Czym jest KRD - Krajowy Rejestr Długów? Czy można sprawdzić KRD za darmo?

Opublikowano: 10 Sty 2024 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Krajowy Rejestr Długów jest to prywatna instytucja, która gromadzi informacje na temat dłużników, którzy nie spłacają w terminie swoich zobowiązań.  Z tej bazy danych korzystają banki, instytucje pożyczkowe oraz inne firmy, aby posiąść wiedzę na temat wiarygodności finansowej Klienta. Informacje uzyskane z bazy KRD są dla banków podstawą do udzielenia kredytu. W przypadku firm pożyczkowych polityka udzielania pożyczek kształtowana jest indywidualnie. Na rynku możemy spotkać więc wiele produktów finansowych dla tych klientów, którzy takie wpisy posiadają. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy możesz trafić do Krajowego Rejestru Długów,
 • jak w praktyce Krajowy Rejestr Długów działa w Polsce,
 • czy jest możliwość darmowego sprawdzenia siebie w KRD. 
krd

Kto konkretnie może znaleźć się na liście dłużników KRD?

Na listę dłużników mogą zostać wpisane osoby fizyczne, których dług na łączną kwotę przekracza 200 zł, a termin płatności wynosi co najmniej 60 dni opóźnienia. Warunkiem koniecznym przed dokonaniem wpisu jest poinformowanie dłużnika w formie listu poleconego z wezwaniem do zapłaty. Należy dodać, że obowiązuje miesięczny termin od upomnienia konsumenta. Dopiero po upływie tego czasu wierzyciel może zgłosić swojego Klienta do KRD.

W przypadku przedsiębiorstw kwota zobowiązań musi przekraczać 500 zł, termin wymagalności ponad 60 dni.  Istotne jest jeszcze, że zaistniały dług powstał w związku z tytułem umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Kto może skierować Klienta do wpisu w KRD?

Każdy dług, który mamy do spłacenia powinien być terminowo uregulowany. Nie ma znaczenia czy powstał on, w banku czy też jest zwykłym mandatem. Rejestr KRD to platforma, która służy do wymiany informacji na temat Klientów z różnych sektorów.

I tak znajdziemy w niej informacje od takich instytucji, jak: banki, firmy leasingowe, pożyczkowe, ubezpieczeniowe, hurtownie, sklepy, sądy, urzędy, samorządy, firmy transportowe, telekomunikacyjne, energetyczne, spożywcze czy też farmaceutyczne. Warunkiem dokonania wpisu przez wierzyciela jest podpisanie umowy z KRD.

Co kieruje firmy instytucje, aby wpisać dłużnika na listę KRD?

Głównym powodem, dlaczego firmy decydują się na wpisanie dłużników do rejestru, jest chęć zmobilizowania dłużnika do spłaty zobowiązania. Jest to prosty sposób na odzyskanie swojej należności. Dłużnik często otrzymując zawiadomienie o możliwym wpisie na listę dłużników, szybciej podejmuje decyzję o spłacie. Na oficjalnej stronie KRD możemy odnaleźć informację, że ponad połowa dłużników z zaległościami do jednego roku spłaca swoje zobowiązanie względem wierzyciela już po dostarczeniu im informacji w formie ostrzeżenia o możliwości wpisania do KRD.

Poza tym firmy w ten sposób chcą również ostrzec inne przedsiębiorstwa przed podjęciem współpracy z nierzetelnym klientem oraz uniknąć konieczności zastosowania procesu windykacji, który może być dosyć żmudnym i kosztownym przedsięwzięciem.

Czy możliwe jest uzyskanie pożyczki z wpisem w KRD?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Klient znajduje się w bazie dłużników, oznacza to, że może mieć problemy ze spłatą nowych zobowiązań. Z tego powodu Banki nie udzielą takiej osobie kredytu gotówkowego, ponieważ uznają potencjalnego Klienta za niewiarygodnego. Obostrzenia, którymi są podporządkowane reguły analizy kredytowej w bankach,  niestety nie pozwolą na udzielenie kredytu. Naprzeciw wychodzą nam instytucje pozabankowe, które w swoich ofertach mają również pożyczki bez KRD. Są one alternatywą dla tańszych kredytów bankowych.

Pożyczka bez sprawdzania w KRD to oferta dla tych osób, które widnieją na liście KRD, a ich dług jest dosyć istotny i niemożliwy do uregulowania. Najprostszym sposobem dla Klienta byłoby spłacenie długu oraz wypisanie z KRD. W ten sposób Klient nie musiałby szukać pożyczki bez BIK i KRD dla zadłużonych, lecz skorzystać z ofert Banków. Niestety jest to często niemożliwe, a poszukiwane środki często mają służyć Klientom w spłacie aktualnego zadłużenia.

Gdzie szukać oferty pożyczki bez BIK dla zadłużonych?

Możliwości jest kilka:

 • przez Internet – tutaj z pomocą przychodzą nam liczne strony przedstawiające aktualne rankingi pożyczek dla zadłużonych bez BIK, KRD. Szybka pożyczka bez baz może być załatwiona przez sieć, a podpisanie umowy niejednokrotnie jest możliwe drogą elektroniczną. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób niebojących się technologii i nowoczesnych rozwiązań,
 • przez telefon – firmy pożyczkowe reklamują się w telewizji, prasie. Klienci mogą zadzwonić i umówić się na spotkanie lub zawrzeć umowę właśnie przez telefon,
 • przez agenta (pośrednika kredytowego) – w Polsce mamy bardzo silnie rozwiniętą sieć agentów, którzy oferują pożyczki wielu firm. Mają wiedzę na ich temat i mogą fachowo doradzić, gdzie konkretnie złożyć wniosek, aby oferta była odpowiednia do sytuacji Klienta, a aplikacja nie została odrzucona. Doskonale się orientują, które firmy są w stanie udzielić pożyczki bez BIK, dla zadłużonych czy też nawet pożyczki dla osób z komornikiem.

Czy warto zdecydować się na pożyczkę bez BIK i KRD?

Rozpatrując wady i zalety pożyczek pozabankowych dla zadłużonych oraz decyzję o ich zaciągnięciu należy sobie odpowiedzieć na kilka niezbędnych pytań:

 1. Czy jestem w stanie ponieść koszt nowo zaciągniętych zobowiązań? Oferty pożyczek bez sprawdzania baz są zazwyczaj obarczone większym ryzykiem dla firm, dlatego więcej kosztują. Trzeba znaleźć dodatkowe środki na wysoki koszt pożyczki i dobrze poznać warunki umowy pożyczkowej.
 2. Czy nie jestem w stanie spłacić zadłużenia w KRD samodzielnie i potem starać się o znacznie korzystniejszy kredyt bankowy?
 3. Czy kolejna pożyczka nie spowoduje u mnie tzw. spirali zadłużenia. Jest to zjawisko, które polega na pobieraniu nowych chwilówek bez BIK i KRD tylko, po to, aby spłacić wcześniejsze.
  Jakie sposoby windykacyjne stosuje firma pożyczkowa w momencie braku spłaty raty. Informacja niezbędna, żeby później nie wpaść w jeszcze większe kłopoty finansowe i rodzinne.
 4. Czy firma, czy też osoba prywatna udzielająca szybkiej pożyczki bez BIK i KRD ma na pewno uczciwe zamiary wobec mnie.? Czy chce mi pomóc, czy też kieruje się jedynie swoimi korzyściami finansowymi?

Czy można sprawdzić KRD za darmo?

Czy konsument może się dowiedzieć o informacjach na swój temat, widniejących w Rejestrze? Oczywiście, że może i ma do wyboru dwie możliwości. Jedna opcja to wykupienie abonamentu, dzięki któremu można zobaczyć nie tylko to, jaki wpis do KRD widnieje, ale też skorzystać z mnóstwa bonusowych rozwiązań. Natomiast druga opcja pozwala każdemu sprawdzić raport KRD za darmo raz na pół roku. 

Tagi: krdpozyczka bez bikbik

Dodano: 29.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top