Kredyty dla wolnych zawodów. Podstawowe pojęcia

Opublikowano: 15 Cze 2022 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Kredyt dla wolnych zawodów jest hasłem reklamowym wielu banków. Na co mogą liczyć przedstawiciele tej licznej grupy zawodowej? Lekarze, prawnicy, architekci, doradcy podatkowi - osoby wykonujące te zawodu mogą liczyć nie tylko na uznanie społeczne, ale także na preferencyjne traktowanie przez instytucje finansowe. Wyraża się to w wielu aspektach m.in.: poprzez niższą cenę produktów finansowych czy uproszczone procedury. Dziś chcemy przedstawić Wam możliwie jak najwięcej istotnych aspektów, związanych z produktami finansowymi dla tej grupy zawodowej. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy zawód zaufania publicznego ma wspólnego z wolnym zawodem,
 • jak na rynku finansowym wygląda oferta dla przedstawicieli wolnych zawodów,
 • jak banki patrzą na klientów wykonujących wolne zawody.

Jak należy rozumieć pojęcie wolnych zawodów?

Niestety nie ma jednej, jednoznacznie konkretnej definicji. W polskim prawie jest tak, że wolne zawody są wymienione w aktach normatywnych w kontekście konkretnych przepisów. Można powiedzieć, że wolny zawód, to taki, do którego dostęp i sposób wykonywania nie mieszczą się w ramach standardowej pracy. Niektórzy tłumaczą to prosto: jest to praca w 100% na własny rachunek, prowadząc chociażby jednoosobową działalność gospodarczą.

Jednak, czy jest to całkiem prawdziwe stwierdzenie? Przykładowo księgowy, który zaliczany jest do wolnych zawodów może pracować wszak na umowie o pracę. Z kolei taki fizjoterapeuta bez konieczności uprzedniego uzyskania zezwolenia do wykonywania zawodu nie będzie mógł wykonywać swojej pracy. To jak to w końcu jest z tymi wolnymi zawodami?

Wolne zawody w ustawie o podatku dochodowym

Na początek przyjrzyjmy się, co na ten temat mówi ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wolne zawody zostały wymienione w artykule 4-tym, ustęp 1-wszy, punkt 11-sty. I są to następujące pozarolnicze działalności gospodarcze:

 • inżynier budownictwa,
 • agent ubezpieczeniowy,
 • tłumacz przysięgły,
 • doradca inwestycyjny,
 • agent firm inwestycyjnych,
 • broker reasekuracyjny,
 • adwokat,
 • pielęgniarka,
 • notariusz,
 • rzecznik patentowy,
 • makler papierów wartościowych,
 • doradca podatkowy,
 • broker ubezpieczeniowy,
 • nauczyciel udzielający lekcji na godziny,
 • radca prawny,
 • architekt,
 • fizjoterapeuta,
 • fleczer,
 • psycholog,
 • położna,
 • lekarz,
 • lekarz dentysta,
 • lekarz weterynarii,
 • technik dentystyczny,
 • rzeczoznawca budowlany,
 • biegły rewident,
 • księgowy,
 • agent oferujący ubezpieczenia uzupełniające.

Należy zaznaczyć, że ustawa podkreśla, iż osoba fizyczna nie może wykonywać wolnego zawodu dla przedsiębiorstw i organizacji na podstawie umowy cywilnoprawnej lub na podstawie umowy o pracę.  

Jak łatwo zauważyć, wśród wolnych zawodów nie brakuje także tzw. zawodów zaufania publicznego. Przez to rozumie się te zawody, która mają samorząd zawodowy i wspierają realizację interesu publicznego. Do zawodów zaufania publicznego zalicza się np. aptekarzy, adwokatów, lekarzy, doradców podatkowych czy komornika, ale już np. księgowy nie zalicza się do tych zawodów, choć jest wolnym zawodem. Jak widać lista wolnych zawodów jest dłuższa niż lista zawodów zaufania publicznego.

Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której lekarz czy adwokat nie otrzymaliby kredytu w banku. A jak to wygląda w rzeczywistości? O tym powiemy sobie nieco później.

Wolne zawody w kodeksie spółek handlowych

O wolnych zawodach przeczytamy również w kontekście spółek partnerskich w kodeksie spółek handlowych. W artykule 86-tym jest napisane, że spółka partnerska istnieje w celu wykonywania wolnych zawodów. Te zawody wymienia artykuł 88-my. W dużej części pokrywają się one z tymi, które wymienia ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W kodeksie nie ma jednak wymienionego: technika dentystycznego, felczera, nauczyciela, agentów ubezpieczeniowych, brokera reasekuracyjnego, psychologa oraz agenta firm inwestycyjnych. Kodeks wymienia dodatkowo aptekarza jako wolny zawód, o czym nie wspomina ustawa.

Jakie produkty kredytowe dla wolnych zawodów?

Jeśli wykonujecie wolny zawód to być może zastanawiacie się nad tym, jaki kredyt możecie otrzymać. Praktyka rynkowa pokazuje, że banki bardzo chętnie udzielają zarówno kredytów gotówkowych jak i firmowych osobom wykonującym wolne zawody.  Zazwyczaj mają dedykowane oferty dla tych grup zawodowych, często też zwanych profesjonalistami. Oferty te charakteryzują się atrakcyjnymi parametrami, długimi okresami spłat oraz wysokimi kwotami kredytów.

Przykładowo jeden z banków, działający na polskim rynku oferuje kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów nawet do 200-tu tysięcy złotych przy spłacie przez 10 lat i rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania 10,3%.

Z kolei inny, konkurencyjny bank ma ofertę kredytu gotówkowego dla wolnych zawodów, opiewającą na sumę do 250-ciu tysięcy złotych, przy deklaracji, że decyzja o przyznaniu kredytu zapada w ciągu 24 godzin.

Kredyt gotówkowy - kwota: 100 000 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 100 000 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 137 045,52 zł 1 903,41 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 142 602,48 zł 1 980,59 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,72 % 13,49 % 0,00 % 143 471,52 zł 1 992,66 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 14,76 % 5,00 % 147 759,84 zł 2 052,22 zł
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta A (zobacz) 12,48 % 16,16 % 6,99 % 152 530,56 zł 2 118,48 zł

Dlaczego banki chętniej udzielają kredytów wolnym zawodom?

Na naszym kanale już niejednokrotnie wspominaliśmy, że przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu banki obliczają tak zwane ryzyko kredytowe. W przypadku wolnych zawodów, ryzyko kredytowe zazwyczaj wynosi mniej niż dla innych zawodów. Bank chce mieć pewność, że jego klient spłaci zobowiązania w całości. Bierze więc pod uwagę takie czynniki jak zachowanie płynności finansowej, która jest pewniejsza w przypadku wolnych zawodów.

Kolejnym argumentem jest to, że - jak pokazuje praktyka - przedstawiciele wolnych zawodów wykazują się dużą uczciwością i terminowością w spłacaniu kolejnych rat.  Odsetek osób z opóźnieniami jest relatywnie niski w stosunku do innych grup zawodowych. Portfel udzielonych kredytów wykazuje się na tyle dobrą spłacalnością, że banki nadal kontynuują obecne już od wielu lat oferty dedykowane specjalnie dla wolnych zawodów.

Kredytodawca patrzy również na ewentualny scenariusz przyszłości, w którym kredytobiorca traci pracę i nie osiąga dochodu przez dłuższy czas. Prawdopodobieństwo takiego obrotu spraw, brane pod uwagę przy wydawaniu decyzji jest bardzo niskie, jeśli chodzi o wolne zawody. Przedstawiciele tych zawodów zwykle albo bardzo szybko znajdą pracę albo mają kilka źródeł dochodu więc utrata jednego nie wpływa gwałtownie na zdolność spłaty posiadanych zobowiązań.

Dlaczego wolne zawody cieszą się taką dobrą opinią?

Powodem może być już wcześniej omówiony przez nas specjalny charakter prawny tych zawodów, ale jest coś jeszcze. Otóż wolne zawody są inaczej określane jako zawody zaufania publicznego. Ta niebagatelna nazwa ma swój wymiar praktyczny, bo przecież adwokaci, nauczyciele czy lekarze dostają kredyt zaufania od swoich klientów, uczniów czy pacjentów. Ponadto o zawodach zaufania publicznego wspomina Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, w artykule 17 ustęp 1.

Tagi: ryzyko kredytowepodatek dochodowywolne zawodykredyt gotówkowy

Zaktualizowano: 06.12.2022

Dodano: 12.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyty dla wolnych zawodów 2022

Kredyty dla wolnych zawodów 2022

20 Cze 2022Autor: Agnieszka Kłak

Dla przedstawicieli wolnych zawodów nie brakuje ofert kredytów na rynku. Warto się zorientować w tym temacie, jeżeli chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Może to być zarówno kredyt hipoteczny lub gotówkowy. Nie zawsze jednak wiemy od razu do jakiej instytucji finansowej należy się udać, aby uzyskać jak na(...)

Czytaj więcej
Top