Jak się ochronić przed wyłudzeniem kredytu?

Opublikowano: 25 Gru 2023 Agnieszka Kłak 13 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Niestety coraz częściej zdarzają się sytuacje kiedy, ktoś próbuje, lub co gorsza udaje mu się skraść nasze dane osobowe. Dla przestępcy takie informacje, jak nasz PESEL czy numer dowodu to nie lada gratka. Mimo, iż instytucje finansowe posiadają procedury, które mają zapobiegać wyłudzeniom my również musimy dołożyć wszelkich starań, aby nasze dane były bezpieczne.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak złodzieje nauczyli się wyłudzać dane za pośrednictwem internetu,
 • czy ktoś może nas realnie okraść, zaciągając kredyt na nasze dane,
 • jak ustrzec się na co dzień przed oszutwami,
 • jak chronić się przed oszustami, mając konto w BIK. 
wyłudzenie kredytu

Wyłudzenie kredytu lub pożyczki – na czym polega?

Przestępstwo wyłudzenia kredytu jest przestępstwem finansowym. Inaczej zwanym oszustwem kapitałowym lub gospodarczym. Kwestię wyłudzenia kredytu lub pożyczki definiuje kodeks karny w art. 297, gdzie możemy się dowiedzieć, iż:

Wyłudzić kredyt można na osobie trzecią poprzez: podszywanie się, używanie skradzionych lub podrobionych dokumentów lub też na siebie fałszując np. nasze zaświadczenie z zakładu pracy znacznie zawyżając sobie osiągane dochody.

Niestety takie praktyki, gdzie przestępcy próbują wyłudzić dane lub podszyć się pod osobę trzecią w celu zdobycia korzyści materialnych są coraz częstsze. Czy mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo w tej kwestii? Jak się przed tym bronic?

W jaki sposób oszuści mogą pozyskać nasze dane osobowe?

Przede wszystkim, żeby dokonać wyłudzenia przestępca musi ukraść nasze dane osobowe. Może zrobić to na dwojaki sposób:

Kradzież naszego dokumentu tożsamości

W tym wypadku nie tylko bezpośrednia kradzież będzie dla nas zagrożeniem. Pamiętajmy, że przestępca może ukraść nasze dane również kopiując nasze dokumenty. Nigdy w żadnym wypadku nie zostawiajmy ani nie powierzajmy dokumentów obcym nam osobom. Istnieje duże prawdopodobieństwo że ktoś zrobi zdjęcie telefonem, skan lub ksero dokumentu. Wtedy będzie mógł użyć naszych danych do zawnioskowania o pożyczkę.

Wyłudzenie danych bez kradzieży dokumentu 

Nie tylko kradzież dokumentów może być dla nas zagrożeniem. Przestępcy już dawno wymyślili wiele sposobów, jak namówić nas, żebyśmy dobrowolnie podali im swoje dane osobowe:

 • zamieszczanie fałszywych ofert pracy – przestępcy często zamieszczają w sieci atrakcyjne oferty pracy. Nie weryfikując zakładu pracy do którego chcemy aplikować wysyłamy przestępstwom nasze CV a tym samym wszystkie niezbędne dane
 • wyłudzenie danych telefonicznie –  przestępca dzwoniąc do nas podszywa się pod inną osobę lub instytucję (która wzbudza nasze zaufanie) w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak nasze dane osobowe,
 • wysyłanie fałszywych wiadomości – wysyłanie wiadomości mailowych lub na portalach społecznościowych. Po kliknięciu w taki link ofiara sądzi, że jest np. na stronie swojego banku i sama wprowadza dane, które oszust kradnie,
 • kradzieże danych z innych baz np. bankowej czy sklepu online w wyniku ataku hakerskiego.

Oczywiście metod wyłudzenia danych jest wiele więcej. Oszuści prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach. Dodatkowo prawda jest taka, że nie raz sami dajemy „jak na tacy”  nasze dane. Zapominamy, że inni w łatwy sposób mogą wykorzystać to na naszą niekorzyść. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy ujawniamy innym osobom nie mając pewności z kim rozmawiamy nasze dane wrażliwe.

Wyłudzenie kredytu – co oznacza dla nas w praktyce?

Co powinniśmy zrobić, kiedy już dojdzie do sytuacji kiedy ktoś zaciągnie na nas kredyt? Na  pewno nasze działania muszą być szybkie i zdecydowanie.

Po pierwsze: zastrzeż wszystkie swoje dokumenty. Nie dopuść do tego, aby ktoś ponownie użył Twoich danych!

Po drugie: poinformuj instytucję kredytową o przestępstwie. Najlepiej wyślij pismo informujące o całym zdarzeniu, dokładnie należy opisać całą sytuację.

Po trzecie: zgłoś podejrzenie popełnienia przestępstwa na policji i w prokuraturze.

Po czwarte: cierpliwe czekaj. Niestety całe procedury, które mają na celu udowodnienie, że to nie my zaciągnęliśmy pożyczkę mogą być długie i mozolne. Jednak w tym wypadku nie możemy zrobić już nic więcej jak tylko czekać…

Pamiętać trzeba, że do czasy, gdy niewinność nie zostanie udowodniona, sąd nie będzie w 100% zgadzać się z nami i naszą wizją sytuacji. Istnieje więc tutaj ryzyko, iż niestety zaciągnięty nie przez nas kredyt będziemy musieli przez jakiś czas spłacać. Warto wtedy dawać powody do zakończenia sprawy na korzyść pokrzywdzonego, a jeśli tak się stanie warto wiedzieć, że wszystkie środki finansowe będą podlegać zwrotowi.

Jak bronić się przed wyłudzeniem kredytu?

W tym wypadku na pewno dużo lepiej zapobiegać kradzieży naszych danych. Aby się przed tym bronić powinniśmy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad.

Ochrona naszych dokumentów.

Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem, jaki posiadamy. Warto wyrobić więc nawyk sprawdzianowa przynajmniej raz dziennie czy go mamy. W wypadku kradzieży lub zgubienie przez nas dowodu trzeba jak najszybciej zgłosić ten fakt odpowiednim organom. W przypadku kradzieży bezwzględnie trzeba pójść na policję, a w każdym innym przypadku dowód należy zastrzec: przez infolinię banku, nie tylko tego, w którym posiadamy konto lub w Biurze Informacji Kredytowej. 

O zagubieniu lub kradzieży dowodu warto poinformować też Urząd Gminy - informacja ta jest widoczna na wniosku o wydanie nowego dokumentu. Pamiętać należy również, aby nie udostępniać nikomu naszych dokumentów, nie zostawiać bez opieki naszego dowodu, ktoś w łatwy sposób może wykonać wtedy ich kopię. Warto również mieć na uwadze, że nie tylko nasze dane znajdują się na naszym dowodzie, możemy również  znaleźć na rachunkach, fakturach i wielu innych dokumentach. Dlatego pamiętać należy, aby zawsze bardzo dokładnie je zniszczyć (najlepiej w niszczarce), aby uniemożliwić wykorzystanie Twoich danych przez osoby niepowołane.

Zapobieganie kradzieży danych przez internet.

Sieć jest miejscem, gdzie niestety czyha na nas mnóstwo niebezpieczeństw. Głównie tam przestępcy próbują wyłudzić od nas nasze dane. Korzystając z internetu musimy pamiętać o stosowaniu się do kilku zasad:

 • zmieniaj hasła do logowania na pocztę i konta osobiste w regularnych odstępach czasu,
 • tam, gdzie robisz zakupy okazjonalnie nie zakładaj kont, loguj się jako „gość”,
 • ustaw podwójną weryfikację podczas logowania,
 • nie klikaj w podejrzane linki, zwłaszcza takie, które przekierowują Cię na stronę Twojego banku,
 • przy używaniu strony banku należy zawsze sprawdzać, czy poprawnie wpisaliśmy adres. Sprawdzaj, czy w pasku przeglądarki na lewo od adresu strony widnieje obrazek zamkniętej kłódki. Oznacza to bezpieczne połączenie. 

Jakie narzędzia ochronią nas przed wyłudzeniem?

Raport BIK, Chroń PESEL, Bezpieczny PESEL. Warto na pewno stanowić się nad usługami, które mogą nas zabezpieczyć.

Alert BIK
Za sprawą usługi otrzymasz powiadomienie poprzez sms lub poprzez email zawsze, gdy do banku lub instytucji pożyczkowej wpłynie wniosek kredytowy złożony na dane osobowe należące do Ciebie. Na tej samej  zasadzie działa system powiadomień z KRD z tą różnicą, że konto jest darmowe.

Chroń PESEL
Powiadamia ona użytkownika każdorazowo, gdy ktoś posłuży się jego danymi tożsamości i sprawdzi go w Rejestrze Dłużników BIG oraz KRD.

Bezpieczny PESEL
Po aktywacji usługi nikt nieuprawniony nie może wziąć na użytkownika usługi kredytu lub pożyczki. Dzieje się tak do czasu, gdy zastrzeżenie nie zostanie cofnięte. Numeru PESEL można ciągle używać np. w gabinecie lekarskim alby w banku  Usługa daje możliwość ochrony tego numeru np. gdy zgubimy lub dowód zostanie ukradziony. 

Jak ochronić osoby starsze przed wyłudzeniem kredytu?

W ostatnich latach, w swych przekazach medialnych policja często podnosiła problem złodziei, działających metodą na wnuczka. Oszustom nie brakuje pomysłów, dlatego też bardzo ważna jest ochrona przed wyłudzeniem kredytu w kontekście osób starszych - szczególnie naszych babć i dziadków. Niejednokrotnie oszustwo jest zaplanowane tak, że ofiara wcale nie musi wiele robić. Czasem dobrowolnie przekaże swój dowód osobisty w dobrej wierze obcej osobie.

Nasz drogi, starszy krewy będzie w stanie ochronić się przed wyłudzeniem kredytu jeśli uczulimy go, by w sytuacji, gdy ktoś prosi go o przysługę, zawsze kontaktował się telefonicznie z jednym, zaufanym członkiem rodziny. Pozwoli to szybko zweryfikować, z kim tak naprawdę senior miał do czynienia. W ten sposób zapobiegniemy nie tylko takiej sytuacji, kiedy ktoś złoży fałszywy wniosek o kredyt. Pomoże to także uniknąć innych przykrości.

Co zrobić, jeśli już doszło do wyłudzenia?

Jeśli z jakiegoś powodu nie udało mam się skutecznie chronić się przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane, to niestety nie znajdziemy się w komfortowej sytuacji. Prawda jest taka, że będziesz musiał spłacać zobowiązanie, gdyż został zaciągnięty kredyt na Twoje dane, a nie kogoś innego. Jeśli zaniechasz spłaty, to kredytodawca będzie mógł podjąć kroki windykacyjne, a w skrajnych przypadkach skieruje sprawę do sądu. Oszustwo kredytowe może być wyjaśniane przez długie miesiące, w trakcie których będziemy się znajdowali w naprawdę opłakanej sytuacji. 

Podsumowanie

Jak widać przestępcy mają mnóstwo sposobów, żeby wyłudzić nasze dane lub dokumenty. Jednak pozostawajmy czujni, ponieważ my również możemy się bronić. W myśl zasady: „lepiej zapobiegać niż leczyć” musimy nauczyć się ostrożności zarówno na co dzień . Jak w oka w głowie pilnować naszych dokumentów. Również w internecie lub kontakcie telefonicznym z osobami trzecimi, ponieważ tylko nasza ostrożność i podejrzliwość może uchronić nas przed tą nieprzyjemną sytuacją.

Tagi: kradzieżoszustwo kredytowe

Dodano: 23.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top