Proces kredytowy – jak uzyskać finansowanie w kilku prostych krokach

Opublikowano: 17 Kwi 2023 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Pożyczanie pieniędzy od banku i innych instytucji finansowych staje się coraz prostsze dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Oczywiście nadal dostępne są tradycyjne sposoby uzyskania środków na swoje cele i potrzeby jak wizyta w placówce banku czy u swojego doradcy kredytowego. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co warto wiedzieć przed rozpoczęciem procedury kredytowej,
  • gdzie odbywa się proces kredytowy,
  • jak w praktyce wygląda ubieganie się o zobowiązanie.
proces kredytowy jak wygląda

Proces kredytowy - jak się przygotować?

Każdy z nas ma  nieograniczoną liczbę potrzeb. Możemy spojrzeć na swoje życie i stwierdzić, że mamy już wszystko, a za chwilę po obejrzeniu kolejnego spotu reklamowego albo mediów społecznościowych zapragniemy wycieczki do egzotycznego kurortu albo elektronicznego gadżetu. Cel finansowania mamy już wybrany. Czy, jak kredytobiorca, mogę zrobić coś więcej aby proces kredytowy przebiegł sprawnie i skutecznie?

Jeszcze przed ubieganiem się o kredyt możesz zadbać o swoją ocenę jako kredytobiorcy. Jeśli za kilka lat planujesz zakup nieruchomości już dziś skorzystaj z oferty finansowania na swoje małe potrzeby nawet jeśli posiadasz własne środki na ten cel. Buduj swoją historię kredytową na spłacając rzetelnie nawet najmniejsze zobowiązania finansowe. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju rachunków np. za telefon. Brak terminowości spłaty grozi wpisem w bazach gospodarczych co z kolei negatywnie przenosi się na naszą historię jako kredytobiorcy.

Jeśli jesteśmy już posiadaczem zobowiązań bankowych dbajmy o regularność płatności, unikając płacenia rat po terminie, czy w wartościach mniejszych niż wynika z harmonogramu spłaty. Kluczowe będzie to, aby pokazać bankowi, że masz płynność finansową i regulujesz swoje zobowiązania na bieżąco. 

Gdzie pójść, aby uzyskać kredyt? 

Mnogość ofert, mnogość możliwości ich uzyskania. Możemy wybrać dwie opcje: samodzielnie wybrać się do placówki w której ofercie znajdziemy finansowanie np. banku czy naszego doradcy kredytowego. Możemy też skorzystać o ofert kredytu lub pożyczki online. Każda z tych opcji mam swoje zalety i wady.

Proces kredytowy w oddziale to szansa na szczegółowe omówienie dostępnych ofert, fachową pomoc pracownika. Proces kredytowy z wykorzystaniem narzędzi online takich jak np. strony internetowe to ciągła dostępność w dowolnym miejscu i czasie, kiedy tylko jesteśmy w zasięgu komputera/ smartfona/ tabletu oraz sieci internetowej. A co w sytuacji jeśli lubimy rozwiązania online, ale cenimy sobie także kontakt z doradcą kredytowym?

Rozwiązaniem jest wykorzystanie wnioskomat.com, gdzie samodzielnie możemy uzyskać realne oferty kredytowe, a jeśli tylko chcemy do ich finalizacji możemy zjawić się w biurze kredytowym. 

O finansowanie możemy wnioskować online i offline. Online, czyli przez Internet. Offline, czyli u Agenta kredytowego lub bezpośrednio u doradcy w banku. Wnioskomat.com to idealna synergia tych dwóch modeli. Klient wypełnia wniosek online, kończy proces wspólnie z certyfikowanym Agentem wnioskomat.com.

Proces kredytowy wygląda różnie w zależności od produktu

Nie ma co ukrywać, że ubieganie się o kredyt będzie wyglądało zupełnie inaczej przy każdym rodzaju kredytu. Dotyczy to chociażby miejsca, w którym należy złożyć wniosek. Ważne są także wymagane dokumenty. Nie bez znaczenia jest też czas trwania całej procedury. W niektórych przypadkach nim nastąpi otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej minie sporo czasu. W innych - decyzja kredytowa jest wydawana wręcz błyskawicznie.

Ubieganie się o kredyt hipoteczny

W przypadku zakupu mieszkania koniecznie może się okazać uzyskanie kredytu hipotecznego. Po pierwsze, musimy dostarczyć dokumenty finansowe aby bank mógł zbadać naszą zdolność kredytową. Konieczne może okazać się wcześniejsze podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem. Tutaj następuje także wycena nieruchomości przez biegłego rzeczoznawcę - to kolejny dokument. Potrzebny jest także wypis z księgi wieczystej. Wydanie decyzji kredytowej może nastąpić dopiero po kilku tygodniach. Wniosek kredytowy możemy złożyć tylko w oddziale banku - niemożliwe jest wnioskowanie w 100% online.

Proces w kredycie gotówkowym

Często uzyskanie finansowania w formie bankowego kredytu gotówkowego będzie możliwe drogą internetową. Niekiedy wymagane są nieliczne dokumenty. Warto jednak pamiętać o tym, że możemy przejść weryfikację telefoniczną. Ocena zdolności kredytowej niejednokrotnie odbywa się na podstawie oświadczenia o dochodach. Cały proces jest szybki i wygodny.

Wnioskowanie o pożyczkę pozabankową

Pożyczki pozabankowe w bardzo dużej mierze są udzielane w 100% online. Nie potrzeba żadnych dokumentów, wystarczy jedynie dowód osobisty. Nie występują także dodatkowe formy weryfikacji tożsamości, poza przelewem za złotówkę czy Kontomatikiem. Decyzję kredytową można otrzymać nawet w ciągu 15 minut od złożenia wniosku. Niekiedy klient nie musi nawet posiadać własnego rachunku bankowego - gotówka może być wypłacona np. w formie czeku GIRO.

Mam już ofertę. Co dalej?

Niezależnie od wyboru opcji procesowania naszego wniosku kredytowego jeśli tylko posiadamy zdolność i wiarygodność kredytową uzyskujemy ofertę, którą możemy samodzielnie dopasować do naszych potrzeb lub szczegółowo omówić ją z naszym doradcą kredytowym. Przy uzyskiwaniu finansowania warto zwrócić uwagę nie tylko na nasze potrzeby gotówkowe, ale także na nasze możliwości spłaty posiadanych już zobowiązań.

Konsolidacja to nie jest nic trudnego. Przedstawiając dokumenty dotyczące spłaty wcześniejszych zobowiązań zyskamy jedną ratę, a co za tym idzie łatwość jej regulowania, a także często większą dodatkową gotówkę. Po wyborze oferty instytucje finansujące mogą chcieć dokonać weryfikacji danych zawartych w złożonym przez nas wniosku kredytowym. W tym celu może nam się trafić miła pogawędka z pracownikiem banku, aby ten potwierdził z nami szczegółowe warunki procesu kredytowego np. kwotę o jaką wnioskujemy.

W przypadku osób zatrudnionych może się również pojawić telefon do zakładu pracy. Jeśli staramy się o kredyt warto wcześniej poinformować dział kadr w naszej firmie o tym fakcie. Jeśli wszystkie dane zostaną szybko potwierdzone wpłynie to znacząco na szybkość naszego procesu kredytowego. 

Podpisanie umowy kredytowej

Po etapie pozytywnej weryfikacji otrzymujemy umowę do podpisu. Po zapoznaniu się z jej treścią oraz omówieniu szczegółów kredytu z naszym doradcą kredytowym podpisujemy dokument umowy, często wraz z załącznikami w postaci harmonogramu i obowiązkowo w przypadku kredytów bankowych z formularzem informacyjnym. Podpisane przez nas dokumenty przesyłane są do banku (najczęściej w formie skanów) i już po kilkunastu minutach możemy cieszyć się informacją o uruchomieniu kredytu. 

Pieniądze na moim koncie. Kredyty skonsolidowane. Moje prawa i obowiązki. 

Na naszego konto trafia kwota gotówki, którą wcześniej ustaliśmy w procesie kredytowym. Może ona zostać rozdysponowana zgodnie z naszym celem kredytowania. Jeśli zdecydowaliśmy się na konsolidację naszych zobowiązań bank z którym właśnie podpisaliśmy umowę przesyła przelewy środków do banków, gdzie dotychczas płaciliśmy ratę. Czy już możemy pakować walizkę na wymarzone wczasy czy udać się do sklepu po wymarzony gadżet?

Dla własnego spokoju jeśli spłacaliśmy zobowiązania zawsze warto skontaktować się z infolinią banku, gdzie było spłacane zobowiązanie, czy zostało ono spłacone w całości oraz czy nie pojawiła się nadpłata na naszym rachunku kredytowym. Prawem kredytobiorcy, które przysługuje mu z mocy ustaw jest możliwość odstąpienia od kredytu, ale w przypadku procesu kredytowego, gdzie kontrolujemy każdy etap nie musi ono mieć miejsca. Przecież jesteśmy zadowoleni z naszego kredytu. Aby na przyszłości proces kredytowy przebiegł równe sprawnie i skutecznie pozostaje tylko terminowo spłacać swoje zobowiązanie.  

Tagi: proces kredytowykredytkonsolidacjawnioskomat.com

Dodano: 21.10.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kim jest Doradca Kredytowy?

Kim jest Doradca Kredytowy?

25 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Według słownika PWN Doradca to człowiek, który udziela porad, a jak mówi przysłowie „dobra rada nie zawada” i ja się z tym w 100% zgadzam. Przecież mnogość produktów bankowych oraz pozabankowych niejednego z nas potrafi przyprawić o zawrót głowy. Pożyczki, kredyty gotówkowe, chwilówki, ratalne, k(...)

Czytaj więcej
Jak uzyskać kredyt, gdy nie mam historii kredytowej?

Jak uzyskać kredyt, gdy nie mam historii kredytowej?

17 Sie 2022Autor: Agnieszka Kłak

Każdy z nas pewnie nieraz zastanawiał się na co wydać swój pierwszy kredyt? Możliwości jest wiele. Może jednak się zdarzyć, że mamy nieoczekiwany wydatek jak nieplanowany remont, awaria komputera lub po prostu pragniemy kupić nowy telefon. Najprościej jest skorzystać z ofert banków lub firm pozabank(...)

Czytaj więcej
Top