Kim jest pośrednik kredytowy?

Opublikowano: 29 Paź 2020 Aleksandra Jakubowska 5 min. czytania

Kategoria: Blog finansowy

W ostatnim czasie coraz bardziej powszechne wśród społeczeństwa stały się kredyty i pożyczki konsumenckie jako dodatkowe źródło finansowania. Możemy je uzyskać udając się bezpośrednio do danej instytucji finansowej (osobiście lub poprzez internet) lub skorzystać z pośrednictwa kredytowego.  Na rynku mamy obecnie całkiem sporo ofert kredytów. Przeciętny człowiek nie jest w stanie sam ocenić, która instytucja zaproponuje mu najdogodniejszą ofertę. Dlatego co raz częściej korzystamy z usług pośrednika kredytowego.

Kim jest pośrednik kredytowy?

Kim jest pośrednik kredytowy zgodnie z przepisami prawa?

Zgodnie z art. 5 pkt 3 ustawy o kredycie konsumenckim, za pośrednika kredytowego uważa się przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, innego niż kredytodawca, który w zakresie swojej działalności gospodarczej lub zawodowej uzyskuje korzyści majątkowe, w szczególności wynagrodzenie od konsumenta, dokonując czynności faktycznych lub prawnych, które są związane z przygotowaniem, oferowaniem lub zawieraniem umowy o kredyt.

Kto może zostać pośrednikiem kredytowym?

Każda osoba zamierzająca podjąć wykonywanie działalności pośrednictwa w zakresie kredytów konsumenckich musi dokonać wpisu do właściwego rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. W przeciwnym razie nie będzie mogła działać w pośredniczeniu sprzedaży kredytów.

Doradcy kredytowi mogą pracować na własny rachunek, prowadząc działalność gospodarczą, na podstawie umowy o pracę lub innej formy zatrudnienia. Na rynku od wielu lat funkcjonują firmy, które specjalizują się w pośrednictwie i doradztwie kredytowym, zatrudniające wykwalifikowanych pracowników.

Mówiąc bardziej zrozumiałym językiem możemy stwierdzić, że pośrednik jest osobą, która pośredniczy między klientem a bankami w procesie wyboru i udzielenia konkretnego kredytu. Zawód ten wymaga dużej wiedzy, umiejętności sprzedażowych i interpersonalnych. Dobry pośrednik powinien traktować klienta indywidualnie oraz etycznie udzielać porad.  W dobie ciągłych zmian gospodarczych,  prawnych osoby zajmujące się pośrednictwem powinny nieustannie szkolić się, stale poznawać zmieniające się oferty bankowe, aby w swoim fachu być dobrym i godnym zaufania partnerem i najlepszym doradcą.

Na czym polega praca pośrednika?

W głównej mierze praca pośrednika polega na zbadaniu potrzeb klienta i jego możliwości finansowych.  Pośrednik ocenia jaki rodzaj kredytu jest mu potrzebny, jaki jest cel kredytowania. Sprawdza zarobki Klienta, szacuje jaką wysokość raty i przez jaki okres będzie w stanie spłacać Klient. Z drugiej strony doradca poszukuje najkorzystniejszej oferty dla Klienta w danej instytucji finansowej. Doradcy w swoich narzędziach pracy mają do dyspozycji wiele kalkulatorów ofert kredytowych. Wspomagają się webinarami, czyli szkoleniami on-line z wybranego zakresu wiedzy czy danego produktu. Pomocne są też materiały danych placówek i instytucji. Bezcenne jest doświadczenie własne i innych doradców z którymi utrzymują kontakt i wymieniają się wiedzą biznesową mimo, że na co dzień teoretycznie są dla siebie konkurencją.

W zakres obowiązków pośrednika kredytowego wchodzą również inne czynności, w tym pomoc w zwiększeniu zdolności kredytowej lub poprawie negatywnej historii w BIK.

Główne czynności pośrednika kredytowego:

 • przeprowadzenie analizy potrzeb klienta poprzez rozmowę oraz weryfikację dokumentów dochodowych, 
 • przygotowanie konkretnych ofert kredytów,
 • rzetelne przedstwienie zalet i wady danych produktów, np. karty kredytowej
 • pomoc w podjęciu przez Klienta świadomej decyzji,
 • wybór jednej oferty oraz pilotowanie procesu kredytowego: złożenie wniosku w Banku, pomoc w skompletowaniu odpowiednich dokumentów finansowych oraz pośredniczenie w podpisaniu umowy. 

Pośrednik powinien być obiektywny i uczciwie zaprezentować wady i zalety każdej oferty.  Niestety może to niejednokrotnie być oceną subiektywną, bowiem wynagrodzenie pośrednika ma charakter prowizyjny i wypłacane jest przez bank lub firmę, która zostanie przez klienta wybrana i w której kredyt faktycznie zostanie zaciągnięty. Stawki są zróżnicowane, więc często pośrednicy oferują produkty, za które mogą po prostu więcej zarobić.

Czy warto korzystać z usług pośredników kredytowych?

Moim zdaniem warto korzystać z usług pośredników kredytowych ze względu na dużą konkurencję na rynku wśród ofert kredytów gotówkowych, hipotecznych oraz ze względu na fakt, iż bez fachowej wiedzy ciężko nam wybrać najbardziej odpowiedni produkt. Warto jednak zwrócić uwagę na prawdziwych fachowców, których praca jest skierowana nie tylko na korzyści materialne, ale na dobro indywidualnego Klienta. Szukajmy zatem uczciwych, doświadczonych doradców, którzy mają na rynku dobrą opinię i są godni polecenia.

Zaktualizowano: 14.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (11)


 • Avatar urban

  urban
  20.12.2020 08:26:10

  czy jest jakaś minimalna ilość ofert, którą musi przedstawić pośrednik?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor urban
  20.12.2020 15:36:10

  Nie, nie ma takiej liczby. Oczywiście, aby porównanie było możliwe potrzebne są minimum dwie oferty.

 • Avatar Sofieee

  Sofieee
  16.12.2020 21:20:17

  Ja mam swojego zaufanego pośrednika od lat. To, że jest na rynku od 8 lat świadczy o tym, że jest doświadczony i kompetentny.

  Odpowiedź
 • Avatar bonczek

  bonczek
  15.12.2020 09:19:32

  jak idziesz do banku to wiadomo, że będą ci chcieli coś sprzedać i nie będziesz miał możliwości porównania, a tutaj można usiąść i porozmawiać i dowiedzieć się czegoś więcej, normlanie, po ludzku

  Odpowiedź
 • Avatar aneta

  aneta
  11.11.2020 08:37:06

  nie wspomnę o tym, że kiedyś było łatwiej zostać pośrednikiem, teraz te knfy i inne obowiązki :(

  Odpowiedź
 • Avatar Ela

  Ela
  01.11.2020 13:28:41

  Czy ktoś mi poleci sprawdzonego doradcę na terenie Śląska?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Ela
  01.11.2020 18:36:20

  Proszę o kontakt z Infolinią pod numerem: 32 428 23 23. Na pewno otrzyma Pani kontakt do agenta godnego polecenia!

 • Avatar Waldzio

  Waldzio
  30.10.2020 15:25:24

  trzeba uważać na niektórych pośredników! Jeden z nich narobił mi aż 12 zapytań w BIKU, co skreśliło możliwość wnioskowania o kredyt w banku…Dobrze, że później trafiłem na osobę z branży, która dobrze zna temat.. Uratował moją sytuację.

  Odpowiedź
 • Avatar Barbara12

  Barbara12
  30.10.2020 06:23:05

  Skorzystałam z porad pośrednika, kiedy starałam się o kredyt hipoteczny. Bez pomocy, naprawdę ciężko by mi było przebrnąć przez całą procedurę…

  Odpowiedź
 • Avatar Małgorzata

  Małgorzata
  29.10.2020 08:38:16

  Czy pośrednik może wziąć od Klienta jakąś opłatę za pośrednictwo?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Małgorzata
  29.10.2020 15:22:09

  Jeśli jest wynagradzany poprzez prowizję z Banku, to nie powinien on prosić o dodatkową opłatę.

Top