Przygotowanie do wzięcia kredytu - o czym należy pamiętać?

Opublikowano: 16 Sie 2019 Oliwia Chmielewska 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Każdy, kto zamierza wziąć kredyt, powinien dobrze przemyśleć swoją decyzję. Zazwyczaj chodzi bowiem o kilkuletnie zobowiązanie finansowe. Warto zatem do tego dobrze się przygotować.

Przygotowanie do wzięcia kredytu - o czym należy pamiętać?

Bądź wiarygodny – Spłacaj zobowiązania w terminie

Banki oceniają Klienta na podstawie danych zawartych w wielu Bazach, główną z nich jest baza BIK (Biuro Informacji Kredytowej) Tu zapisywana jest historia kredytowa, zarówno ta dobra, jak i ta zła. Banki nie lubią spóźnialskich klientów. Jeśli do tej pory zdarzyło Ci się spóźniać ze spłatą raty kredytu to uwaga- nie koniec świata. Może nie wystarczą 3,4 raty spłacone w terminie – ale rok z pełnością wiele zmieni i spokojnie możesz starać się o kredyt.

Nie zaciągaj więcej kredytów niż możesz spłatać

Banki nie lubią również Klientów, którzy wykazują tendencję do zadłużania się. Jeśli nie potrzebujesz kolejnego kredytu a czeka na Ciebie gotowa oferta na „KLIK” – ochłoń. Pamiętaj, że każdy kredyt trzeba spłacić. Branie kredytu pod wpływem emocji może przysporzyć sporo kłopotów w sytuacji, gdy np. będziemy starali się o kredyt na bardzo ważny dla nas cel.

Ogranicz liczbę kredytów

Wiele kredytów to wiele rat do spłaty. Przy dużej liczbie rat nie problem którąś przeoczyć. Drobne opóźnienia w spłacie widoczne są w BIK, zatem bank będzie o tym zawsze wiedział. Jeśli posiadasz wiele kredytów to ograniczą one Twoją zdolność kredytową. Wówczas warto pomyśleć o konsolidacji posiadanych już zobowiązaniach. Niższa miesięczna rata uwalnia sporo zdolności kredytowej.

Gdzie znajdę najlepsza ofertę? Szukać samodzielnie czy z pomocą Eksperta kredytowego?

Jeśli przeanalizowaliśmy wszystkie za i przeciw i zdecydowaliśmy się zaciągnąć kredyt to pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy porównać oferty. Koszty kredytów w różnych bankach znacząco się od siebie różnią. Kieruj się RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania). RRSO sprowadza wszystkie opłaty bankowe do wspólnego mianownika. W sieci dostępne są zarówno kalkulatory kredytowe, jak i porównywarki ułatwiające analizowanie ofert. Są one bardzo wygodne, ale mają też pewną wadę. Mając dodatkowe pytania i tak będziemy musieli udać się do banku, aby omówić wszystkie szczegóły. Doradca porówna w jednym miejscu, wszystkie parametrów ofert z kilkunastu banków.

Zdolność kredytowa - co ma na nią wpływ oraz jak ją sprawdzić?

Kolejną kwestią, którą musimy się zająć to zdolność kredytowa. Jest to określana przez bank, możliwa do uzyskania kwota kredytu przy wybranym przez nas okresie spłaty. Jest ona obliczana na podstawie naszych dochodów, wydatków, wartości rat spłacanych już kredytów czy ilości osób na utrzymaniu. Bank musi sprawdzić, czy po dokonaniu wszystkich opłat i po uwzględnieniu kosztów życia wystarczy nam pieniędzy na spłatę raty kredytu, o który wnioskujemy W większości banków musimy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające nasze dochody. Z kolei wydatki bank może zweryfikować w oparciu o wyciąg z naszego konta. Dodatkowo na zdolność kredytową wpływa również wiele czynników niezwiązanych z finansami jak np. wiek, branża w jakiej pracujemy, wykształcenie, stan cywilny itp. Taka dostępna kwota kredytu może być jednak bardzo różna w poszczególnych bankach. Może się okazać, że jedna instytucja w ogóle odmówi nam kredytu, a inny wyliczy zdolność kredytową np. na ponad 100 000 zł. Dlatego jeśli oferty porównujemy samodzielnie to powinniśmy się upewnić, czy wybrany przez nas bank pożyczy nam taką kwotę jakiej potrzebujemy.

przygotowanie kredyt pożyczka

Czy każdy Bank wymaga przedstawienia tych samych dokumentów?

Niestety nie… Oferty kredytowe dostępne są w dzisiejszych czasach są bardzo szerokie. Mamy kredyty hipoteczne, konsumenckie, konsolidacyjne oraz pożyczki. W zależności o jaki produkt się staramy oraz jaką instytucję wybierzemy, możemy spodziewać się przedstawiania nieco innych dokumentów. Inaczej wygląda też procedura ich przyznawania. Dla przykładu: proces uzyskania pożyczki hipotecznej może trwać około miesiąc, a zwykłą pożyczkę gotówkową uzyskamy nawet w ciągu jednego dnia. Z drugiej jednak strony pożyczka hipoteczna jest dużo tańsza.

Przy wyborze finansowania warto zaczerpnąć rady eksperta, czyli Agenta kredytowego. Agent popyta o to na co Klient potrzebuje pieniędzy i rozezna się w naszej sytuacji finansowej. W następstwie tego sprawdzi, w jakiej instytucji możemy liczyć ba finansowanie.

No to czas na kredyt

Po przeanalizowanie wszystkich w/w opisanych aspektów śmiało można udać się do Banku lub pośrednika kredytowego, gdzie uzyskamy szczegółowe informacje o konkretnej ofercie kredytu. Z uzyskaną wiedzą odpowiemy na każde pytanie Doradcy, dzięki czemu otrzymamy najbardziej dopasowaną ofertę do naszej sytuacji oraz potrzeb.

Zaktualizowano: 02.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

O co pytać doradcę, gdy starasz się o kredyt gotówkowy?

O co pytać doradcę, gdy starasz się o kredyt gotówkowy?

20 Maj 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Starając się o kredyt gotówkowy nikt nie wymaga od nas byśmy byli specjalistami i wszystko wiedzieli na ich temat. Biorąc kredyty gotówkowe mamy doradców, którzy mają wiedzę i doświadczenie, zawsze chętnie odpowiedzią na nasze pytania i rozwieją jakiekolwiek wątpliwości. Ale o co należy spotkać dora(...)

Czytaj więcej
6 błędów, które popełniasz, gdy bierzesz kredyt

6 błędów, które popełniasz, gdy bierzesz kredyt

07 Maj 2021Autor: Anna Kopańska

Cóż może być trudnego we wzięciu kredytu zapytają niektórzy. Mam plany do sfinansowania więc biorę kredyt. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was zestaw sześciu najczęstszych błędów, jakie popełniają kredytobiorcy, gdy decydują się na kredyt.

Czytaj więcej
Top