Kredyt z komornikiem

Opublikowano: 10 Maj 2022 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Myśli o kredycie, gdy ma się doczynienia z zajęciem komorniczym nie zawsze napawają optymizmem, ale taka sytuacja spotkała niejedną osobę w obecnych czasach. Z reguły położenie klienta, którym zajął się komornik nie jest komfortowe w oczach pożyczkodawcy, ale jest na to kilka sposobów oraz instytucji, które mogą pomóc.  Inną ważną kwestią jest pytanie o to, czy dostaniemy kredyt hipoteczny albo kredyt gotówkowy z banku, gdy ciąży na nas zajęcie komornicze?

Z tego artykułu dowiesz się:

Kredyt z komornikiem

Kim jest komornik?

Na początku należy przybliżyć postać funkcjonariusza publicznego jakim jest komornik sądowy. Są to osoby, które zajmują się przymusową egzekucją długów. Prawo daje komornikom sądowym sporo przywilejów. Podstawą prawną wykonywania zawodu komornika jest ustawa o komornikach sądowych, która weszła w życie dnia 22 marca 2018 r. (Dz.U.2018 poz. 771). 

Brak spłaty kredytu a komornik 

Zanim egzekutor przystąpi do czynności sprawą naszego długu zajmują się działy windykacji banku, firmy pożyczkowej lub wyspecjalizowane firmy windykacyjne, których zadaniem jest podejmowanie takich działań, które prowadzą do odzyskania pieniędzy. Zatem jak tylko pojawiają się trudności z realizacją bieżących rat należy zwrócić się po pomoc do profesjonalisty, najlepiej agenta kredytowego, ponieważ, jeśli zwłoka w płatności raty przekroczy 90 dni bank wypowie nam umowę. Agent kredytowy znając klienta i jego sytuacje z pewnością znajdzie rozwiązanie problemów, gdy skala zalegości pozwoli na skorzystanie z większości z nich. 

W przypadkach chwilówek może to nastąpić już po 30 dniach zalegania z płatnością. Kiedy windykacja nie jest skuteczna kolejnym krokiem jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego i wtedy komornik rozpoczyna swoją działalność i wtedy możemy zacząć mówić, że mamy kredyt z komornikiem.

Komornicy z reguły już po kilku dniach od zapadnięcia wyroku zaczynają swoje działania np. dokonując blokady rachunku bankowego dłużnika, a także mogą zająć wynagrodzenie lub rentę czy emeryturę.Warto wspomnieć, że nawet kiedy kredyt zostanie nam wypowiedziany i urzędnik przystąpił do egzekucji komorniczej w niektórych przypadkach możliwa jest restrukturyzacja i zawieszenie czynności egzekwowania należności przez komornika. 

W tym miejscu musimy wspomnieć, że gdy komornik przystępuje do swoich działań, to nie ma znaczenia jaki rodzaj zobowiązania zaciągnęliśmy. Uruchomione zostają pewne mechanizmy prawne, a te działają tak samo w przypadku kredytu gotówkowego, hipotecznego czy konsolidacyjnego i pożyczek pozabnkowych. Postępowanie komornicze odbywa się niewzruszenie według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Czy możliwy jest kredyt w banku mając komornika?

W swojej działalności banki kierują się licznymi wytycznymi swoich regulatorów oraz własną polityką ryzyka. Na działania banków wpływ mają rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, której przewodnim zadaniem jest ochrona interesów klientów oraz przestrzeganie przez banki przepisów w celu zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzonych w nich depozytów. Obecnie banki rzadziej stosują zabezpieczania w postaci żyranta, czyli poręczenia cywilnego dając w to miejsce możliwość złożenia wniosku przez dwie dowolne osoby. Taki współkredytobiorca może nam pomóc jeśli posiada pozytywną historię w BIK oraz ma zdolność kredytową. 

Niestety nie zmienia to faktu, że bank nie udzieli kredytu osobie, na której ciąży zajęcie komornicze. Prywatne firmy i instytucje pozabankowe mają inne i przede wszystkim mniej restrykcyjne wymogi niż banki co pozwala im na pożyczenie środków pieniężnych z uwzględnieniem podwyższonego ryzyka. Takie firmy pożyczkowe poddawane są cyklicznym kontrolom a wypłacanie pieniędzy następuje zawsze zgodnie z zapisami w umowie. Może się okazać, że dla części klientów posiadających zajęcia komornicze rynek pozabankowy jest jednym rozwiązaniem. 

Kto może pomóc, jeśli komornik prowadzi egzekucję?

Jednym z narzędzi jest wnioskomat.com ponieważ wśród instytucji do których jest on skierowany znajdują się firmy, które nie sprawdzają bazy BIG, BIK czy KRD lub jeśli sprawdzają to nie w każdym przypadku biorą pod uwagę istniejący wpis. Bardzo ważnym elementem w całym procesie uzyskania kredytu z komornikiem jest doradca kredytowy, który oceni naszą sytuację i precyzyjnie przygotuje plan uzyskania finansowania. 

Kiedy mogę wziąć kredyt po zajęciu komorniczym?

Jeżeli ktoś oczekuje jasnej odpowiedzi na to pytanie w postaci podania konkretnego terminu to się rozczaruje. Nie można bowiem mówić o tym, że jakikolwiek bank na pewno udzieli albo na pewno nie udzieli kredytu po zajęciu komorniczym w takim, a takim terminie. Można jedynie mówić o możliwych szansach na uzyskanie kredytu i o terminach dotyczących naszego wcześniejszego zadłużenia.

Gdy spotkała nas egzekucja komornicza i jest ona w trakcie, bądź jeszcze nie splaciliśmy zobowiązania, które było przedmiotem tejże egzekucji to wówczas możemy wypaść w oczach banku jako bardzo niewiarygodni klienci. Należy zatem najpierw spłacić zobowiązanie, zakończyć egzekucję komorniczą. Czy wtedy bank spojrzy na nas przychylniej?

Cóż, bank na pewno sprawdzi w bazach dłużników, czy tam nie figurujemy. Nawet jeśli jesteśmy już po egzekucji komorniczej i spłaciliśmy wcześniejsze zobowiązanie, to i tak informacje o tym, że nie spłaciliśmy długu w terminie będa widnieć w BIK przez 5 lat. Dotyczy to sytuacji, kiedy nie spłaciliśmy kredytu. Negatywna informacja w BIK nie przesądza jeszcze o wydaniu przez bank decyzji odmownej, ale z całą pewnością nie pomaga w uzsykaniu kredytu.

Podsumowanie 

Nawet jeśli prowadzona jest egzekucja komornicza można uzyskać kredyt w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, które mogą w pełni zaspokoić tytuł wykonawczy komornika i wyprowadzić z kłopotliwej sytuacji, gdyż dług należy zawsze spłacić. Zatem nie ma co liczyć na to, że wierzyciel odstąpi od odzyskania swoich należności. Bardzo ważne jest, aby pożyczone pieniądze trafiły zgodnie z przeznaczeniem, czyli na spłatę zobowiązania, bo zmarnowanie tej szansy pogłębi jeszcze bardziej kryzys finansowy. Zatem kiedy już gwarant zgodził się poręczyć nowy kredyt zadbajmy o to, żeby nie musiał samodzielnie spłacać rat, ponieważ druga taka szansa może się nie przydarzyć a poręczyciel, jeśli był kolegą z pewnością przestanie nim być. 

Tagi: zajęcie konta bankowego przez komornika

Zaktualizowano: 07.11.2022

Dodano: 10.10.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kto udzieli pożyczki zadłużonym z zajęciem komorniczym? Gdzie po pożyczkę dla zadłużonych z komornikiem?

Kto udzieli pożyczki zadłużonym z zajęciem komorniczym? Gdzie po pożyczkę dla zadłużonych z komornikiem?

26 Marzec 2024Autor: Dagmara Konik

W sytuacji, gdy nie spłacamy naszych zobowiązań, mamy kłopoty finansowe. Często zdarzają się sytuacje, że wierzyciele nie potrafiąc uzyskać od nas pieniędzy na poczet naszego zobowiązania o pomoc proszą komornika. Ma on za zadanie ściągnąć od nas dług w imieniu firmy, która udzielała nam pożyczk(...)

Czytaj więcej
Jak odblokować konto zablokowane przez komornika?

Jak odblokować konto zablokowane przez komornika?

10 Cze 2022Autor: Agnieszka Kłak

Czy kiedykolwiek dostałeś informację z banku, że Twoje konto zostało zablokowane przez komornika? Gdy płaciłeś kartą płatniczą w sklepie lub innym punkcie albo korzystałeś z bankomatu i okazało się, że możliwe, że masz blokadę komorniczą na rachunku? Zajęcie konta bankowego przez komornika to nieprz(...)

Czytaj więcej
Top