Kredyt na oświadczenie - czy jest możliwy?

Opublikowano: 07 Kwi 2020 Urszula Sokół 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

W internecie spotkamy sporo reklam z informacją, że możemy wziąć kredyt na oświadczenie. Faktycznie jest to możliwe. Nie dla każdego jednak nie zawsze i nie w każdym banku. W jakich sytuacjach bank da nam finansowanie, bazując jedynie na naszym oświadczeniu co do osiąganych dochodów? Sprawdzamy! 

Kredyt na oświadczenie - czy jest możliwy?

Czym jest kredyt, a czym jest pożyczka?

W pierwszej kolejności należy odróżnić pojęcie kredytu od pojęcia pożyczki. Dzięki temu dowiemy się, że łatwiej będzie nam uzyskać pożyczkę niż kredyt na oświadczenie. Jest kilka różnic pomiędzy ww. pojęciami. Pierwsza różnica to podstawa prawna. Zasady udzielania kredytu regulowane są przepisami kodeksu cywilnego, ustawą o kredycie konsumenckim i prawem bankowym. Natomiast pożyczka regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego oraz ustawą o kredycie konsumenckim. Kredytu może udzielić bank lub SKOK. Natomiast pożyczki może udzielić bank, ale również osoba fizyczna lub przedsiębiorca.

Tych różnic jest więcej, jednak w kontekście kredyty na oświadczenie ważną kwestią jest fakt, bank musi dostosować się do regulacji prawa bankowego i różnych rekomendacji. Natomiast przedsiębiorca lub instytucja pożyczkowa ustala wartość pożyczki na oświadczenie w ramach swojego modelu biznesowego.

Kredyt na oświadczenie dla stałych klientów

Coraz więcej banków oferuje kredyt gotówkowy na oświadczenie dla stałych klientów. Za pomocą kilku kliknięć i wpisaniu danych, stajemy się posiadaczami wnioskowanej kwoty. Dzieje się tak dlatego, że bank ma dostęp do naszych danych oraz do historii konta i wszystkich operacji (w tym wpływów wynagrodzenia). Na podstawie tego jest w stanie szybko ocenić naszą zdolność kredytową.

Nie ma prostszego rozwiązania jak regularne wpływy na konto w banku i w perspektywie możliwość otrzymania kredytu na oświadczenie i bez wychodzenia z domu.

Pamiętajmy jednak, aby dane we wniosku wypełniać zgodnie z prawdą i bez zbędnego „ubarwiania” naszych dochodów, gdyż każdy bank podejmuje analizę naszych wpływów i wydatków. Niewykluczone też, że zdecyduje się na potwierdzenie naszego zatrudnienia.

Kredyt dla profesjonalistów na preferencyjnych warunkach

Klienci będący przedstawicielami tzw. zawodów zaufania publicznego, czyli na przykład: lekarze, prawnicy, nauczyciele czy architekci, mogą liczyć na specjalne warunki bankowe. Wyjątkowość oferty przejawia się w uproszczeniach w procedurze uzyskania kredytu lub atrakcyjnych warunkach cenowych kredytu.

Zawody, które traktowane są jako profesjonaliści w poszczególnych bankach, mogą stanowić odmienną listę. W większości przypadków na tej liście znajdą się lekarze i przedstawiciele zawodów prawniczych np. notariusze czy adwokaci. W niektórych bankach do tej grupy zaliczają się także: lekarze weterynarii, architekci, doradcy podatkowi, licencjonowani księgowi, rzeczoznawcy majątkowi. Aby znaleźć kredyt na oświadczenie dla fizjoterapeutów, zarządcy nieruchomości, psychologów czy położnych trzeba będzie dłużej poszukać. Te zawody nie są już tak popularne, jak finansowanie lekarzy czy prawników. 

W przypadku wnioskowania o kredyt przez te grupy zawodowe bank nie będzie wymagał dokumentów dochodowych, a jedynie potwierdzenia faktu przynależności do danej grupy zawodowej. Po stronie banków funkcjonują tabele z określeniem wartości dochodu, jaką przyjmuje się dla danej grupy zawodowej. Kredyt uzyskiwany jest więc na zasadzie estymacji dochodów. 

oświadczenie

Pożyczka pozabankowa na oświadczenie

Od kilku lat na rynku polskim, coraz większym zainteresowaniem cieszą się pożyczki na oświadczenie oferowane przez instytucje pożyczkowe. Rekordziści na rynku pozabankowym oferują nawet 25 000 PLN na oświadczenie. Aby otrzymać pożyczkę, wystarczy wejść na stronę firmy pożyczkowej lub na stronę wnioskomat.com, wybrać kwotę i okres spłaty, a następnie wypełniając formularz wysłać go do pożyczkodawców. Cały proces trwa kilka minut, a pieniądze są dostępne na rachunku bankowym pożyczkobiorcy jeszcze tego samego dnia.

Tagi: kredyt na oświadczenie o dochodachkredyt na oswiadczeniekredyt na oświadczenie bez badania zdolności kredytowejkredyt na oświadczenie 2018

Zaktualizowano: 06.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (4)


 • Avatar budowlaniec

  budowlaniec
  14.02.2021 13:34:18

  wszyscy klienci powinni być RÓWNI! nie powinno być żadnych plusów za to kim się jest, ciężko pracuje fizyczynie to znaczy, ze jestem gorszy?!!

  Odpowiedź
 • Avatar mariusz

  mariusz
  12.01.2021 09:59:50

  dla mnie to już było od dawna jasne, ze najpierw ide tam gdzie mnie znają jak chce coś kupić albo tam gdzie chce wziać pożyczkę

  Odpowiedź
 • Avatar active

  active
  31.12.2020 15:09:16

  a ja myśłałam, ze kredyt i pożyczka to, to samo i tutaj i tutaj dostaję kasę od banku

  Odpowiedź
 • Avatar klara

  klara
  12.12.2020 19:18:39

  wolę pożyczki od banków, bo tam jest dużo procedur

  Odpowiedź

Artykuły powiązane

Jak szybko znaleźć tani kredyt gotówkowy?

Jak szybko znaleźć tani kredyt gotówkowy?

07 Marzec 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Zaciągnięcie kredytu bankowego to najprostszy sposób na załatanie domowego budżetu. Czasami potrzebujemy tylko trochę gotówki i w takich przypadkach procedura bankowa jest dosyć prosta i niewymagająca dużego zaangażowania czasu. Jak szybko znaleźć tanią i adekwatną do naszych oczekiwań ofertę bankow(...)

Czytaj więcej
Proces kredytowy – jak uzyskać finansowanie w kilku prostych krokach

Proces kredytowy – jak uzyskać finansowanie w kilku prostych krokach

21 Paź 2019Autor: Urszula Sokół

Pożyczanie pieniędzy od banku i innych instytucji finansowych staje się coraz prostsze dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Oczywiście nadal dostępne są tradycyjne sposoby uzyskania środków na swoje cele i potrzeby jak wizyta w placówce banku czy u swojego doradcy kredytowego. (...)

Czytaj więcej
Top