Kredyty dla wolnych zawodów 2022

Opublikowano: 20 Cze 2022 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Dla przedstawicieli wolnych zawodów nie brakuje ofert kredytów na rynku. Warto się zorientować w tym temacie, jeżeli chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Może to być zarówno kredyt hipoteczny lub gotówkowy. Nie zawsze jednak wiemy od razu do jakiej instytucji finansowej należy się udać, aby uzyskać jak najkorzystniejszą ofertę. Dlatego też warto monitorować sytuację na rynku tak, aby mieć na świeżo wgląd w dostępne oferty.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt dla wolnych zawodów,
 • jak wygląda przekrój aktualnych ofert,
 • jak zmieniło się podejście banków do klientów wykonujących wolne zawody.

Wolne zawody a rynek finansowy

Jak powszechnie wiadomo produkty finansowe są przedmiotem zainteresowania również przedstawicieli wolnych zawodów. Kredyt gotówkowy czy hipoteczny będzie im potrzebny na różnych etapach życia i kariery. Tak jak w przypadku innych klientów, tak i tutaj bank będzie chciał sprawdzić zdolność kredytową, co będzie wymagane do podjęcia decyzji w sprawie udzielenia kredytu gotówkowego czy hipotecznego. Przedstawiciele wolnych zawodów również będą zwracać uwagę na takie czynniki, jak: oprocentowanie kredytu czy prowizja. Część wolnych zawodów jest zawodami zaufania publicznego, ale to nie znaczy, że bank udzieli im zobowiązania od ręki, bez żadnej dokumentacji.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc otrzymać kredyt dla wolnych zawodów?

Przede wszystkim trzeba być przedstawicielem wolnego zawodu, to oczywiste. O tym, jakie to są zawody, pisaliśmy w poprzednim wpisie na blogu. Trzeba też, co oczywiste, wykonywać swój zawód czynnie i na własny rachunek. Dla formalności przypomnijmy jeszcze, że trzeba posiadać ważny dowód osobisty. Jeżeli kandydat spełnia te warunki, musi przygotować pewne dokumenty, w zależności od ofert i od banków.

Najczęściej banki nie wymagają zbyt rozbudowanej dokumentacji. Zdarzają się takie oferty, gdzie wystarczy przedstawić oświadczenie o swoich dochodach albo podstawowe dokumenty dochodowe  ale może też zdarzyć się tak, że bank będzie wymagał od klienta, by ten okazał dokument potwierdzający, że faktycznie jest przedstawicielem wolnego zawodu.

Przykłady kredytów dla wolnych zawodów

Santander Bank Polska

Zobaczmy na konkretnych przykładach, czego wymagają banki przy udzielaniu kredytów dla wolnych zawodów. Często można spotkać się z tym, że takie kredyty widnieją w ofertach, jako kredyty dla profesjonalistów. Santander Bank Polska oferuje kredyt dla przedsiębiorców będących przedstawicielami wolnego zawodu, którego suma może wynosić od 10 tys. do 500 tys. złotych. Czas spłaty wynosi 12 lat, a raty są malejące. Ważna informacja dla zainteresowanych kredytem w obcych walutach: ten kredyt jest udzielany tylko w polskich złotych. Przy tym kredycie nie trzeba mieć wkładu własnego ani biznesplanu. Nie są również wymagane zaświadczenia z ZUS-u i z Urzędu Skarbowego.

Kredytobiorca może inwestować w rozwój swojej firmy, jak również refinansować swoje zobowiązania. Raty kredytu można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Kredyt jest skierowany do:

 • adwokatów,
 • komorników,
 • notariuszy,
 • radców prawnych,
 • architektów,
 • weterynarzy,
 • lekarzy,
 • lekarzy-dentystów,
 • biegłych rewidentów,
 • doradców podatkowych,
 • księgowych.

Nest Bank

A jak wygląda kredyt dla profesjonalistów w Nest Banku? Tutaj maksymalna kwota oscyluje na poziomie 650-ciu tysięcy złotych. Kredytobiorca będzie spłacał raty przez maksimum 8 lat. Raty kredytu są równe. Ta pożyczka jest przeznaczona na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Grupa docelowa jest dość szeroka. Większość wymienionych w ofercie zawodów pokrywa się z tym, o czym mówią ustawy. Oferta dodatkowo wymienia jeszcze geodetę, protetyka stomatologicznego oraz zarządcę nieruchomości.

Natomiast nie wspomina o: agentach ubezpieczeniowych, brokerach, pielęgniarkach, położnych, tłumaczach, inżynierach, nauczycielach, rzecznikach patentowych, maklerach papierów wartościowych, felczerach, rzeczoznawcach i technikach dentystycznych.

Nest Bank wymaga od klientów poświadczeń braku zaległości płatności do ZUS-u i urzędu skarbowego, posiadania odpowiedniego kodu PKD, dowodu na to, że kredytobiorca reprezentuje wolny zawód, np. ma prawo do wykonywania zawodu oraz wyciągu z księgi przychodów i rozchodów.

Getin Bank

Aktualną ofertę dla wolnych zawodów posiada także Getin Bank. Tutaj można uzyskać kredyt gotówkowy nawet do 200 000 zł. Maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat, czyli, jak łatwo policzyć klientowi pozostanie 120 rat do spłaty. Kredyt mogą uzyskać zarówno klienci wykonujący wolne zawody i prowadzący działalność gospodarczą przez co najmniej pół roku, jak i ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. W tym drugim przypadku koniecznie trzeba należeć do branży prawniczej albo finansowej albo medycznej. Do złożenia wniosku wymagany jest jedynie dowód osobisty oraz zaświadczenie od pracodawcy o wysokości comiesięcznych dochodów.

W Getin Banku istnieje także możliwość wzięcia kredytu konsolidacyjnego, co także będzie się wiązało z otrzymaniem dodatkowej gotówki. Klient otrzymuje także możliwość ubezpieczenia swojego kredytu od nieprzewidzianych zdarzeń.

Porównanie ofert

Nie odpowiemy na to pytanie, bo dla każdego człowieka wykonującego wolny zawód ważniejsze będzie co innego, każdy będzie miał inne potrzeby i problemy do rozwiązania, co jest uzależnione od różnych specyfik każdego z wolnych zawodów.

Zawsze możecie znaleźć ofertę pasującą specjalnie dla Was, korzystając z pomocy pośrednika finansowego. Możecie też wejść na stronę wnioskomat.com i porównać oferty kredytowe różnych banków. Pomoże Wam to zorientować się na rynku finansowym i pokaże, ile jest ofert, jakie korzyści one przynoszą, jakie wymagania stawiają przed klientem i kto je przedstawia. 

Zmiany na rynku kredytów dla wolnych zawodów

Powiedzmy sobie teraz w kilku zdaniach o tym, jak zmieniła się sytuacja na rynku kredytów dla wolnych zawodów na przestrzeni lat. Jeszcze 10, 15 lat temu, banki chętniej niż dziś udzielały kredytów na preferencyjnych warunkach dla wolnych zawodów. Firma InforPL S.A. w roku 2010 napisała na swojej stronie internetowej, że wówczas wymagania, co do kredytobiorców rosły. Wcześniej przedstawiciel wolnego zawodu musiał jedynie okazać oświadczenie swoich miesięcznych dochodów. Mógł też oświadczyć dane dotyczące swojego stażu pracy i na tej podstawie bank zakładał określony poziom dochodu. W tamtym czasie, czyli od 2010 roku pojawiła się tendencja do odchodzenia przez banki od uproszczonych kredytów gotówkowych dla osób fizycznych, działających na specjalnych zasadach dla wolnych zawodów. Dziś kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów możliwy jest do uzyskania tylko na podstawie dokumentów dochodowych. 

Poza tym banki zaczęły stosować jednolite metody obliczania zdolności kredytowej, rezygnując ze stosowania wzorów, pasujących do konkretnych rodzajów zawodów.

Kolejne lata w polskiej bankowości to pojawiające się nowe rozwiązania finansowe dla wolnych zawodów, a przede wszystkim tych prowadzących własną działalność gospodarczą. Znaczącą rolę w dystrybucji produktów kredytowych dla wolnych zawodów odegrały nowe instytucje bankowe pojawiające się w tamtym czasie na rynku.

Dziś rynek kredytów dla wolnych zawodów to tylko kilka ofert w kilku bankach. Być może jest to związane z tym, że rynek wolnych zawodów nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś – wielu klientów posiada już wiele produktów kredytowych. Rynek nie jest już tak chłonny jak to było jeszcze kilka lat temu. Ciągle można jednak spotkać oferty, gdzie przykładowo lekarz lub prawnik otrzyma tańszy kredyt albo będzie mógł przedstawić mniej dokumentów dochodowych niż standardowy przedsiębiorca.

Zaktualizowano: 08.12.2022

Dodano: 13.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyty dla wolnych zawodów. Podstawowe pojęcia

Kredyty dla wolnych zawodów. Podstawowe pojęcia

15 Cze 2022Autor: Agnieszka Kłak

Kredyt dla wolnych zawodów jest hasłem reklamowym wielu banków. Na co mogą liczyć przedstawiciele tej licznej grupy zawodowej? Lekarze, prawnicy, architekci, doradcy podatkowi - osoby wykonujące te zawodu mogą liczyć nie tylko na uznanie społeczne, ale także na preferencyjne traktowanie przez instyt(...)

Czytaj więcej
Top