Baza ERIF i Krajowy Rejestr Długów

Opublikowano: 24 Gru 2021 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy, że nieuregulowany mandat czy nieopłacenie rachunku za gaz może zniwelować plany wzięcia kredytu. Jak tego uniknąć? A jeśli już jesteśmy w bazie dłużników to, co zrobić, aby mieć szanse na kredyt?

Z tego artykułu dowiesz się:

Baza ERIF i Krajowy Rejestr Długów

Czym jest baza ERIF?

ERIF jest skrótem nazwy bazy gospodarczej. Pełna nazwa tej instytucji brzmi: Europejski Rejestr Informacji Finansowej Biuro Informacji Gospodarczej Spółka Akcyjna. Definicja ERIF-u odpowiada definicji biur informacji gospodarczej, jest to więc podmiot uprawniony do gromadzenia informacji o dłużnikach. Podobnie jak w przypadku BIG-u, ERIF gromadzi informacje negatywne i pozytywne o dłużnikach. Instytucja została założona w 2003 roku, potem zmieniała nazwy, a pod obecną nazwą funkcjonuje od 2016 roku. ERIF jest członkiem grupy kapitałowej KRUK. Podstawą prawną działania ERIF jest ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Wpis w bazie ERIF utrudnia otrzymanie kredytu czy pożyczki online

Kto i w jakich okolicznościach może znaleźć się w rejestrze dłużników ERIF?

Wszystko zależy od tego kim jest klient i w jakich okolicznościach powstał dług. I tak w przypadku osób fizycznych znajdzie się tam każdy dłużnik, którego zobowiązania opiewają na kwotę minimum 200 złotych, przy czym dłużnik spóźnia się ze spłatą co najmniej 30 dni, natomiast data powstania zaległości nie jest dłuższa niż 6 lat. Dłużnik przedsiębiorca zostanie wpisany do bazy za zaległość powyżej 500 zł, przeterminowaną 30 dni, niezależnie od daty powstania zobowiązania. W bazie ERIF figurują także dłużnicy z tytułem wykonawczym bez limitu kwoty i daty przeterminowania długu, który powstał do 6 lat wstecz. Dłużnik alimentacyjny też znajdzie swoje miejsce w tym rejestrze, gdy będzie uchylał się z płatnościami dłużej niż 6 miesięcy. Jednak tego wpisu mogą dokonać tylko samorządy i instytucje.

Co się dzieje dalej po wpisie do ERIF?

Czy można usunąć taki wpis? Można, ale jedyną metodą jest po prostu spłata zadłużenia. Warto w tym miejscu powiedzieć, że jeśli będziemy mieć w ERIF informację negatywną, wówczas nasza możliwość do uzyskania kredytu będzie znacznie obniżona. Trzeba pamiętać, że obecnie praktycznie nie ma możliwości wzięcia kredytu, przed uprzedniego sprawdzenia przez bank, czy klient figuruje w rejestrze ERIF.

Czym jest baza KRD?

KRD - Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Spółka Akcyjna. Co ważne, jest to najstarsze w historii polski biuro informacji gospodarczej. Powstało 4 sierpnia 2003 roku i od tego czasu, aż do dziś funkcjonuje pod tą samą nazwą. Podstawą prawną działania KRD jest, tak jak w przypadkach wcześniej omawianych przez nas instytucji, ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Kto i w jakich okolicznościach może znaleźć się w KRD?

Wpisanie dłużnika do KRD  ma miejsce w sytuacji kiedy są spełnione pewne warunki.

Po pierwsze, w przypadku osoby fizycznej zadłużenie musi wynosić co najmniej 200 zł, w przypadku osoby prawnej – 500 zł. Po drugie zaległość spłaty zadłużenia musi wynosić co najmniej 30 dni. Po trzecie dłużnik musi otrzymać wezwanie do zapłaty na jeden pełen miesiąc przed wpisem do bazy KRD. Wpis więc będzie miał miejsce po 60 dniach.

Zaległe zobowiązania dłużnika, które mogą stać się przyczynkiem do wpisania jego danych do KRD, są ściśle określone prawem. Wynikają one z zadłużeń za:

 • prąd, gaz, olej opałowy;
 • wywóz odpadów i nieczystości;
 • wodę i odprowadzanie ścieków;
 • opłatę za telefon;
 • ogrzewanie;
 • mandaty za brak biletu od osób i bagaży w środkach transportu, np. jazda tramwajem, autobusem, czy pociągiem.

Do rejestru wpisywane są także zobowiązania kredytowe i pożyczkowe

Co się dzieje dalej po wpisie do KRD?

Jeśli zostaliśmy wpisani do KRD, nie pozostaje nam nic innego jak spłacić zadłużenie, co zresztą jest standardowym warunkiem w przypadkach biur informacji gospodarczej.

Jednakże wniosek o usunięcie wpisu składać mogą też inne podmioty. Wierzyciel ma obowiązek wystąpić z wnioskiem do KRD o usunięcie danych dłużnika z rejestru, kiedy nastąpi:

 • poparte dowodami zaprzeczenie prawdziwości informacji, które wierzyciel przekazał KRD;
 • umorzenie długu, co wynika z inicjatywy wierzyciela;
 • spłacenie długu przez dłużnika; zmiana w informacjach, widniejących w rejestrze.

Dane z rejestru może także usunąć samo KRD. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy:

 • skończyła się umowa zawarta z wierzycielem;
 • wierzyciel zakończył działalność gospodarczą, bądź nie figuruje w odpowiednim rejestrze lub ewidencji;
 • zobowiązanie przestało istnieć, bo zostało spłacone albo uległo przedawnieniu;
 • KRD miałoby zakończyć swoją działalność.

Tagi: długkrajowy rejestr długówkrderif

Dodano: 24.12.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Biuro Informacji Kredytowej oraz baza BIG InfoMonitor

Biuro Informacji Kredytowej oraz baza BIG InfoMonitor

23 Gru 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Jak wpisy danych do Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor wpływają na późniejszą sytuację potencjalnego kredytobiorcy czy pożyczkobiorcy? Wyjaśnimy, że bazy informacji gospodarczych to nie tylko „czarne listy”, ale też zbiór pozytywnych informacji o spłaconyc(...)

Czytaj więcej
Top