O co pytać doradcę finansowego, gdy starasz się o kredyt gotówkowy?

Opublikowano: 01 Sie 2024 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Starając się o kredyt gotówkowy nikt nie wymaga od nas byśmy byli specjalistami i wszystko wiedzieli na ich temat. Biorąc kredyty gotówkowe mamy doradców, którzy mają wiedzę i doświadczenie, zawsze chętnie odpowiedzią na nasze pytania i rozwieją jakiekolwiek wątpliwości. Ale o co należy spotkać doradcę by świadomie podjąć decyzję?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na jakie pytanie odpowie Ci doradca,
  • czy doradca pomoże Ci wybrać korzystne zobowiązanie,
  • gdzie można znaleźć tańszy kredyt gotówkowy. 
doradca kredytowy

Pytania, które powinniśmy zdać doradcy kredytowemu

Każdy z nas zapewne będzie miał swoje pytania do doradcy, ale istnieją pytania, które na pewno powinniśmy zadać oprócz naszych własnych. Czego powinny dotyczyć?

  1. Oprocentowanie kredytu – istotnym parametrem kredytu jest jego oprocentowanie, przedstawia koszt odsetek, jaki poniesie klient w ciągu roku. Są dwa rodzaje oprocentowania stałe i zmienne. Oprocentowanie stałe oznacza, że niezależnie jak zmieni się stopa procentowa w ciągu trwania naszego kredytu, my będziemy płacić tą samą wysokość raty przez cały okres kredytowania. Zmienne zaś oznacza, że nasze oprocentowanie i wysokość raty może się zmienić w trakcie spłaty kredytu - wszystko zależy od wysokości stopy procentowej w Polsce.
  2. Prowizja bankowa – jest to kwota, jaką poniesiemy w związku z uzyskaniem kredytu. Każdy bank ustala prowizję we własnym zakresie biorąc pod uwagę wytyczne ustawowe. Prowizja wyrażana jest najczęściej w procentach. Warto przed złożeniem wniosku do konkretnego bank zapoznać się z rynkiem i sprawdzić jaki bank ma najniższą prowizję, zdążają się oferty nawet z prowizją 0%!
  3. Okres kredytowania - przedstawia czas na jaki został wzięty kredyt. Im dłuższy okres tym większy całkowity koszt kredytu, ponieważ za każdy dzień trwania kredytu są naliczane odsetki.
  4. Całkowita kwota do spłaty -  warto zapoznać się z całkowitą kwotą do spłaty, pokaże nam to wysokość kosztów, jakie poniesiemy w związku z skorzystaniem z kredytu gotówkowego.
  5. Ubezpieczenie – jeśli mamy ofertę z ubezpieczeniem warto zapoznać się co ono obejmuje, od czego nas chroni, ponieważ są różne pakiety ubezpieczeń. Oczywiście ubezpieczenie zwiększy koszt całego kredytu, ale da ochronę na nieprzewidziane zdarzenia. Dobrze jest przemyśleć, czy chcemy skorzystać z takiego zabezpieczenia.
  6. Wcześniejsza spłata kredytu – jeśli zapoznamy się z parametrami przedstawianej oferty kredytowej to zapytajmy o sprawy, które może nie są w tym momencie dla nas ważne, ale z biegiem czasu może się to zmienić. Może zaistnieć sytuacja w której będziemy mieli większą kwotę wolnej gotówki i zdecydujemy się spłacić dług.
  7. Wakacje kredytowe – dowiedziemy się, czy jest w umowie zapis o wakacjach kredytowych oraz kiedy możemy z nich skorzystać i na jakich warunkach.
  8. Dzień spłaty raty – wybierzmy dzień spłaty, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Przemyślmy jego wybór, ponieważ bank będzie wymagał comiesięcznej spłaty raty w danym dniu. Dopasujmy go np. do terminy otrzymywania wynagrodzenia.   

Gdzie szukać najtańszego kredytu gotówkowego?

Korzystając z kredyty gotówkowego chcielibyśmy by była to oferta najlepsza na rynku, dla wielu z nas najlepsza oznacza oczywiście najtańszą. Jak zacząć poszukiwania? Najlepiej korzystać z porównywarek internetowych, rankingów ofert banków. Spędzając czas na przeglądaniu stron internetowych dowiemy się gdzie mamy szukać najtańszego kredytu gotówkowego. Warto porównywać oferty różnych banków, ponieważ czasem bank posiada promocyjną ofertę, która jest najbardziej korzystną aktualnie na rynku finansowym. Niedobrze jest się zamykać tylko na konkrety bank. Oczywiście nikt nas nie zmusi do porównania ofert, ale warto to zrobić jeśli chcemy uzyskać najtańszy kredy gotówkowy.

Kredyt gotówkowy online?

Kredyty online stają się coraz bardziej popularne. Ten rodzaj zawierania umowy jest wygodny i dość prosty w obsłudze. Nie musimy odwiedzać oddziału, czekać w kolejce. Wybieramy konkretną ofertę, wypisujemy wniosek, przechodzimy przez weryfikację i możemy podpisać umowę elektronicznie. Niektóre banki nie zawierają umów elektronicznie wtedy trzeba udać się do oddziału w celu podpisania umowy. Przez złożeniem wniosku upewnijmy się, czy wszystko można zrobić online byśmy się nie zaskoczyli.

Przed podpisaniem umowy upewnijmy się, że to najlepsza oferta!

Jeśli staramy się o kredyt gotówkowy i mamy przedstawioną propozycję, nie wstydźmy się zadawać pytań. Doradcy odpowiedzą na wszelkie pytania, pomogą nam zrozumieć pewne kwestie, które budzą w nas wątpliwości. Warto zapytać doradcę o informacje, które znajdują się powyżej. Czy to kredyt hipoteczny czy gotówkowy miejmy pewność, że jest to najlepsza oferta z możliwych. Pamiętajmy, że po podpisaniu umowy już nie będziemy mogli zmieniać parametrów, a jednie odstąpić, więc ważne by przed podpisaniem dopytać o wszystkie szczegóły.

Ile kosztuje pomoc doradcy kredytowego?

Niewątpliwie doradca kredytowy pomoże Ci skutecznie zaciągnąć kredyt gotówkowy, ale czy to coś kosztuje? Otóż, klient nie płaci nic pośrednikowi za wykonaną przez tego drugiego pracę. Po zakończeniu całej procedury i już podpisaniu umowy kredytowej, nie otrzymasz żadnego rachunku czy faktury do zapłaty. Doradca kredytowy działa w ten sposób, że jest umówiony z kredytodawcą na wynagrodzenie w formie prowizyjnej od każdego sprzedanego produktu. W związku z tym warto skorzystać z tych usług i cieszyć się korzystnym finansowaniem. 

Tagi: kredyt gotówkowydoradca kredytowycałkowity koszt kredytu

Dodano: 20.05.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top