Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Opublikowano: 13 Sty 2020 Agnieszka Kłak 2 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Kupno nieruchomości wiąże się z szeregiem kosztów jakie należy ponieść, aby stać się jej właścicielem. Kategorie kosztów do poniesienia mnożą się w sytuacji, kiedy chcemy skorzystać z kredytu hipotecznego – obejmują one nie tylko odsetki i prowizję od udzielonego kredytu, ale również ubezpieczenia, które mogą wystąpić w zależności od naszej sytuacji finansowej i preferencji dotyczących ubezpieczenia. Jednym z ubezpieczeń dotyczących kredytów hipotecznych jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Kiedy wymagane jest ubezpieczenie?

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Wkład własny jest to najprościej ujmując wartość środków własnych, jakie angażuje klient w transakcje zakupu nieruchomości w kredycie hipotecznym. Dodatkowo wartość wkładu własnego określa regulacja dla rynku bankowego Komisji Nadzoru Finansowego znana pod nazwą „Rekomendacja S”. Obecnie część banków wymaga, aby klient dysponował wkładem w wartości 20% wartości nieruchomości. Dopuszczalne jest też kredytowanie przy wartości 10% wkładu własnego przy czym w takiej sytuacji wymagane będzie ubezpieczenie wkładu własnego na brakującą kwotę.

Przykład: chcąc kupić nieruchomość za 200 tys. zł powinniśmy dysponować kwotą 40 tys. zł, jeśli posiadamy tylko 20 tys. zł bank udzieli nam kredytu, ale z ubezpieczeniem

 

Jeśli nie posiadamy wymaganej przez bank wartości wkładu własnego do kredytu na mieszkanie zostanie zaproponowane nam ubezpieczenie o konstrukcji opisanej poniżej.

Jak działa ubezpieczenie niskiego wkład własnego?

Ubezpieczenie niskiego wkładu jest rozwiązaniem, które chroni nie tyle kredytobiorcę co bank angażujący środki w kredyt. W sytuacji braku spłaty kredytu hipotecznego bank od towarzystwa ubezpieczeniowego, które oferowało produkt może uzyskać do 10% długu, a pozostałą kwotę egzekwować od klienta na zasadzie zapisów umowy definiujących brak spłaty kredytu.

wkład własny ubezpieczenie

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Forma składki ubezpieczenia niskiego wkładu własnego zależna jest od Banku z którego kredytowanie chcemy uzyskać. Banki stosują ubezpieczenie w dwóch modelach: podwyższenie marży do czasu, gdy relacja zadłużenia do wartości kredytu hipotecznego osiągnie wymagany poziom bądź ubezpieczenie opłacane jest w formie jednorazowej składki na kilka lat z góry. Bazą do wyliczenia wartości składki jest nadwyżka ponad 80% wartości nieruchomości. Ubezpieczenie to nie wiąże się z całą kwotą kredytu.

Przykład: klient posiada 10% wkład własny, pozostałe 10% wartości kredytu objęte jest ubezpieczeniem wkładu własnego.

Tagi: ubezpieczenie kredytuwkład własnyubezpieczenieniski wkład własnybank

Zaktualizowano: 26.08.2021

Dodano: 13.01.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - czy bank może wymagać?

Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - czy bank może wymagać?

12 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Kredyt hipoteczny jest produktem długoterminowym, co oznacza, że najczęściej będzie towarzyszył kredytobiorcy przez sporą cześć życia. Instytucja musi uzyskać sporą pewność, że Klient będzie w stanie w tym czasie regulować zobowiązanie terminowo. Z drugiej strony musi się również zabezpieczyć na wyp(...)

Czytaj więcej
Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym

Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym

23 Sie 2022Autor: Agnieszka Kłak

Nie każdy, a raczej nieliczni mają możliwość kupić swój własny kąt za gotówkę. Często kredyt hipoteczny jest jedyną szansą na spełnienie marzenia o własnym M. Jednak pamiętajmy, że kredyt na mieszkanie to jedna z decyzji wiążących Klienta z Bankiem na długie lata i aby go otrzymać trzeba być wiarygo(...)

Czytaj więcej
Top