Jak odblokować konto zablokowane przez komornika?

Opublikowano: 15 Lis 2020 Agata Dymara 9 min. czytania

Kategoria: Domowe finanseBlog finansowy

Czy kiedykolwiek dostałeś informację z banku, że Twoje konto zostało zablokowane przez komornika? Gdy płaciłeś kartą płatniczą w sklepie lub innym punkcie albo korzystałeś z bankomatu i okazało się, że możliwe, że masz blokadę komorniczą na rachunku? Zajęcie konta bankowego przez komornika to nieprzyjemny fakt, ale gdy jest się dłużnikiem trzeba się tego spodziewać. Pamiętać trzeba, iż komornik jak to powszechnie się wydaje, nie zjawia się od razu u nas w domu zabierając wszystko, co jest pod ręką. Zajęcie konta bankowego to logiczny krok, ponieważ to na nie wpływają nasze dochody i to właśnie środki, które się na nim znajdują są podstawą do zabezpieczenia roszczenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy jest jakiś sposób odblokowania konta zajętego przez komornika? W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak odblokować konto zablokowane przez komornika?

Kiedy komornik może zablokować konto bankowe?

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, iż jego konto bankowe w każdej chwili może zostać zajęte. Jednak zanim konto zajmie komornik wobec dłużnika rozpoczyna się windykacja polubowna. Na tym etapie windykator prowadzi rozmowy z osobą zadłużoną i stara się znaleźć dogodny dla obu stron sposób i termin uregulowania zadłużenia. Jeśli polubowane działania windykacyjne nie przynoszą rezultatów - dłużnik chce się ułożyć - wierzyciel może skierować pozew do sądu o spłatę długu.

Reasumując najlepszym sposobem na to, aby nasze konto nie zostało zajęte jest przede wszystkim wyrażenie chęci spłaty naszego zadłużenia, a następnie próba wywiązania się z tego zobowiązania. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na to, a sąd po rozpatrzeniu sprawy wyda sądowy nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności i wtedy właśnie rozpoczyna się egzekucja komornicza. Zanim jednak komornik zapuka do naszych drzwi, następuje blokada naszego konta bankowego.

Jak przebiega zajęcie konta bankowego przez komornika?

Po ustaleniu przez komornika naszego numeru konta, komornik wysyła do banku elektroniczne zawiadomienie i jednocześnie wzywa bank do zaprzestania dokonywania wypłat z rachunku bez jego zgody i do niezwłocznego przekazania zajętej kwoty na pokrycie należności. Pamiętać trzeba, że dłużnik nie dostanie pisma informującego o zajęciu rachunku. Po prostu zaglądając na konto, okaże się że jest ono zajęte przez komornika.

Sprawa ma się inaczej kiedy jesteśmy posiadaczami rachunku w SKOKu, wtedy dłużnik otrzyma pismo o zajęciu komorniczym. Jednak, co bardzo ważne, chociaż bank „zamrozi” środki od razu, to nie od razu przekaże je komornikowi (chyba, że mamy do czynienia z długiem alimentacyjnym), a zrobi to dopiero po 7 dniach. W czasie tych 7 dni możemy podjąć działania, aby zatrzymać egzekucję, czy to całkowicie, czy konkretnie egzekucję z rachunku bankowego. Mamy dwie możliwości:

 • złożenie skargi na działania komornika,
 • odwołanie się od blokady środków (jeśli np. nasza wierzytelność została już spłacona).

Blokada konta - co możemy zrobić?

Kiedy komornik zablokuje już nasze konto może być ono odblokowane tylko w dwóch przypadkach: 

 • kiedy całość długu zostanie spłacona, a postępowanie egzekucyjne będzie umorzone;
 • kiedy wierzyciel zdecyduje (samodzielnie lub na prośbę dłużnika) o zaprzestaniu egzekucji z rachunku bankowego.

Jeśli więc zależy nam, aby komornik jak najszybciej odblokował nasz rachunek, musimy jak najszybciej spłacić zadłużenie, wtedy ten zaprzestanie egzekucji. Co w sytuacji kiedy takie rozwiązanie jest niemożliwe, bo najzwyczajniej w świecie nie jest to dla nas finansowo wykonalne? W tym wypadku należy spróbować pertraktować z wierzycielem. Warto tu dodać, iż  tylko na jego dyspozycję nasze konto zostaje odblokowane. Komornik nie może z własnej inicjatywy odblokować naszego rachunku. Ponadto nie ma uprawnień do uzyskania porozumienia z dłużnikiem. Wystosowanie do wierzyciela wniosku z prośba o zaprzestanie egzekucji z rachunku bankowego może przynieść oczekiwane skutki. Należy jednak swoją decyzję uargumentować. Swoje pismo możemy uzasadnić tym, iż blokada konta bankowego przez komornika utrudnia nam utrzymanie i ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej do poziomu, który pozwoliłby spłacać zadłużenie. Można również zaproponować uiszczanie naszego zadłużenia w regularnych ratach. Jednak jeśli nie będziemy wywiązywać się z obowiązku wierzyciel w każdej chwili może za pośrednictwem komornika wznowić blokadę konta.

Samo uregulowanie naszego długu nie wystarczy do odblokowania środków. To w naszym interesie leży, aby blokada została jak najszybciej zdjęta. Dlatego warto dopilnować, aby komornik jak najszybciej wysłał do naszego banku pismo zezwalające na uwolnienie środków. Jeśli bank nie dostanie wyżej wspomianego dokumentu, blokada będzie nadal aktywna. Warto więc podjąć właściwe kroki od razu po zidentyfikowaniu zajęcia komorniczego. 

Zablokowane konto – co warto jeszcze wiedzieć?

Przy wejściu komornika na nasze konto bankowe warto jeszcze pamiętać o kilku ważnych informacjach:

 • jeśli chcemy odblokować nasze konto to nie warto w tym celu udawać się do placówki bankowej. Bank blokuje konto na wniosek komornika i to do niego się pofatygować w celu uregulowania zaległej płatności, ewentualnie porozumieć się co do sposobu jej zapłaty,
 • kiedy dowiemy się o blokadzie naszego konta bankowego, nie warto zakładać kolejnego rachunku bankowego, ponieważ o każdym nowym koncie komornik dowie się i jeżeli będą na nim środki, które może zająć, zrobi to, ważne jest również, żeby pamiętać, że jeśli Twoje długi nie pochodzą z alimentów, a rachunek nie jest kontem firmowym, to na zajętym przez komornika koncie bankowym obowiązuje kwota wolna od zajęcia, która od początku 2020 roku wynosi 1 950 zł. Wszelkie nadwyżki pobierane są na poczet spłaty długu. Kwota wolna od potraceń dotyczy tylko umowy o pracę. W przypadku umowy o dzieło i umowa zlecenie kwota wolna od potrąceń komorniczych wynosi 0 zł,
 • komornik, który ściąga od dłużnika należności pieniężne, potrąca sobie z każdej wyegzekwowanej kwoty należną mu opłatę na koszty komornicze. Od 1 stycznia 2019 r. wynosi ona 10% wartości wyegzekwowanego świadczenia

Świadczenia wolne od zajęć:

 • świadczenia alimentacyjne,
 • świadczenia gotówkowe wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów,
 • świadczenia rodzinne,
 • dodatki: rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych,
 • świadczenia otrzymywane z pomocy społecznej,
 • świadczenia z programu Rodzina 500 plus.

Podsumowanie

Jeżeli chcemy uniknąć zajęcia naszego rachunku bankowego warto pamiętać o regularnej spłacie naszych zobowiązań. Mowa tu zarówno o ratach naszych pożyczek, jak i nałożonych na nas np. mandatach. Egzekucji z konta nie można zatrzymać – blokada zostaje usunięta po spłacie długu lub na wniosek wierzyciela. Cała ta sytuacja to nie tylko ogromny stres, ale także  koszty, które dodatkowo obciążają nasz już i tak nadszarpnięty budżet. Dlatego też warto kontrolować swoje finanse, żeby do takiej sytuacji nie dopuścić.

Zaktualizowano: 15.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (13)


 • Avatar Jusia

  Jusia
  12.08.2021 11:46:56

  Dzień dobry a ja mam takie pytanie nie wiem co robić mam miałam dwóch komorników ten drugi stwierdził swoją niezgodność w prowadzeniu swojego postępowania i skierował sprawę do 1 komornika ale nie chce mi ściągnąć blokady z rachunku dowiedziałam się że ten 1 prowadzi moja egzekucję więc nie wiem czemu ten drugi dalej blokuje mi konto .Dzwoniłam pytałam i dalej nic tylko tyle mówi że on już nie prowadzi mojej sprawy . Co mam zrobić żeby mi odblokował może mi ktoś doradzi

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor Jusia
  12.08.2021 16:10:19

  Przy zbiegu egzekucji problematyczne jest skontaktowanie się z komornikiem, który fizycznie naszą sprawę już prowadzi, ponieważ sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić na jakim etapie przekazania ona się znajduje. Komornik do którego fizycznie została przekazana sprawa ma obowiązek powiadomić bank o przejęciu sprawy, być może pominął czynność zawiadomienia banku lub podczas tego wystąpił jakiś błąd, którego nie zauważył. Najlepszym rozwiązaniem będzie telefon do Komornika, który przejął sprawę i poproszenie o przedstawienie dokumentu potwierdzającego zawiadomienie o przejęciu sprawy. Wówczas wtedy można rozmawiać z komornikiem na temat zdjęcia blokady występującej na rachunku bankowym.

 • Avatar Ew-ka

  Ew-ka
  05.07.2021 15:02:31

  Komornik zablokowal mi konto gzdie wplywa renta zus a kwota nie przekracza 1000zl a z zus dostalam pismo ze komornik nie ma prawa zabrac mi ani zlotowki co mam zrobic

  Odpowiedź
 • Avatar Oskar

  Oskar
  29.05.2021 14:22:24

  To wszystko jest w teorii bo w praktyce jest to trochę inaczej ....dług z 2012r w 2011 wyjechałem za granicę gdzie spędziłem 5 lat (nic nie wiedziałem o żadnym długu który wykupiła jakaś firma typu ultimo ) po powrocie do Polski otworzyłem firmę tzn działalność gospodarczą 1-osobową że to była działalność gastronomiczna w związku z pandemią musiałem zawiesić działalność gospodarczą i zatrudniłem się w firmie o innej działalności aby przetrwać ten trudny okres nie tylko dla mnie ale dla wszystkich którzy działali w gastronomi jak i innych dziedzinach które rząd pozamykał na ten okres konta nie zawieszałem mimo że to było konto firmowe bo chciałem wrócić do działalności po pandemii podałem ten numer konta nowemu pracodawcy ażeby na ten rachunek przewalał mi środki z tytułu umowy o pracę 2800 brutto czyli 2 tyś na rękę teraz ktoś sobie przypomniał o moim długu bez jakiejkolwiek informacji moje konto zostało zajęte przez komornika mimo że te pieniądze są chronione prawnie przed zajęciem.

  Odpowiedź
 • Avatar liaz

  liaz
  12.04.2021 19:16:22

  witam mam pytanie w obecnej chwili nie pracuje nie mam co miesiecznej wplaty konto zalozylam na300plus wyprawka szkolna wplacalam na oplate za prowadzenie konta bo rowniez nie moge placic karta co ulatwialo mi oplate za konto tzn. jesli raz w miesiacu placilam karta i wplacalam na konto 500zl to nie placilam za konto

  Avatar wnioskomat.com

  wnioskomat.com liaz
  13.04.2021 07:59:22

  Zasady naliczania opłat i prowizji dla rachunków osobistych znajdują się w Tabeli Opłat i Prowizji (TOiP) właściwych dla danego produktu i tam należy szukać odpowiedzi. Każdy z banków reguluje zasady naliczania opłat za konto we własnym zakresie, a co więcej zasady te mogą ulegać zmianom.

 • Avatar Bolek

  Bolek
  01.02.2021 08:18:06

  Lepiej się pilnować. Ale to trochę nie fair, że się nic nie wie i dopiero jak coś nie działa to można się domyślać, że to egzekucja, ale z drugiej strony chyba raczej się wie, że komornik się koło ciebie kręci. Nie wiem, nie miałem doświadczeń. Ja spłacam i polecam to każdemu. Jak chce wziąć pożyczkę to ją dostaje, bo jestem RZETELNYM KREDYTIOBIORCĄ. #jasplacam

  Odpowiedź
 • Avatar Kama

  Kama
  16.01.2021 07:49:28

  Blokada konta utrudnia jakiekolwiek funkcjonowanie w banku :( :( :(

  Odpowiedź
 • Avatar Rafał

  Rafał
  14.01.2021 15:35:16

  Od razu jak się ma problemy ze spłatą lepiej rozmawiać z bankiemm i ustalać plan spłaty, żeby nie dopuścić do egzekucji komorniczej!

  Odpowiedź
 • Avatar wowo

  wowo
  23.12.2020 08:54:44

  na ile dni będą zablokowane środki?

  Avatar Agata Dymara

  Agata Dymara Autor wowo
  23.12.2020 15:50:44

  Środki są zablokowane przez 7 dni.

 • Avatar lisa

  lisa
  11.12.2020 07:54:10

  komornik tylko wykonuje swoje obowiązki

  Odpowiedź
 • Avatar Włodek

  Włodek
  30.11.2020 21:53:46

  Lepiej spłacać regulanie zobowiązania i nie mieć doczynienia z komornikiem

  Odpowiedź
Top