Postępowanie windykacyjne jest jednym z procesów, które mają miejsce w całym cyklu odzyskania długu na rzecz wierzyciela. Ma ono miejsca na bardzo konkretnych podstawach prawnych, które przybliżymy w dzisiejszym wpisie na blogu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Postępowanie windykacyjne są to czynności poprzedzające wszczęcie egzekucji. Sens windykacji jest opisany w Kodeksie cywilnym w artykułach od 353-go do 356-go. Idąc za klasyfikacją Kazimierza Turalińskiego, dziennikarza śledczego i specjalisty do spraw windykacji postępowanie windykacyjne dzieli się na polubowne i sądowe, i razem z postępowaniem egzekucyjnym mieści się w ramach szerzej definiowanej windykacji. Turaliński stosuje taki podział w swojej książce „Windykacja gospodarcza – podręcznik do nauki zawodu”. Jednakże niektórzy specjaliści prawa cywilnego prócz polubownej i sądowej windykacji wyróżniają również postępowanie klauzulowe. Tutaj można powołać się na komentarz do artykułów od 756-go do 795-go kodeksu postępowania cywilnego, autorstwa sędziego Sądu Rejonowego Warszawa Praga-Południe Piotra Sławickiego oraz doktora nauk prawnych Pawła Sławickiego. Ci prawnicy wyraźnie klasyfikują postępowanie klauzulowe jako jeden z trzech rodzajów postępowania windykacyjnego.
Istnieją trzy rodzaje windykacji. Gdyby jednak potraktować je całościowo, wówczas moglibyśmy powiedzieć, że ogólny proces windykacyjny dzieli się na trzy fazy. I tak, zaczynając od początku, omówimy sobie proces polubowny - inaczej: postępowanie polubowne. Ma to miejsce wówczas, kiedy dług jest stosunkowo młody, a zaległości nie zdążyły narosnąć do dużych sum. Wówczas dłużnik zazwyczaj otrzymuje wezwania do zapłaty, ewentualnie telefony z prośbą o uregulowanie zaległych świadczeń. Może też dojść do sytuacji, gdzie odbędą się osobiste rozmowy z dłużnikiem. Poza tym dłużnik może otrzymać monity, czyli formalne przypomnienia o spłacie długu. Jeżeli te działania nie przynoszą skutku, dłużnik może zostać wpisany do bazy osób zadłużonych na przykład do Krajowego Rejestru Długów.
Windykacyjne postępowanie sądowe odbywa się wówczas, kiedy wierzyciel pozwie dłużnika do sądu o spłatę zaciągniętych zobowiązań. Jeśli sąd rozpatrzy pozew na korzyść wierzyciela wówczas wyda nakaz zapłaty, zobowiązujący dłużnika do spłaty.
Wreszcie trzecie i ostatnie – postępowanie klauzulowe. Następuje ono wówczas, kiedy dłużnik nie uregulował płatności, mimo nakazu sądu. Proces odbywa się na wniosek wierzyciela lub z urzędu. Wówczas sąd wydaje klauzulę wykonalności – stąd nazwa tej procedury – która skutkuje zaistnieniem tytułu wykonawczego. Zaś tytuł ten rozpoczyna wspomniane już wcześniej postępowanie egzekucyjne. I na tym kończą się fazy postępowania windykacyjnego.
Jak już doskonale wiemy w takiej sytuacji musi być dłużnik i wierzyciel. Ale prócz nich w grę może wchodzić jeszcze podmiot trzeci. Nieraz jest tak, że na polecenie wierzyciela postępowanie windykacyjne prowadzone jest przez profesjonalną firmę windykacyjną. Podejmuje one działania, które mają w sposób legalny i mieszczący się w granicach kultury komunikacji skłonić dłużnika to zwrotu należności. Oczywiście każda osoba zadłużona, do której odezwie się firma windykacyjna, powinna wiedzieć, jakie są uprawnienia windykatora.
Jeśli zaś chodzi o status prawny podstawowych stron - czyli wierzyciela i dłużnika - to tutaj nie ma to większego znaczenia. Windykacja może być prowadzona równie dobrze gdy stronami są osoba fizyczna i przedsiębiorstwo, przedsiębiorstwo i przedsiębiorstwo, a nawet osoba fizyczna i osoba fizyczna. Zawsze dłużnik jest zobowiązany do uregulowania należności, a wierzyciel ma prawo dochodzić odzyskania długu, w razie powstania zaległości.
Dzisiaj przyjrzeliśmy się klasyfikacji postępowania windykacyjnego, omówiliśmy jego definicję i podstawy prawne. Prześledziliśmy jego przebieg krok po kroku, dzięki czemu wiemy, że koniec postępowania windykacyjnego oznacza równocześnie początek postępowania egzekucyjnego. Postępowanie windykacyjne ma miejsce zawsze, gdy tylko dłużnik zaczyna uchylać się od płatności. Jednak im szybciej dojdzie do porozumienia z wierzycielem tym krócej będzie trwała cała batalia.
SPRAWDŹ TAKŻE
Jeżeli zainteresował Cię ten temat i chcesz się dowiedzieć więcej - m.in. skąd w ogóle wziął się proces windykacyjny i czym jest windykacja miękka a windykacja twarda - to koniecznie przeczytaj także ten artykuł:
Dodano: