Kredyt gotówkowy – definicja, podstawowe informacje o kredycie gotówkowym, które musisz znać

Opublikowano: 15 Cze 2024 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Kredyt gotówkowy jest jedną z najprostszych metod na uzyskanie dodatkowej gotówki. Klienci coraz częściej korzystają z tej formy dodatkowego finansowania. Przed zaciągnięciem takiego zobowiązania powinniśmy zapoznać się z podstawową wiedzą związaną z tematem, aby znaleźć najlepszą ofertę. Poniżej kilka zagadnień, które powinieneś znać przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest kredyt gotówkowy,
  • czy możesz wziąć kredyt gotówkowy z banku,
  • jakie są najważniejsze informacje o kredycie gotówkowym.
Kredyt gotówkowy – definicja, podstawowe informacje o kredycie gotówkowym, które musisz znać

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest to rodzaj zobowiązania udzielanego tylko przez Banki na określony okres oraz na określonych w umowie warunkach. Z zasady kredyt udzielany jest na konkretny cel, natomiast w praktyce kredyt gotówkowy możemy wykorzystać w dowolny sposób – nie ma wymogu rozliczania się z otrzymanych środków. Najczęściej kredyty gotówkowe są zaciągane np. na remont mieszkania, wakacje, zakup samochodu czy też na wesele. Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu wraz z odsetkami zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

Kto może wnioskować o kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest przeznaczony dla osób pełnoletnich, którzy posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Wnioskujący powinni posiadać stabilne źródło zatrudnienia, które pozwoli na terminową spłatę miesięcznych rat.

Banki mają dodatkowe wymogi a propos wnioskujących osób. Często ograniczeniem jest wiek, określona minimalna kwota dochodu czy też konkretny rodzaj zatrudnienia. Najczęstsze warunki otrzymania kredytu w bankach to:

  • minimalny wiek 21 lat,
  • umowa o pracę bądź umowa zlecenie,
  • dobra historia kredytowa w BIK-u,
  • zaświadczenie od pracodawcy o dochodach,
  • dochody pozwalające na spłatę rat.

Wśród ofert kredytów gotówkowych możesz znaleźć także takie, gdzie wymagane jest jedynie oświadczenie o dochodach. 

Ile muszę zarabiać aby starać się o kredyt w Banku?

Przed udzieleniem kredytu Bank sprawdzi naszą zdolność kredytową. W prostych słowach można to określić w ten sposób, że Bank sprawdzi, czy nasze zarobki wystarczą na spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań, spłatę wnioskowanego kredytu oraz na pokrycie pozostałych kosztów życia.

Dodatkowo Banki w swoich procedurach mają wskazaną minimalną kwotę dochodu, którą należy uzyskiwać, aby starać się o kredyt. Przykładowo Santander Bank wymaga, aby minimalny dochód wynosił minimum 2 000 zł brutto, podczas gdy wnioskując w Aliorze możemy zarabiać „tylko” 500 zł netto. Oczywiście przy tak niskim dochodzie szanse na środki są bardzo małe, ale nie przeszkadza to w złożeniu wniosku.

Jaką maksymalną kwotę mogę uzyskać w kredycie gotówkowym?

W pierwszej kolejności zależy to od naszej zdolności kredytowej. Im więcej zarabiamy to mamy większą szansę na wyższą kwotę – oczywiście w ramach widełek określonych w ofercie danego Banku. Brane pod uwagę są również dotychczas zaciągnięte kredyty i pożyczki.

Kredyt gotówkowy jest na tyle prostym produktem, że możemy go zaciągnąć wówczas, kiedy potrzebujemy niewielkiej kwoty np. rzędu kilku tysięcy oraz w momencie zapotrzebowania na większą gotówkę – nawet i 200 tys. zł w formie kredytu bez zabezpieczenia.

Czy można uzyskać kredyt na oświadczenie?

W ofertach Banków również możemy znaleźć oferty na oświadczenie. Z reguły są to stosunkowe niewielkie kwoty. Trzeba zaznaczyć, że w ostatnim czasie Banki nie chcą udzielać finansowania na oświadczenie. W procesie kredytowym instytucja w większości przypadków poprosi o przedstawienie dokumentów dochodowych w celu oceny zdolności kredytowej oraz stabilności finansowej. I tak przykładowo, gdy jesteśmy zatrudnieniu na umowę o pracę, wówczas zazwyczaj zostaniemy poproszeni o przedstawienie trzech ostatnich wpływów z wynagrodzenia czy też zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach wystawionego przez pracodawcę. W przypadku emerytów, rencistów zazwyczaj wystarczy decyzja lub waloryzacja z ZUSu, KRUSu.

Czy warto porównać oferty przed złożeniem wniosku?

Zanim udamy się po kredyt gotówkowy warto skorzystać z porównywarek internetowych w zakresie kredytów. W ten sposób możemy wstępnie odnaleźć liczne promocje, czy też kredyty z mniejszym oprocentowaniem. Banki często oferują kredyty z prowizją 0%, z których warto korzystać.

Kredyt gotówkowy - kwota: 8 500 zł, okres: 12 mies
Banki
Kwota kredytu: 8 500 zł
Ilość rat kredytu: 12 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Alior Bank Pierwsza pożyczka (zobacz) 9,40 % 9,82 % 0,00 % 8 939,04 zł 744,92 zł
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 9 014,88 zł 751,24 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 9 085,92 zł 757,16 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,72 % 13,49 % 0,00 % 9 096,96 zł 758,08 zł
Alior Bank kredyt gotówkowy - Oferta Specjalna Pośrednik (zobacz) 13,75 % 14,65 % 0,00 % 9 146,28 zł 762,19 zł

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Przed popisaniem umowy należy zapoznać się z jej warunkami. Często do umowy wydawany jest tzw. formularz informacyjny, w którym znajdziemy większość istotnych informacji. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to wartość RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu czyli koszt roczny, który musimy zapłacić za całe finansowanie. Wlicza się do niego oprocentowanie kredytu, prowizję i inne koszty.

Kolejną rzeczą, która jest zawarta w umowie jest sposób spłaty, warunki wcześniejszej całkowitej lub częściowej spłaty. W poszczególnych Bankach są różne zasady. Kredyt możemy spłacać w ratach równych (annuitetowych) lub malejących. Przed podpisaniem zwróćmy uwagę na ten fakt i porównajmy, która opcja jest dla nas korzystniejsza.

Co to jest BIK i jaki ma to wpływ na udzielenie kredytu gotówkowego?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej – rejestr, w którym zgromadzone są wszystkie informacji na temat zaciągniętych kredytów i pożyczek wraz z ich historią spłacalności.  Poprzez BIK Banki sprawdzają jak duże mamy już zobowiązanie, czy je spłacamy i czy nie mamy opóźnień w płatnościach. Raport BIK to główna baza, która jest sprawdzana przed wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej, dlatego zawsze powinniśmy dbać o terminowość wpłat za nasze zadłużenie.

Kto udzieli korzystnego kredytu gotówkowego?

Liczne oferty na stronie wnioskomat.com, które są wystawiane przez współpracujące z nami banki i SKOK-i przewidują także korzystne kredyty gotówkowe dla klientów. A oto i one:

Pamiętaj, że regulowanie comiesięcznych rat odbywać się będzie wg harmonogramu spłaty, który otrzymasz wraz z umową. 

Kilka praktycznych porad odnośnie wnioskowania o kredyt gotówkowy

Dodano: 13.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top