O czym należy pamiętać przygotowując się do zaciągnięcia kredytu?

O czym należy pamiętać przygotowując się do zaciągnięcia kredytu?

16 SIE 2019 Autor: Oliwia Chmielewska

Każdy kto zamierza wziąć kredyt powinien dobrze przemyśleć swoją decyzję. Zazwyczaj chodzi bowiem o kilkuletnie zobowiązanie finansowe. Warto zatem do tego dobrze się przygotować.

Bądź wiarygodny – Spłacaj zobowiązania w terminie

Banki oceniają Klienta na podstawie danych zawartych w wielu Bazach, główną z nich jest baza BIK (Biuro Informacji Kredytowej) Tu zapisywana jest historia kredytowa, zarówno ta dobra jak i ta zła. Banki nie lubią spóźnialskich klientów. Jeśli do tej pory zdarzyło Ci się spóźniać ze spłatą raty kredytu to uwaga- nie koniec świata. Może nie wystarczą 3,4 raty spłacone w terminie – ale rok z pełnością wiele zmieni i spokojnie możesz starać się o kredyt.

Nie zaciągaj więcej kredytów niż możesz spłatać

Banki nie lubią również Klientów, którzy wykazują tendencję do zadłużania się. Jeśli nie potrzebujesz kolejnego kredytu a czeka na Ciebie gotowa oferta na „KLIK” – ochłoń. Pamiętaj, że każdy kredyt trzeba spłacić. Branie kredytu pod wpływem emocji może przysporzyć sporo kłopotów w sytuacji gdy np. będziemy starali się o kredyt na bardzo ważny dla nas cel.

Ogranicz liczbę kredytów

Wiele kredytów to wiele rat do spłaty. Przy dużej liczbie rat nie problem którąś przeoczyć. Drobne opóźnienia w spłacie widoczne są w BIK, zatem bank będzie o tym zawsze wiedział. Jeśli posiadasz wiele kredytów to ograniczą one Twoją zdolność kredytową. Wówczas warto pomyśleć o konsolidacji posiadanych już zobowiązaniach. Niższa miesięczna rata uwalnia sporo zdolności kredytowej.

Gdzie znajdę najlepsza ofertę? Szukać samodzielnie czy z pomocą Eksperta?

Jeśli przeanalizowaliśmy wszystkie za i przeciw i zdecydowaliśmy się zaciągnąć kredyt to pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy porównać oferty. Koszty kredytów w różnych bankach znacząco się od siebie różnią. Kieruj się RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania). RRSO sprowadza wszystkie opłaty bankowe do wspólnego mianownika. W sieci dostępne są zarówno kalkulatory kredytowe, jak i porównywarki ułatwiające analizowanie ofert. Są one bardzo wygodne, ale mają też pewną wadę. Mając dodatkowe pytania i tak będziemy musieli udać się do banku, aby omówić wszystkie szczegóły. Doradca porówna w jednym miejscu, wszystkie parametrów ofert z kilkunastu banków.

Zdolność kredytowa - co ma na nią wpływ oraz jak ją sprawdzić?

Kolejną kwestią, którą musimy się zająć to zdolność kredytowa. Jest to określana przez bank, możliwa do uzyskania kwota kredytu przy wybranym przez nas okresie spłaty. Jest ona obliczana na podstawie naszych dochodów, wydatków, wartości rat spłacanych już kredytów czy ilości osób na utrzymaniu. Bank musi sprawdzić, czy po dokonaniu wszystkich opłat i po uwzględnieniu kosztów życia wystarczy nam pieniędzy na spłatę raty kredytu, o który wnioskujemy W większości banków musimy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające nasze dochody. Z kolei wydatki bank może zweryfikować w oparciu o wyciąg z naszego konta. Dodatkowo na zdolność kredytową wpływa również wiele czynników niezwiązanych z finansami jak np. wiek, branża w jakiej pracujemy, wykształcenie, stan cywilny itp. Taka dostępna kwota kredytu może być jednak bardzo różna w poszczególnych bankach. Może się okazać, że jedna instytucja w ogóle odmówi nam kredytu, a inny wyliczy zdolność kredytową np. na ponad 100 000 zł. Dlatego jeśli oferty porównujemy samodzielnie to powinniśmy się upewnić, czy wybrany przez nas bank pożyczy nam taką kwotę jakiej potrzebujemy.

Czy każdy Bank wymaga przedstawienia tych samych dokumentów?

Niestety nie… Oferty kredytowe dostępne są w dzisiejszych czasach są bardzo szerokie. Mamy kredyty hipoteczne, konsumenckie, konsolidacyjne oraz pożyczki. W zależności o jaki produkt się staramy oraz jaką instytucję wybierzemy, możemy spodziewać się przedstawiania nieco innych dokumentów. Inaczej wygląda też procedura ich przyznawania. Dla przykładu: proces uzyskania pożyczki hipotecznej może trwać około miesiąc, a zwykłą pożyczkę gotówkową uzyskamy nawet w ciągu jednego dnia. Z drugiej jednak strony pożyczka hipoteczna jest dużo tańsza.

No to czas na kredyt 😊

Po przeanalizowanie wszystkich w/w opisanych aspektów śmiało można udać się do Banku lub pośrednika kredytowego, gdzie uzyskamy szczegółowe informacje o konkretnej ofercie kredytu. Z uzyskaną wiedzą odpowiemy na każde pytanie Doradcy, dzięki czemu otrzymamy najbardziej dopasowaną ofertę do naszej sytuacji oraz potrzeb.

Top