ubezpieczenia na życie w kredycie hipotecznym

Zaciągając kredyt hipoteczny często decydujemy się na spłatę zobowiązania przez kilkanaście następnych lat. Nikt nie jest w stanie przywidzieć co w tym czasie może się wydarzyć. I choć rozmowy z przedstawicielami banków wskazują na to, że statystycznie maksymalne tzw. „średnie życie produktu hipotecznego” wynosi do 15 lat, czyli okres w którym zobowiązanie zostaje spłacone w całości rozsądnym będzie mieć jak najlepsze zabezpieczenie na czas spłaty.

Produkty ubezpieczeniowe to opcja, którą dobrze mieć, ale lepiej, żeby nie trzeba było ich wykorzystywać, czyli aby nie dochodziło do wydarzeń, które ubezpieczyciel określa mianem „zdarzenie ubezpieczeniowe”. W przypadku ubezpieczenia na życie, zgodnie z jego nazwą, przedmiotem ubezpieczenia jest życie kredytobiorcy. W przypadku jego utraty towarzystwo ubezpieczeń zobowiązuje się do spłaty zobowiązania w wartości określonej umową ubezpieczenia. Może być to pełna kwota zobowiązania pozostającego do spłaty lub z góry określona suma.

ile kosztuje ubezpieczenie

Jak działa ubezpieczenie na życie?

Zawierając umowę o kredyt mieszkaniowy kredytobiorca może zostać poinformowany o możliwości (ale nie konieczności) ubezpieczenia kredytu „na życie”. Często takie ubezpieczenie oprócz funkcji ochronnej wiąże się z dodatkowymi korzyściami dla klienta, jak np. możliwość skorzystania z innych ubezpieczeń lub preferencyjne warunki kredytowania. W sytuacji wystąpienia śmierci kredytobiorcy w okresie kredytowania lub okresie ubezpieczenia, w zależności od konstrukcji polisy, ubezpieczyciel spłaca część zobowiązania finansowego.

Ważne jest, aby bliscy mieli świadomość zawartych polis, aby móc poinformować bank o śmierci kredytobiorcy i rozpocząć proces dotyczący realizacji polisy. Często ubezpieczenie na życie obejmuje dodatkowe zdarzenia takie, jak trwała niezdolność do pracy i poważne zachorowanie definiowane zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Składka dla ubezpieczenia na życie może być opłacana w różny sposób w zależności od wyboru instytucji. Część banków proponuje swoim klientom składkę opłacaną miesięcznie, gdzie składka kilkadziesiąt złotych miesięcznie doliczanych do raty kredytu w okresie trwania ubezpieczenia. Część banków proponuje swoim klientom składkę na określony okres czasu np. cztery czy pięć lat, gdzie wraz z kwotą kredytu opłacana jest składka ubezpieczeniowa. Indywidualną decyzją klienta jest możliwość przedłużenia umowy ubezpieczenia na kolejne okresy czasu. Dla klienta istnieje także wykupienie ubezpieczenia indywidualnie bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym

Alior Bank składka na 5 lat Kwota kredytu: 249 151,90 składka: 12 457,60 -> składka miesięczna 207,62

PKO BP składka na 4 lata Kwota kredytu: 293 963,25 składka: 13 963,25 zł -> składka miesięczna: 290,90

Która oferta ubezpieczenia jest najkorzystniejsza?

U różnego kredytodawcy ubezpieczenie może wyglądać nieco inaczej. Zanim więc dokonasz zawarcia umowy kredytu i podpiszesz także umowę ubezpieczenia zwróć uwagę na to, jakie konkretnie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem. Przyjrzyj się też, jakie będą wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wyłaty ubezpieczenia.

Oczywiście, im składka będzie niższa, tym mniej zapłacisz, ale też zwróć uwagę ile wynosi całkowita suma ubezpieczenia, które zostanie wypłacone. Takie szczegóły znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które ustali towarzystwo ubezpieczeniowe współpracujące z bankiem.

Tagi: Pko BpAlior Bankubezpieczenie na zyciekredyt hipoteczny

Dodano: 06.02.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych

Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych

20 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Jakość i kondycja nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu jest dla Banku bardzo ważna. Równie ważne jest to, aby w ciągu trwania kredytu, który często wynosi kilka dekad nieruchomość nie była narażona na ryzyko wystąpienia takich nieszczęść jak pożar, czy powódź na okolicznych terenach. Ocz(...)

Czytaj więcej
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

10 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Kupno nieruchomości wiąże się z szeregiem kosztów jakie należy ponieść, aby stać się jej właścicielem. Kategorie kosztów do poniesienia mnożą się w sytuacji, kiedy chcemy skorzystać z kredytu hipotecznego – obejmują one nie tylko odsetki i prowizję od udzielonego kredytu, ale również ubezpieczenia, (...)

Czytaj więcej
Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - czy bank może wymagać?

Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - czy bank może wymagać?

12 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Kredyt hipoteczny jest produktem długoterminowym, co oznacza, że najczęściej będzie towarzyszył kredytobiorcy przez sporą cześć życia. Instytucja musi uzyskać sporą pewność, że Klient będzie w stanie w tym czasie regulować zobowiązanie terminowo. Z drugiej strony musi się również zabezpieczyć na wyp(...)

Czytaj więcej
Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym

Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym

23 Sie 2022Autor: Agnieszka Kłak

Nie każdy, a raczej nieliczni mają możliwość kupić swój własny kąt za gotówkę. Często kredyt hipoteczny jest jedyną szansą na spełnienie marzenia o własnym M. Jednak pamiętajmy, że kredyt na mieszkanie to jedna z decyzji wiążących Klienta z Bankiem na długie lata i aby go otrzymać trzeba być wiarygo(...)

Czytaj więcej
Ubezpieczenie od utraty pracy w kredycie

Ubezpieczenie od utraty pracy w kredycie

08 Lip 2022Autor: Agnieszka Kłak

Utrata pracy nigdy nie należy do przyjemnych. Pomijając czysto ludzkie czynniki, najczęściej stanowi również dotkliwą finansową konsekwencję dla gospodarstwa domowego. Nagle bowiem zostajemy odcięci od podstawowego źródła dochodu, a stałe comiesięczne koszty pozostają. Istnieją na rynku rozwiązania,(...)

Czytaj więcej
Top