Na czym polega kredyt gotówkowy 0 procent?

Opublikowano: 07 Kwi 2021 Aleksandra Jakubowska 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

W ostatnim czasie dosyć często możemy zaobserwować w mediach reklamy produktów z ratami 0%. Dotyczy to głównie takich produktów jak sprzęt AGD, RTV, komputerowy. materiałów budowlanych czy też produktów związanych z wykończeniem wnętrz. Jeśli chodzi o oferty instytucji bankowych to wówczas zazwyczaj chodzi kredyty gotówkowe z prowizją 0 %. Przyjrzyjmy się bliżej kredytom gotówkowym 0% i rozpatrzmy kila zagadnień związanych z tematem.

Na czym polega kredyt gotówkowy 0 procent?

Czym jest oferta raty 0 procent?

Raty 0 procent polegają na wzięciu kredytu na zakup określonego towaru, którego cenę zapłacimy w ratach, bez uwzględnienia odsetek. Kredytobiorca z zasady nie zapłaci więcej niż cena stacjonarna produktu w sklepie, płatna na miejscu w całości. Taka usługa dostępna jest głównie w sieciach sprzedaży, które współpracują z bankami, w celu sprzedaży sprzętu z możliwością zapłaty na raty. Za pośrednictwem sklepów, Internetu kupujący zawiera umowę kredytową na określony czas bez konieczności opłacenia dodatkowych odsetek.

Czy każdy może liczyć na zakupu na raty procent?

Zakupy na raty 0% to nic innego jak wzięcie kredytu bankowego. Dlatego przed jej przydzieleniem zazwyczaj instytucja sprawdzi naszą zdolność kredytową, czy też historię w BIK. Przy mniejszych zakupach, na niewysoką kwotę czynności są uproszczone do minimum formalności. Raty 0% związane są z koniecznością podpisania umowy kredytowej, w której zobowiązujemy się do spłaty całości zadłużenia zgodnie z określonym harmonogramem spłat. Podpisanie umowy może odbyć się również elektronicznie. Wówczas bank przesyła wzór umowy na wskazany przez klienta mail, a umowa podpisywana jest np. w formie przelewu weryfikacyjnego.

Czy warto skorzystać z oferty raty 0 procent?

Oczywiście są przypadki, kiedy opłaca się wziąć dany sprzęt na raty, ale są również sytuacje, kiedy całkowicie nam się to nie opłaca.

Jeśli nagle zepsuje nam się jakiś niezbędny sprzęt domowy typu pralka, komputer, a nasz budżet domowy nie przewidział w danym czasie większych wydatków, wówczas raty 0 procent to bardzo korzystne rozwiązanie. Co więcej, będziemy mogli zakupić lepszy sprzęt niż za przysłowiową wyliczoną gotówkę, gdyż nie odczujemy tego rozkładając zadłużenie na następne miesiące.

Tak jak każdy kredyt, również nasz omawiany wariant jest raportowany do BIK. Opłacając raty bez zbędnego opóźnienia, budujemy pozytywną historię kredytową na swoim koncie. Pozwoli to na przykład na lepszą ocenę zdolności, kiedy w przyszłości będziemy chcieli za jakiś czas wziąć większy kredyt gotówkowy w banku.

Obecnie mamy również dosyć sporo ofert zakupy na raty 0 procent z pierwszą ratą odroczoną nawet o kilka miesięcy. Dla niektórych to również bardzo ważna wartość dodana pozwalająca zaplanować domowy budżet.

Na co zwrócić uwagę decydując się na raty 0%?

Przede wszystkim najpierw należy zdecydować, czy faktycznie nie możemy wziąć danego produktu bez kredytu. Jeśli tak, to po co podpisywać umowę, płacić co miesiąc, pamiętać o ratach. Trzeba również sprawdzić ceny danych towarów, czy aby na pewno cena z ofertą rat 0 % nie jest zawyżona i nie zapłacimy sporo więcej za dany towar. Dodatkowo należy zawsze sprawdzić umowę kredytową, którą mamy podpisać. Może się tak okazać, że pomimo braku odsetek będziemy musieli zapłacić dodatkową prowizję i wówczas to już nie będzie taki dobry interes.

Zawsze należy sprawdzić wartość RRSO na umowie. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jeśli faktycznie wynosi ona 0 to kredyt na pewno nie jest oprocentowany i nie ma ukrytych kosztów. Uważajmy również na zapisy w umowie, które mogą zobligować nas na przykład do wykupienia ubezpieczenia.

Czym jest oferta 0% prowizji w Bankach?

Banki dostosowując się do rynku oraz mając na uwadze stale rozwijającą się konkurencję, coraz częściej promują oferty z prowizją 0%. W takich ofertach zazwyczaj faktycznie nic nie zapłacimy za udzielenie kredytu, ale zapłacimy odsetki od kapitału.

Prowizja 0% to dosyć korzystne rozwiązanie w chwili obecnej, gdzie na polskim rynku nadal panują bardzo niskie stopy procentowe. Maksymalne oprocentowanie nie może obecnie być większe niż 7,2%. Jeśli ktoś rozważa zaciągnięcie kredytu, to jest to bardzo dobry moment na podpisanie takiej umowy.

Uważajmy jednak na dodatkowe warunki – zawsze czytajmy umowę, ponieważ prowizja 0 % może wiązać się z dodatkowymi warunkami, które musimy spełnić np. założenie rachunku bankowego, wpływy wynagrodzenia na ten rachunek, zaciągnięcie ubezpieczenia czy też inne.

Zaktualizowano: 14.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (6)


 • Avatar Milena

  Milena
  15.06.2021 06:45:24

  Czy to na pewno możliwe, ze nic nie zapłacimy dodatkowo za takie zakupy?

  Avatar Aleksandra Jakubowska

  Aleksandra Jakubowska Autor Milena
  15.06.2021 11:43:18

  Oczywiście. Sugeruję na umowie zawsze zwracać uwagę na wskaźnik RRSO, który musi być 0 % oraz zapytać czy musi Pani wziąć dodatkowe ubezpieczenie do oferty.

 • Avatar soon

  soon
  10.06.2021 16:44:52

  ja się dałem kiedyś złapać na te ofertę. Jak już prawie podpisałem umowę, to okazało się, że koszty ubezpieczenia są tak wysokie, ze w ogóle mi się to nie opłacało

  Odpowiedź
 • Avatar ka$$ka

  ka$$ka
  03.06.2021 22:27:02

  w ogóle nie zawsze opłaca się brać za gotówkę. Teraz w jednym ze sklepów RTV AGD jest promocja, że nie dość że odraczają spłatę o 2 miesiące to jeszcze płacą za jedną ratę i cena jest tansza na kredyt

  Odpowiedź
 • Avatar Hill

  Hill
  16.04.2021 11:12:26

  Dziękuję za artykuł. Zawsze obawiałam się tych ofert, ale jeśli faktycznie nie ma dodatkowych opłat (sprawdzę na umowie) to w końcu zdecyduję się na wymarzoną kuchnię.

  Odpowiedź
 • Avatar karo

  karo
  12.04.2021 20:39:54

  gdyby nie oferty sklepów z zakupem na raty, to niemiałbym w domu połowy sprzętów

  Odpowiedź
Top