O co pytać doradcę, gdy starasz się o kredyt gotówkowy?

Opublikowano: 20 Maj 2021 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Starając się o kredyt gotówkowy nikt nie wymaga od nas byśmy byli specjalistami i wszystko wiedzieli na ich temat. Biorąc kredyty gotówkowe mamy doradców, którzy mają wiedzę i doświadczenie, zawsze chętnie odpowiedzią na nasze pytania i rozwieją jakiekolwiek wątpliwości. Ale o co należy spotkać doradcę by świadomie podjąć decyzję?

O co pytać doradcę, gdy starasz się o kredyt gotówkowy?

Pytania, które powinniśmy zdać doradcy

Każdy z nas zapewne będzie miał swoje pytania do doradcy, ale istnieją pytania, które na pewno powinniśmy zadać oprócz naszych własnych. Czego powinny dotyczyć?

 1. Oprocentowanie kredytu – istotnym parametrem kredytu jest jego oprocentowanie, przedstawia koszt odsetek, jaki poniesie klient w ciągu roku. Są dwa rodzaje oprocentowania stałe i zmienne. Oprocentowanie stałe oznacza, że niezależnie jak zmieni się stopa procentowa w ciągu trwania naszego kredytu, my będziemy płacić tą samą wysokość raty przez cały okres kredytowania. Zmienne zaś oznacza, że nasze oprocentowanie i wysokość raty może się zmienić w trakcie spłaty kredytu - wszystko zależy od wysokości stopy procentowej w Polsce.
 2. Prowizja bankowa – jest to kwota, jaką poniesiemy w związku z uzyskaniem kredytu. Każdy bank ustala prowizję we własnym zakresie biorąc pod uwagę wytyczne ustawowe. Prowizja wyrażana jest najczęściej w procentach. Warto przed złożeniem wniosku do konkretnego bank zapoznać się z rynkiem i sprawdzić jaki bank ma najniższą prowizję, zdążają się oferty nawet z prowizją 0%!
 3. Okres kredytowania - przedstawia czas na jaki został wzięty kredyt. Im dłuższy okres tym większy całkowity koszt kredytu, ponieważ za każdy dzień trwania kredytu są naliczane odsetki.
 4. Całkowita kwota do spłaty -  warto zapoznać się z całkowitą kwotą do spłaty, pokaże nam to wysokość kosztów, jakie poniesiemy w związku z skorzystaniem z kredytu gotówkowego.
 5. Ubezpieczenie – jeśli mamy ofertę z ubezpieczeniem warto zapoznać się co ono obejmuje, od czego nas chroni, ponieważ są różne pakiety ubezpieczeń. Oczywiście ubezpieczenie zwiększy koszt całego kredytu, ale da ochronę na nieprzewidziane zdarzenia. Dobrze jest przemyśleć, czy chcemy skorzystać z takiego zabezpieczenia.
 6. Wcześniejsza spłata kredytu – jeśli zapoznamy się z parametrami przedstawianej oferty kredytowej to zapytajmy o sprawy, które może nie są w tym momencie dla nas ważne, ale z biegiem czasu może się to zmienić. Może zaistnieć sytuacja w której będziemy mieli większą kwotę wolnej gotówki i zdecydujemy się spłacić dług.
 7. Wakacje kredytowe – dowiedziemy się, czy jest w umowie zapis o wakacjach kredytowych oraz kiedy możemy z nich skorzystać i na jakich warunkach.
 8. Dzień spłaty raty – wybierzmy dzień spłaty, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Przemyślmy jego wybór, ponieważ bank będzie wymagał comiesięcznej spłaty raty w danym dniu. Dopasujmy go np. do terminy otrzymywania wynagrodzenia.   

Gdzie szukać najtańszego kredytu gotówkowego?

Korzystając z kredyty gotówkowego chcielibyśmy by była to oferta najlepsza na rynku, dla wielu z nas najlepsza oznacza oczywiście najtańszą. Jak zacząć poszukiwania? Najlepiej korzystać z porównywarek internetowych, rankingów ofert banków. Spędzając czas na przeglądaniu stron internetowych dowiemy się gdzie mamy szukać najtańszego kredytu gotówkowego. Warto porównywać oferty różnych banków, ponieważ czasem bank posiada promocyjną ofertę, która jest najbardziej korzystną aktualnie na rynku finansowym. Nie dobrze jest się zamykać tylko na konkrety bank. Oczywiście nikt nas nie zmusi do porównania ofert, ale warto to zrobić jeśli chcemy uzyskać najtańszy kredy gotówkowy.

Kredyt gotówkowy online?

Kredyty online stają się coraz bardziej popularne. Ten rodzaj zawierania umowy jest wygodny i dość prosty w obsłudze. Nie musimy odwiedzać oddziału, czekać w kolejce. Wybieramy konkretną ofertę, wypisujemy wniosek, przechodzimy przez weryfikację i możemy podpisać umowę elektronicznie. Niektóre banki nie zawierają umów elektronicznie wtedy trzeba udać się do oddziału w celu podpisania umowy. Przez złożeniem wniosku upewnijmy się, czy wszystko można zrobić online byśmy się nie zaskoczyli.

Przed podpisaniem umowy upewnijmy się, że to najlepsza oferta!

Jeśli staramy się o kredyt gotówkowy i mamy przedstawioną propozycję, nie wstydźmy się zadawać pytań. Doradcy odpowiedzą na wszelkie pytania, pomogą nam zrozumieć pewne kwestie, które budzą w nas wątpliwości. Warto zapytać doradcę o informacje, które znajdują się powyżej. Czy to kredyt hipoteczny czy gotówkowy miejmy pewność, że jest to najlepsza oferta z możliwych. Pamiętajmy, że po podpisaniu umowy już nie będziemy mogli zmieniać parametrów, a jednie odstąpić, więc ważne by przed podpisaniem dopytać o wszystkie szczegóły.

Zaktualizowano: 14.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (7)


 • Avatar 198

  198
  06.07.2021 20:40:37

  Czy banki dalej sprawdzają bardzo bazy dłużników?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor 198
  06.07.2021 22:05:54

  Tak, banki nadal sprawdzają bazy jeśli są zaległości lub opóźnienia, bank może odmówić udzielenia kredytu.

 • Avatar Mania

  Mania
  04.07.2021 21:17:06

  Czy mam szanse na kredyt zarabiam 3200 zł, nie chce dużo z 5000 moja firma jest w stanie likwidacji i chce się zabezpieczyć.

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Mania
  05.07.2021 01:13:06

  Jeśli firma jest w stanie likwidacji to nie będzie możliwości uzyskania kredytu.

 • Avatar Teresa

  Teresa
  28.06.2021 09:49:28

  Dzień dobry, mam 65 lat mam emeryturę 2054 zł, czy dostanę kredyt chciałabym pomóc wnuczkowi.

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Teresa
  28.06.2021 13:07:06

  Dzień dobry, pod warunkiem że nie ma Pani negatywnych wpisów w bazy i innych kredytów to szansa na uzyskanie kredytu jest duża, zapraszamy do złożenia wniosku na naszej stronie.

 • Avatar Janek

  Janek
  31.05.2021 16:35:32

  Ja zawsze biorę w aplikacji parę kliknięci i mam środki na koncie!! Super sprawa polecam!!

  Odpowiedź
Top