Spis treści
Kupno nieruchomości wiąże się z szeregiem kosztów jakie należy ponieść, aby stać się jej właścicielem. Kategorie kosztów do poniesienia mnożą się w sytuacji, kiedy chcemy skorzystać z kredytu hipotecznego – obejmują one nie tylko odsetki i prowizję od udzielonego kredytu, ale również ubezpieczenia, które mogą wystąpić w zależności od naszej sytuacji finansowej i preferencji dotyczących ubezpieczenia. Jednym z ubezpieczeń dotyczących kredytów hipotecznych jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Wkład własny jest to najprościej ujmując wartość środków własnych, jakie angażuje klient w transakcje zakupu nieruchomości w kredycie hipotecznym. Dodatkowo wartość wkładu własnego określa regulacja dla rynku bankowego Komisji Nadzoru Finansowego znana pod nazwą „Rekomendacja S”. Obecnie część banków wymaga, aby klient dysponował wkładem w wartości 20% wartości nieruchomości. Dopuszczalne jest też kredytowanie przy wartości 10% wkładu własnego przy czym w takiej sytuacji wymagane będzie ubezpieczenie wkładu własnego na brakującą kwotę.
Jeśli nie posiadamy wymaganej przez bank wartości wkładu własnego do kredytu na mieszkanie zostanie zaproponowane nam ubezpieczenie o konstrukcji opisanej poniżej.
Ubezpieczenie niskiego wkładu jest rozwiązaniem, które chroni nie tyle kredytobiorcę co bank angażujący środki w kredyt. W sytuacji braku spłaty kredytu hipotecznego bank od towarzystwa ubezpieczeniowego, które oferowało produkt może uzyskać do 10% długu, a pozostałą kwotę egzekwować od klienta na zasadzie zapisów umowy definiujących brak spłaty kredytu.
Forma składki ubezpieczenia niskiego wkładu własnego zależna jest od Banku z którego kredytowanie chcemy uzyskać. Banki stosują ubezpieczenie w dwóch modelach: podwyższenie marży do czasu, gdy relacja zadłużenia do wartości kredytu hipotecznego osiągnie wymagany poziom bądź ubezpieczenie opłacane jest w formie jednorazowej składki na kilka lat z góry. Bazą do wyliczenia wartości składki jest nadwyżka ponad 80% wartości nieruchomości. Ubezpieczenie to nie wiąże się z całą kwotą kredytu.
Nie każdy, a raczej nieliczni mają możliwość kupić swój własny kąt za gotówkę. Często kredyt hipoteczny jest jedyną szansą na spełnienie marzenia o własnym M. Jednak pamiętajmy, że kredyt na mieszkanie to jedna z decyzji wiążących Klienta z Bankiem na długie lata i aby go otrzymać trzeba być wiar(...)
Czytaj więcejKredyt hipoteczny jest produktem długoterminowym, co oznacza, że najczęściej będzie towarzyszył kredytobiorcy przez sporą cześć życia. Instytucja musi uzyskać sporą pewność, że Klient będzie w stanie w tym czasie regulować zobowiązanie terminowo. Z drugiej strony musi się również zabezpiec(...)
Czytaj więcejKredyt hipoteczny to często wybór na całe życie. Średni okres, w którym Klienci zaciągają to zobowiązanie przekracza 20 lat. Zaciągnąć zobowiązanie tego typu możemy nawet na 30 lat. Długoterminowość kredytu hipotecznego powoduje, że decyzja o jego zaciągnięciu powinna być przemyślan(...)
Czytaj więcejTemat ubezpieczeń w kredytach dla klientów indywidualnych jest tematem podlegającym wielu zmianom na przestrzeni ostatnich kilku lat. Powodem tych zmian są zarówno zmiany produktowe w instytucjach finansowych, jak i zmiany otoczenia praw(...)
Czytaj więcej
Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)