IKZE. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Opublikowano: 04 Sie 2022 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Oszczędzanie

Osoby, którzy obecnie pracują prędzej czy później powinni zacząć myśleć o swojej starości i zabezpieczeniu środków na przyszłość. A skoro już przyjdą do nich takie myśli to wówczas bardzo ważna stanie się dla nich ich emerytura. Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie Twojej przyszłej emerytury, to na pewno zainteresują Cię zagadnienia, związane z III filarem systemu emerytalnego. Dziś omówimy jeden z elementów III filaru, którym są IKZE czyli Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o tym, co może Ci dać konto IKZE,
  • w jaki sposób można zaoszczędzić dzięki IKZE,
  • kiedy IKZE jest opłacalne.
IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

IKZE – co to właściwie jest?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest to produkt pozwalający na dobrowolne odkładanie pieniędzy na emeryturę. Stanowi on jednej z trzech elementów III filaru systemu emerytalnego w skład którego wchodzą jeszcze:

  • PPE – Pracowniczy Program Emerytalny,
  • IKE – Indywidualne Konto Emerytalne.

Nikt nie może nikogo zmusić do przystąpienia do Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Proponowane rozwiązania są pomysłem, który zaproponował rząd. Jeżeli kogoś nie zainteresuje ta forma gromadzenia środków na swoją emeryturę to zawsze alternatywną pozostają prywatne, dobrowolne fundusze emerytalne.

Jak działają konta IKZE?

Na konto IKZE każdy może wpłacić dobrowolną kwotę. Co więcej, wpłaty te można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W momencie, w którym to będzie potrzebne, można wypłacić pieniądze z IKZE.

Ważne jest to, aby pamiętać, że wprawdzie kwota minimalna, jaką będziemy wpłacać na IKZE jest dobrowolna, natomiast obowiązuje tutaj pewien limit wpłat. Mianowicie w ciągu roku nie można wpłacić więcej niż wynosi 1,2-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Tak więc w 2022 roku będzie to maksymalnie 7106,40 zł dla osób fizycznych oraz 10 659,60 zł dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Kto może zacząć korzystać z IKZE?

Odpowiedź jest bardzo prosta: praktycznie każdy. Wystarczy, aby mieć ukończone 16 lat. IKZE może posiadać osoba o statusie rezydenta, jak również nierezydenta. 

IKZE a odliczenia od podatku

Każdy, kto pracuje zapewne słyszał o podatku dochodowym. Jest to obowiązkowa danina, którą każdy z nas musi uiścić. Jednakże, jak już wiemy, wpłaty na IKZE mogą zostać odliczone od podatku. A ile to wyniesie? Wszystko zależy od tego, jaka jest wartość wpłat na IKZE w skali roku oraz jak wysoki podatek dochodowy zapłacimy, możemy bowiem znaleźć się w I bądź II progu podatkowym bądź też być objęci podatkiem liniowym.

Wobec powyższego, założymy, że ktoś odkładał przez cały rok na IKZE i łącznie kwota ta wyniosła 6600 zł. Wyszło więc 550 zł miesięcznie. W zależności od tego jaki podatek zapłaci, odliczenia będą wyglądały następująco:

  • I próg podatkowy: 0,17 x 6600 zł = 1122 zł
  • II próg podatkowy: 0,32 x 6600 zł = 2112 zł
  • podatek liniowy: 0,19 x 6600 zł = 1254 zł

Jak widać, sposób obliczania jest banalnie prosty, więc każdy może to uczynić, o ile wie, jak wysoki podatek jest na niego nałożony.

Ile można zyskać z IKZE?

Pieniądze, które będziemy gromadzić na koncie IKZE będą rosły nie tylko w miarę naszych wpłat, ale także będą pomnażane w wyniku inwestycji. To, w co będą zainwestowane środki z IKZE jest uzależnione od samego zainteresowanego. Dlatego też możemy np. inwestować w obligacje, akcje czy fundusze inwestycyjne. Jeśli przez wiele lat będziemy odkładać chociażby paręset złotych miesięcznie to przy dobrym inwestowaniu ostatecznie możemy mieć na naszym koncie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przy wypłacie środków po 65. roku życia zapłacimy zryczałtowany podatek w wysokości 10% wysokości wypłacanych środków. 

Jakie jeszcze zalety ma IKZE?

Bardzo ważne jest to, że konta IKZE są zwolnione od tzw. podatku Belki. Właściwa nazwa tego podatku to podatek od zysków kapitałowych. Obowiązuje on wówczas, kiedy oszczędzamy pieniądze na przykład na lokacie. Podatek "Belki" wynosi 19%, więc gdybyśmy musieli go zapłacić od funduszy gromadzonych na emeryturę byłby to spory ubytek. Dlatego też bardzo dobrze, że IKZE nie jest tym podatekim objęte.

IKE a IKZE – czym to się różni?

Często jest tak, że IKE i IKZE są ze sobą utożsamiane. Wprawdzie są to elementy III filaru systemu emerytalnego i mają ze sobą coś wspólnego, jednakże występują tu także znaczące różnice. Mianowicie takie, że wpłaty na konto IKE nie możemy odliczyć od podatku, za to maksymalnie w ciągu roku na Indywidualne Konta Emerytalne możemy wpłacić 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Tagi: emerytura

Dodano: 13.06.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top