Kredyt na oświadczenie - czy jest możliwy?

Opublikowano: 08 Sie 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

W internecie spotkamy sporo reklam z informacją, że możemy wziąć kredyt na oświadczenie. Faktycznie jest to możliwe. Nie dla każdego jednak nie zawsze i nie w każdym banku. W jakich sytuacjach bank da nam finansowanie, bazując jedynie na naszym oświadczeniu co do osiąganych dochodów? Sprawdzamy! 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda dostępność kredytów gotówkowych na oświadczenie,
  • jakie warunki muszę spełnić, aby zaciągnąć kredyt gotówkowy na oświadczenie,
  • w którym banku otrzymam kredyt na oświadczenie.
kredyt na oświadczenie

Czym jest kredyt, a czym jest pożyczka?

W pierwszej kolejności należy odróżnić pojęcie kredytu od pojęcia pożyczki. Dzięki temu dowiemy się, że łatwiej będzie nam uzyskać pożyczkę niż kredyt na oświadczenie. Jest kilka różnic pomiędzy ww. pojęciami. Pierwsza różnica to podstawa prawna. Zasady udzielania kredytu regulowane są przepisami kodeksu cywilnego, ustawą o kredycie konsumenckim i prawem bankowym. Natomiast pożyczka regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego oraz ustawą o kredycie konsumenckim. Kredytu może udzielić bank lub SKOK. Natomiast pożyczki może udzielić bank, ale również osoba fizyczna lub przedsiębiorca.

Tych różnic jest więcej, jednak w kontekście kredyty na oświadczenie ważną kwestią jest fakt, bank musi dostosować się do regulacji prawa bankowego i różnych rekomendacji. Natomiast przedsiębiorca lub instytucja pożyczkowa ustala wartość pożyczki na oświadczenie w ramach swojego modelu biznesowego.

Kredyt na oświadczenie dla stałych klientów - czy jest możliwy?

Coraz więcej banków oferuje kredyt gotówkowy na oświadczenie dla stałych klientów. Za pomocą kilku kliknięć i wpisaniu danych, stajemy się posiadaczami wnioskowanej kwoty. Dzieje się tak dlatego, że bank ma dostęp do naszych danych oraz do historii konta i wszystkich operacji (w tym wpływów wynagrodzenia). Na podstawie tego jest w stanie szybko ocenić naszą zdolność kredytową.

Nie ma prostszego rozwiązania jak regularne wpływy na konto w banku i w perspektywie możliwość otrzymania kredytu na oświadczenie i bez wychodzenia z domu.

Pamiętajmy jednak, aby dane we wniosku wypełniać zgodnie z prawdą i bez zbędnego „ubarwiania” naszych dochodów, gdyż każdy bank podejmuje analizę naszych wpływów i wydatków. Niewykluczone też, że zdecyduje się na potwierdzenie naszego zatrudnienia.

Kredyt dla profesjonalistów na preferencyjnych warunkach

Klienci będący przedstawicielami tzw. zawodów zaufania publicznego, czyli na przykład: lekarze, prawnicy, nauczyciele czy architekci, mogą liczyć na specjalne warunki bankowe. Wyjątkowość oferty przejawia się w uproszczeniach w procedurze uzyskania kredytu lub atrakcyjnych warunkach cenowych kredytu.

Zawody, które traktowane są jako profesjonaliści w poszczególnych bankach, mogą stanowić odmienną listę. W większości przypadków na tej liście znajdą się lekarze i przedstawiciele zawodów prawniczych np. notariusze czy adwokaci. W niektórych bankach do tej grupy zaliczają się także: lekarze weterynarii, architekci, doradcy podatkowi, licencjonowani księgowi, rzeczoznawcy majątkowi. Aby znaleźć kredyt na oświadczenie dla fizjoterapeutów, zarządcy nieruchomości, psychologów czy położnych trzeba będzie dłużej poszukać. Te zawody nie są już tak popularne, jak finansowanie lekarzy czy prawników. 

W przypadku wnioskowania o kredyt przez te grupy zawodowe bank nie będzie wymagał dokumentów dochodowych, a jedynie potwierdzenia faktu przynależności do danej grupy zawodowej. Po stronie banków funkcjonują tabele z określeniem wartości dochodu, jaką przyjmuje się dla danej grupy zawodowej. Kredyt uzyskiwany jest więc na zasadzie estymacji dochodów. 

oświadczenie

W którym banku można dostać kredyt gotówkowy na oświadczenie? 

Gdzie aktualnie można otrzymać kredyt gotówkowy na oświadczenie o zarobkach? Przejrzeliśmy aktualnie dostępne oferty i jak się okazuje, można to zrobić w następujących bankach:

  1. Kredyt na zaświadczenie o dochodach w PKO BP. Możesz złożyć wniosek o kredyt drogą online. Bez zbędnych formalności oraz obszerniejszej dokumentacji możesz uzyskać nawet do 24 000 zł. Możliwa jest wypłata pieniędzy nawet w dniu złożenia wniosku.
  2. Kredyt na oświadczenie online w Alior Banku. W przypadku kredytu z Alior banku możliwe jest uzyskanie zobowiązania, gdzie w procesie online potrzebne będzie jedynie samo oświadczenie o zarobkach. Można pożyczyć od 500 do 200 000 zł, a okres spłaty wynosi od 24 do 60 miesięcy.
  3. Kredyt na oświadczenie przez internet w Santander Bank Polska. Minimalna kwota kredytu wynosi 500 zł, a maksymalna 300 000 zł. Okres kredytowania wynosi od 3 miesięcy do 10 lat.
  4. Kredyt na oświadczenie w ING Banku Śląskim. W ING na oświadczenie weźmiesz kredyt w dostępnej kwocie do nawet 200 000 zł. Natomiast spłaty kredytu możesz dokonać w maksymalnie 120 ratach.

Oferty mogą się zmieniać w czasie. Dlatego zawsze warto śledzić na bieżąco propozycje wybranych banków. 

Czy możliwy jest kredyt konsolidacyjny na oświadczenie?

Kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem, które pomaga klientom z długami. Łączy ono w sobie kilka kredytów bądź pożyczek, dzięki czemu kredytobiorca spłaca tylko jedno zobowiązanie, a rata może być niższa. Jednakże w praktyce koszt kredytu konsolidacyjnego może być wyższy niż zwykłego kredytu gotówkowego. Wówczas bank będzie raczej wymagał zaświadczenia, które wystawia pracodawca klienta. Jeśli szukasz konsolidacji, a jesteś w stanie przedstawić jedynie oświadczenie o zarobkach, to możesz spodziewać się negatywnej decyzji kredytowej z banku.

Pożyczka pozabankowa na oświadczenie

Od kilku lat na rynku polskim, coraz większym zainteresowaniem cieszą się pożyczki na oświadczenie oferowane przez instytucje pożyczkowe. Rekordziści na rynku pozabankowym oferują nawet 25 000 PLN na oświadczenie. Aby otrzymać pożyczkę, wystarczy wejść na stronę firmy pożyczkowej lub na stronę wnioskomat.com, wybrać kwotę i okres spłaty, a następnie wypełniając formularz wysłać go do pożyczkodawców. Cały proces trwa kilka minut, a pieniądze są dostępne na rachunku bankowym pożyczkobiorcy jeszcze tego samego dnia.

Tagi: kredytpożyczkapożyczka pozabankowakredyt na oswiadczenie

Dodano: 07.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Proces kredytowy – jak uzyskać finansowanie w kilku prostych krokach

Proces kredytowy – jak uzyskać finansowanie w kilku prostych krokach

17 Kwi 2023Autor: Agnieszka Kłak

Pożyczanie pieniędzy od banku i innych instytucji finansowych staje się coraz prostsze dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Oczywiście nadal dostępne są tradycyjne sposoby uzyskania środków na swoje cele i potrzeby jak wizyta w placówce banku czy u swojego doradcy kredytowego.  Z t(...)

Czytaj więcej
Jak szybko znaleźć tani kredyt gotówkowy?

Jak szybko znaleźć tani kredyt gotówkowy?

07 Marzec 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Zaciągnięcie kredytu bankowego to najprostszy sposób na załatanie domowego budżetu. Czasami potrzebujemy tylko trochę gotówki i w takich przypadkach procedura bankowa jest dosyć prosta i niewymagająca dużego zaangażowania czasu. Jak szybko znaleźć tanią i adekwatną do naszych oczekiwań ofertę bankow(...)

Czytaj więcej
Top