Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to sposób oszczędzania na przyszłość, dzięki czemu można zwiększyć swoje świadczenie emerytalne już po zakończeniu kariery zawodowej. Rozwiązanie to brzmi atrakcyjnie, zwłaszcza wobec niskiej wydolności systemu ubezpieczeń społecznych i widma głodowych emerytur. Jak się jednak okazuje, z IKZE można wypłacić środki wcześniej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Rzecz jasna możliwa jest wcześniejsza wypłata środków, tj. przed 65 rokiem życia. Jednak warto tutaj pamiętać o pewnym dość ważnym niuansie. Mianowicie nie możesz wypłacić części środków, a całość. Taka bowiem wypłata jest traktowana jako likwidacja IKZE, a co za tym idzie 100% pieniędzy trafia do Ciebie. Taki krok wiąże się także z dodatkowymi kosztami oraz z koniecznością zapłacenia podatku.
Wcześniejsza wypłata z IKZE wiąże się z całym szeregiem konsekwencji, którymi są:
Warto tutaj nadmienić, że jeśli korzystasz z IKZE, to płacisz tzw. podatek Belki. Oblicza się go od zysków kapitałowych i od tego, co zarobisz pobieranie jest 19% tejże wartości. Po rezygnacji z IKZE podatek Belki nie obowiązuje. Zapłacisz za to zaległy podatek dochodowy. Jeśli jesteś, tak jak większość w I progu podatkowym, to będziesz musiał zapłacić 12% od kwoty, którą wypłacisz z IKZE.
Jeśli nie masz takiej palącej potrzeby, płatności nie zwalają Cię finansowo z nóg, a długi Cię nie zabijają, to generalnie nie opłaca się wypłacać przedwcześnie środków z IKZE. Tracisz ulgę podatkową i inne przywileje wyżej opisane. Do tego dochodzą koszty. Znacznie lepiej jest więc cierpliwie odkładać, patrzeć z roku na rok jak kapitał rośnie, który na pewno przyda się na jesieni życia.
Dodano: