Czy istnieje coś takiego, jak pech finansowy? Jak można temu zaradzić?

Opublikowano: 15 Lip 2025 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Niezbyt pokaźne kwoty na rachunku bankowym, zastoje w regularnych wpływach, nadmierne zadłużenie, brak środków na relaks i wyjazdy - to wszystko może świadczyć o kłopotach finansowych. Wiąże się z tym pojęcie pecha finansowego, choć bardziej w rozumieniu psychologicznym niż astrologicznym czy numerologicznym. Dobra wiadomość jest taka, że owego pecha finansowego można się skutecznie pozbyć. Dziś dajemy Ci garść skutecznych sposobów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym tak naprawdę polega pech finansowy,
  • jak można pozbyć się pecha finansowego,
  • co zyskasz, gdy pech finansowy już Cię opuści. 
pech finansowy

Pech finansowy - fakt czy mit?

O pechu finansowym można mówić z czysto psychologicznego punktu widzenia. Po pierwsze to brak satysfakcji z powodu braków w kapitale, a po drugie presja ekonomiczna i poczucie przytłoczenia. Bardzo łatwo wtedy pomyśleć: "ja to mam pecha!" albo "pech mnie prześladuje". Pech finansowy może wystąpić przy różnych okolicznościach:

  1. Brak podwyżki w pracy mimo długiego stażu. Niektóre osoby mogą pracować nawet 10 lat na tym samym stanowisku i wciąż zarabiać minimalną krajową. Rodzi to frustrację, zwłaszcza gdy widzisz, że Twoi koledzy awansują, a ich portfele pęcznieją.
  2. Nadmierne zadłużenie. Wbrew pozorom łatwo się popaść w pętlę zadłużenia. Dopiero, gdy to się stanie, zobaczysz, jak długo jeszcze musisz spłacać długi.
  3. Brak zbytków i odrobiny luksusu. Już kolejny rok z rzędu nie stać Cię na wyjazd wakacyjny? Nic więc dziwnego, że masz poczucie pecha.
  4. Presja ekonomiczna. Jeśli ktoś ma na utrzymaniu bliskich, np. dzieci wtedy wie jak finanse są ważne, ale też jak potrafią być kruche. Nawet najlepiej zaplanowany domowy budżet może się rozsypać wobec nieplanowanych wydatków. 

Pech finansowy jest więc jak najbardziej faktem. 

Sposoby na odczarowanie pecha finansowego

Nie chodź do wróżki, nie wróż z fusów czy kryształowej kuli, a już tym bardziej - nie wierz w to, że los sam z siebie się odmieni. Zamiast tego podejmij konkretne działania. Wyznacz sobie cel i krok po kroku dąż do niego. Poniżej podpowiadamy jak możesz tego skutecznie dokonać. 

Zmień nastawienie

Jeśli wierzysz w to, że pech jest nieodłącznym elementem Twojego życia, to nic się w tym życiu nie zmieni. Pogodzony z sytuacją, nie będziesz miał powodu, by zacząć działać. Co innego, jeśli przestawisz się na osiągnięcie sukcesu. Pensja jest za mała? Poproś o podwyżkę albo zmień pracę. Korzystasz z mediów społecznościowych? Ogranicz je i zamiast tego zainwestuj w siebie - skorzystaj z darmowych webinarów i poszerz swoją wiedzę. Nie masz oszczędności? Uprzyj się i co miesiąc odkładaj cokolwiek, nawet jeśli byłoby ledwie 10 zł. Pierwszy krok jest bardzo ważny, ale trzeba go zrobić. 

Zrób porządki na koncie i wokół siebie

Popatrz na swoje rachunki bankowe. Zdecyduj, na którym z nich będziesz mieć pieniądze na bieżące wydatki, a na którym będziesz odkładać. Jeśli masz wolny kapitał, zainwestuj go, np. w lokatę. Prócz tego rozejrzyj się wokół siebie. Jeśli czegoś nie używasz, jeśli jakichś ubrań nie nosisz - to je sprzedaj. Współcześnie w internecie nie brakuje giełd przedmiotów i rzeczy używanych. Skorzystaj z tego.

Nie działaj na ślepo - poświęć czas na analizę

Załóż sobie dzienniczek decyzji finansowych. Zapisuj wszystko: zarówno gdy wydasz więcej środków czy zaciągniesz pożyczkę, jak i wtedy, gdy zdecydujesz się odłożyć więcej na konto oszczędnościowe. Notuj, co zrobiłeś, ale też wpisuj dlaczego to zrobiłeś. Później takie notatki pomogą Ci lepiej zrozumieć cały proces decyzyjny, który doprowadził się do mniej lub bardziej korzystnej sytuacji finansowej. Dzięki temu dowiesz się, co robiłeś dobrze, a co źle i co wymaga poprawy. 

Rozmawiaj o pieniądzach bez wstydu

W polskim społeczeństwie pieniądze wciąż są tematem tabu. Jednak nie unikaj rozmów o nich. Nie wstydź się poprosić bliskich o pomoc finansową, jeżeli masz kłopoty. Podziel się w rozmowie tym, w co zainwestowałeś. Ktoś może Ci podsunąć bardziej dochodowy pomysł na inwestycję albo pouczyć Cię, że taki ruch z Twoje strony nie jest zbyt zyskowny albo wiąże się z nadmiernym ryzykiem. 

Stwórz plan działania

Rozpisuj sobie okresowe plany finansowe. Mogą być np. na tydzień, na miesiąc czy na rok - a najlepiej jakbyś tworzył takie, takie i takie. Zapisuj dokładnie to, co się będzie działo z Twoimi finansami. Uwzględniaj wszystkie wydatki - zarówno te na jedzenie, transport, leki, utrzymanie domu jak i zakup sprzętu, wyjazd na wycieczkę, wpłata na organizację charytatywną, itp. - ale też spodziewane wpływy. Analiza planu pozwoli Ci wysnuć wniosek, czy w przyszłości możesz wydać więcej czy też lepiej będzie zacisnąć pasa. 

Dbaj o dobre samopoczucie

Jeśli źle się czujesz, to także nie masz głowy do kwestii finansowych. Zmień swoje nawyki. Dbaj o zdrowy, regularny sen. Staraj się odżywiać zdrowo, ale też nie odmawiaj sobie swoich ulubionych dań, jeśli najdzie Cię na nie ochota. Ogranicz, a najlepiej całkowicie zrezygnuj z używek, może poza kawą. Nie bagatelizuj oznak choroby, tylko idź niezwłocznie do lekarza, a poza tym zadbaj o badania okresowe. Zobaczysz, że poprawa samopoczucia to sprawniejszy i wydajniejszy umysł, a także więcej energii do pracy nad poprawą Twojej sytuacji finansowej. 

Co może Ci dać przegonienie pecha finansowego?

Jeśli uda Ci się poprawić sytuację finansową i przegnać finansowego pecha, to Twoje życie może się radykalnie odmienić. Mowa tu zarówno o codzienności jak i o spełnianiu marzeń. Gdy skutecznie zainwestujesz albo odłożysz na konto znaczną sumę, to możesz zyskać środki, które np. posłużą Ci na wkład własny do kredytu hipotecznego. Dzięki temu zyskasz mieszkanie, niezależność od rodziny oraz własne miejsce, w którym urządzisz się na przyszłość. 

Dodano: 15.07.2025

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top