Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Opublikowano: 13 Sty 2020 Urszula Sokół 2 min. czytania

Kategoria: Kredyty mieszkanioweUbezpieczeniaKredyty hipoteczne

Kupno nieruchomości wiąże się z szeregiem kosztów jakie należy ponieść, aby stać się jej właścicielem. Kategorie kosztów do poniesienia mnożą się w sytuacji, kiedy chcemy skorzystać z kredytu hipotecznego – obejmują one nie tylko odsetki i prowizję od udzielonego kredytu, ale również ubezpieczenia, które mogą wystąpić w zależności od naszej sytuacji finansowej i preferencji dotyczących ubezpieczenia. Jednym z ubezpieczeń dotyczących kredytów hipotecznych jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Kiedy wymagane jest ubezpieczenie?

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Wkład własny jest to najprościej ujmując wartość środków własnych, jakie angażuje klient w transakcje zakupu nieruchomości w kredycie hipotecznym. Dodatkowo wartość wkładu własnego określa regulacja dla rynku bankowego Komisji Nadzoru Finansowego znana pod nazwą „Rekomendacja S”. Obecnie część banków wymaga, aby klient dysponował wkładem w wartości 20% wartości nieruchomości. Dopuszczalne jest też kredytowanie przy wartości 10% wkładu własnego przy czym w takiej sytuacji wymagane będzie ubezpieczenie wkładu własnego na brakującą kwotę.

Przykład: chcąc kupić nieruchomość za 200 tys. zł powinniśmy dysponować kwotą 40 tys. zł, jeśli posiadamy tylko 20 tys. zł bank udzieli nam kredytu, ale z ubezpieczeniem

 

Jeśli nie posiadamy wymaganej przez bank wartości wkładu własnego do kredytu na mieszkanie zostanie zaproponowane nam ubezpieczenie o konstrukcji opisanej poniżej.

Jak działa ubezpieczenie niskiego wkład własnego?

Ubezpieczenie niskiego wkładu jest rozwiązaniem, które chroni nie tyle kredytobiorcę co bank angażujący środki w kredyt. W sytuacji braku spłaty kredytu hipotecznego bank od towarzystwa ubezpieczeniowego, które oferowało produkt może uzyskać do 10% długu, a pozostałą kwotę egzekwować od klienta na zasadzie zapisów umowy definiujących brak spłaty kredytu.

wkład własny ubezpieczenie

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Forma składki ubezpieczenia niskiego wkładu własnego zależna jest od Banku z którego kredytowanie chcemy uzyskać. Banki stosują ubezpieczenie w dwóch modelach: podwyższenie marży do czasu, gdy relacja zadłużenia do wartości kredytu hipotecznego osiągnie wymagany poziom bądź ubezpieczenie opłacane jest w formie jednorazowej składki na kilka lat z góry. Bazą do wyliczenia wartości składki jest nadwyżka ponad 80% wartości nieruchomości. Ubezpieczenie to nie wiąże się z całą kwotą kredytu.

Przykład: klient posiada 10% wkład własny, pozostałe 10% wartości kredytu objęte jest ubezpieczeniem wkładu własnego.

Zaktualizowano: 03.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym.

Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym.

30 Gru 2019Autor: Ewa Ostrowska - Lech

Nie każdy, a raczej nieliczni mają możliwość kupić swój własny kąt za gotówkę. Często kredyt hipoteczny jest jedyną szansą na spełnienie marzenia o własnym M. Jednak pamiętajmy, że kredyt na mieszkanie to jedna z decyzji wiążących Klienta z Bankiem na długie lata i aby go otrzymać trzeba być wiar(...)

Czytaj więcej
Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - czy bank może wymagać?

Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - czy bank może wymagać?

09 Gru 2019Autor: Wojciech Zieliński

Kredyt hipoteczny jest produktem długoterminowym, co oznacza, że najczęściej będzie towarzyszył kredytobiorcy przez sporą cześć życia. Instytucja musi uzyskać sporą pewność, że Klient będzie w stanie w tym czasie regulować zobowiązanie terminowo. Z drugiej strony musi się również zabezpiec(...)

Czytaj więcej
Ranking kredytów hipotecznych grudzień 2019

Ranking kredytów hipotecznych grudzień 2019

03 Gru 2019Autor: Wojciech Zieliński

Kredyt hipoteczny to często wybór na całe życie. Średni okres, w którym Klienci zaciągają to zobowiązanie przekracza 20 lat. Zaciągnąć zobowiązanie tego typu możemy nawet na 30 lat. Długoterminowość kredytu hipotecznego powoduje, że decyzja o jego zaciągnięciu powinna być przemyślan(...)

Czytaj więcej
Ubezpieczenia w kredytach, czyli spokój i oszczędność czasu

Ubezpieczenia w kredytach, czyli spokój i oszczędność czasu

08 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Temat ubezpieczeń w kredytach dla klientów indywidualnych jest tematem podlegającym wielu zmianom na przestrzeni ostatnich kilku lat. Powodem tych zmian są zarówno zmiany produktowe w instytucjach finansowych, jak i zmiany otoczenia praw(...)

Czytaj więcej
Top