Oprocentowanie kredytu – co warto wiedzieć?

Opublikowano: 19 Sie 2020 Anna Krzysteczko 3 min. czytania

Kategoria: Kredyty

Klienci są coraz bardziej świadomi sposobu działania produktów finansowych. Korzystają z pożyczkę czy kredytów gotówkach, na szczęście stajemy się coraz bardziej świadomi i zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę. Wybór między kredytem gotówkowym ze stałym oprocentowaniem, a zmiennym, nie jest tak oczywisty jak to było do niedawna. Jednym z głównych parametrów gotówkowych jest jego oprocentowanie. Ten czynnik ma największym wpływ na to, ile będziemy musieli zapłacić kredytobiorcy za pożyczenie pieniędzy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, od nas zależy, które rozwiązanie wybierzemy. Postanowiliśmy się przyjrzeć tej kwestii.

Oprocentowanie kredytu – co warto wiedzieć?

Co to właściwie jest oprocentowanie kredytu?

W tym miejscu należy wspomnieć, co to właściwie oprocentowanie kredytu gotówkowego. Jest to opłata, jaką płacimy za pożyczenie nam pieniędzy przez banki. Składa się z dwóch czynników: pierwszy to stopa procentowa, która jest ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. Natomiast drugim czynnikiem jest marża banku, czyli zysk z przekazania kapitału kredytobiorcy.

Warto też wspomnieć o RRSO, czyli o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Wskaźnikiem tym najłatwiej określić koszty zobowiązania, a przede wszystkim porównać ze sobą dwie oferty. Należy wiedzieć, że każda reklama kredytu czy pożyczki musi zawierać informacje o wysokości tego wskaźnika. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu gotówkowego informuje nas o całkowitych kosztach zobowiązania w skali roku.

Co to jest oprocentowanie zmienne?

Zaczniemy od przybliżenia czym jest oprocentowanie zmienne i z czego się ona składa. Oprocentowanie to może się zmieniać w czasie trwania kredytu lub lokaty. Przeważnie dotyczy do produktów długoterminowych, w ten sposób bank zabezpiecza się przed zmianami na rynku, które wpływają na koszt kredytu i depozytów, dlatego te oferty często są po prostu droższe.

Pożyczka udzielana przez banki i instytucje pozabankowe działające w Polsce może być oprocentowana według zmiennych stóp procentowych, np. oprocentowanie kredytów hipotecznych składa się z dwóch elementów:

  • zmiennej stawki WIBOR,
  • stałej marży banku. 

Jakie są różnice pomiędzy rodzajami oprocentowania?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem daje nam większe bezpieczeństwo. Przy takim zobowiązaniu nasza rata nie ulega ryzyku zmiany stopy procentowej. Taki kredyt po prostu nas nie zaskoczy większymi kosztami. Kredyt gotówkowy ze zmiennym oprocentowaniem nie daje nam takiego zabezpieczenia, to jest główna różnica między nimi. Niestety za bezpieczeństwo i niezmienność raty klient musi „zapłacić”. Często zobowiązaniem ze zmiennym oprocentowaniem jest tańszym wariantem. Jednak mimo konieczności akceptacji niebezpieczeństwa nagłego wzrostu obciążeń kredytu ze zmienną stopą oprocentowania ma również swoje zalety. Taki kredyt pozwala skorzystać ze spadku stawek. Aby zdecydować co jest dla nas korzystniejsze warto się zastanawiać w ciągu jakiego czasu zamierzamy spłacić nasze zobowiązania. Pamiętajmy, że musimy porównać oprocentowanie. Może poszukać oferty z prowizją 0%. Zapytajmy o RRSO i przeliczmy całkowity koszt naszego zobowiązania.

Zaktualizowano: 02.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Top