Jak szybko znaleźć tani kredyt gotówkowy?

Opublikowano: 07 Marzec 2021 Aleksandra Jakubowska 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Zaciągnięcie kredytu bankowego to najprostszy sposób na załatanie domowego budżetu. Czasami potrzebujemy tylko trochę gotówki i w takich przypadkach procedura bankowa jest dosyć prosta i niewymagająca dużego zaangażowania czasu. Jak szybko znaleźć tanią i adekwatną do naszych oczekiwań ofertę bankową? Poniżej kilka przydatnych wskazówek. 

Jak szybko znaleźć tani kredyt gotówkowy?

Od czego zacząć poszukiwania?

Zanim udamy się do konkretnego banku, czy też agencji finansowej powinniśmy wiedzieć mniej więcej jaką kwotę kredytu gotówkowego potrzebujemy oraz na jaki cel chcemy ją przeznaczyć. Dobrze również skalkulować jaką wysokość raty możemy miesięcznie przeznaczyć na spłatę tego zobowiązania. Dopiero po zgromadzeniu tych danych możemy zacząć działać.

Bank, oferta on-line, a może specjalista kredytowy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każda z tych dróg, ma swoje wady i zalety.

Udając się do banku będziemy mieli bezpośredni kontakt z doradcą, który zapewne odpowie na wszelkie nasze pytania i wątpliwości, przedstawi ofertę, warunki umowy, wytłumaczy wszelkie zawiłości prawne. Super rozwiązanie, ale będziemy mieli do wybory ofertę z jednego banku, nie będziemy znać ofert alternatywnych proponowanych przez inne instytucje. Doradca zapewne będzie chciał sprzedać swój produkt, nie do końca sprawdzając, czy aby na pewno jest on skrojony do naszej sytuacji.

Oferta on-line. Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe to wnioskowanie o kredyt gotówkowy jest możliwy zazwyczaj jedynie przez bankowość elektroniczną w swoim banku. Jest to dosyć dobre rozwiązanie, ponieważ bank zna nasze dochody, ma bezpośredni dostęp do wpływów z naszego wynagrodzenia na rachunek bieżący. Pozwala to na szybką ocenę zdolności kredytowej bez konieczności dostarczenia dokumentów potwierdzających dochód. Bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ sprawę możemy załatwić szybko, a umowę podpisać również elektronicznie.

Trzecim sposobem jest wizyta w agencji, w której są oferowane kredyty różnych banków. Jeśli trafimy na dobrego doradcę kredytowego, to wówczas jego wiedza i doświadczenie na pewno pozwoli na szybkie znalezienie oferty, która nas usatysfakcjonuje. Doradcy mają wiedzę ogólną z ofert różnych instytucji. Będą w stanie szybko ocenić, w którym banku otrzymamy dobrą ofertę. Z drugiej strony, sugerowałabym ostrożność przy decyzji, ponieważ, jeśli trafimy na agenta, którego nadrzędnym celem jest zarobek, to może się okazać, że za swoje usługi policzy nam najwyższą prowizję bankową, albo nie przedstawi ofert, z których nie ma wysokiego zarobku. Warto zatem korzystać z usług sprawdzonych i rekomendowanych osób. 

Czy porównywarki kredytowe są dobrym źródłem informacji?

Znowu odpowiedź nie jest prosta. Są portale, w których na bieżąco są wprowadzane zmiany ofert kredytowych, które uwzględniają również oferty promocyjne. Korzystanie z takich kalkulatorów jest jak najbardziej zasadne, ponieważ odzwierciedlają realne możliwości kosztowe zaciąganych kredytów. Wówczas zaznaczając na suwaku, w kalkulatorze kwotę, która nas interesuje oraz okres na jaki chcemy zaciągnąć kredyt,  otrzymujemy całą listę gotowych propozycji, posortowanych z reguły od tej najbardziej korzystnej. Porównywarki wskazują nam: RRSO, wysokość raty, wysokość prowizji, oprocentowania, całkowitą kwotę spłaty. To główne czynniki, na które powinniśmy zwracać uwagę. Oczywiście to tylko orientacyjne kalkulacje, po wizycie w banku, może się okazać, że parametry są nieco inne. Niemniej jednak taki ranking kredytowy da nam ogólne pojęcie, gdzie najlepiej udać się po ofertę.

Przestrzegam przed prostymi kalkulatorami, gdzie dane są aktualizowane niezbyt często. Możemy wówczas być łatwo wprowadzeni w błąd i przez nieuwagę udać się do instytucji pozabankowych, tych oferujących gorsze warunki cenowe niż konkurencja.

Czy warto korzystać z polecenia znajomych?

Z każdego polecenia warto skorzystać, a przynajmniej wziąć je pod uwagę. Jest jedno ale: nie zawsze się to sprawdzi w praktyce. Każdy ma inne zarobki, inne źródło dochodów,  inną historię w BIK, inny scoring. Nie zawsze oferta Banku X jest najlepsza dla każdego klienta.

Czy złożyć wniosek w jednym banku czy w kilku?

Otóż mało kto wie, że z każdą wizytą w banku i złożeniem wniosku na kredyt, składane jest zapytanie w raporcie BIK. BIK gromadzi dane o naszej historii kredytowej, która jest podstawową miarą oceny zdolności kredytowej. Nie bez znaczenia jest również sam fakt ilości składanych zapytań w BIK. Banki są bardzo czułe na te informacje. Jeśli widzą, że w danym okresie było sporo zapytań, wówczas wpłynie to negatywnie na decyzję kredytową.

Pomimo tego, nie ograniczałabym się do złożenia wniosku tylko w jednym banku, ze względu na chęć porównania parametrów oferty i wybór najkorzystniejszej. Ograniczyłabym się jedynie do ilości wizyt i odpytań o maksymalnie trzy lub cztery oferty. Dlatego najpierw porównujemy oferty na stronach internetowych, żeby jak najlepiej wybrać docelowe instytucje, w których złożymy wniosek kredytowy.

Reasumując – jak szybko znaleźć ten najtańszy kredyt gotówkowy?

Powiem tak: „jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”.  Polecam rozsądek i świadome podejmowanie decyzji, a nie podpisywanie umów pod presją czasu. Niemniej jednak są sytuacje w życiu, gdzie musimy szybko działać.  Gdybym miała szybko podjąć decyzję i poszukać taniego kredytu to zrobiłabym to tak, jak poniżej:

  1. Sprawdzenie ofert i aktualnych promocji w rzetelnej porównywarce kredytów.
  2. Sprawdzenie oferty w banku, w którym posiadam bankowość elektroniczną – jeśliby spełniała moje oczekiwanie, to podpisałabym umowę on-line, środki mogłabym mieć na koncie nawet w tym samym dniu.
  3. Wybrałabym dwa banki, które są najwyżej w rankingach stron internetowych i złożyła wnioski w celu porównania parametrów.
  4. Podpisanie umowy z najlepszymi parametrami

A na co zwrócić uwagę przy wyborze najtańszego kredytu?

Poniżej przedstawiamy kilka wytycznych, które pozwolą wybrać dobrą ofertę:

  • RRSO – czyli całkowity roczny koszt finansowania wyrażony procentowo,
  • całkowita kwota do spłaty,
  • oprocentowanie,
  • wysokość prowizji. 

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 07.03.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top