Na czym polega kredyt gotówkowy 0 procent?

Opublikowano: 07 Kwi 2021 Aleksandra Jakubowska 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

W ostatnim czasie dosyć często możemy zaobserwować w mediach reklamy produktów z ratami 0%. Dotyczy to głównie takich produktów jak: sprzęt AGD, RTV, komputerowy, materiałów budowlanych czy też produktów związanych z wykończeniem wnętrz. Jeśli chodzi o oferty instytucji bankowych to wówczas zazwyczaj chodzi kredyty gotówkowe z prowizją 0%. Przyjrzyjmy się bliżej kredytom gotówkowym 0% i rozpatrzmy kila zagadnień związanych z tematem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest kredyt 0 procent,
  • czy każdy może uzyskać kredyt z zerową ratą,
  • czy możliwe jest wzięcie kredytu gotówkowego bez dodatkowych kosztów?
Na czym polega kredyt gotówkowy 0 procent?

Czym jest oferta raty 0 procent?

Kiedy zastanawiamy się nad wzięciem kredytu gotówkowego, to bardzo interesuje nas to, ile będą wynosić koszty kredytu. Zatem bardzo kusząca może wydać się propozycja wzięcia kredytu z zerowymi ratami. Ale o co w tym tak naprawdę chodzi?

Raty 0 procent polegają na wzięciu kredytu na zakup określonego towaru, którego cenę zapłacimy w ratach, bez uwzględnienia odsetek. Kredytobiorca z zasady nie zapłaci więcej niż cena stacjonarna produktu w sklepie, płatna na miejscu w całości. Taka usługa dostępna jest głównie w sieciach sprzedaży, które współpracują z bankami, w celu sprzedaży sprzętu z możliwością zapłaty na raty. Za pośrednictwem sklepów, Internetu kupujący zawiera umowę kredytową na określony czas bez konieczności opłacenia dodatkowych odsetek.

Czy każdy może liczyć na zakupu na raty procent?

Zakupy na raty 0% to nic innego jak wzięcie kredytu bankowego. Dlatego przed jej przydzieleniem zazwyczaj instytucja sprawdzi naszą zdolność kredytową, czy też historię w BIK. Przy mniejszych zakupach, na niewysoką kwotę czynności są uproszczone do minimum formalności. Raty 0% związane są z koniecznością podpisania umowy kredytowej, w której zobowiązujemy się do spłaty całości zadłużenia zgodnie z określonym harmonogramem spłat. Podpisanie umowy może odbyć się również elektronicznie. Wówczas bank przesyła wzór umowy na wskazany przez klienta mail, a umowa podpisywana jest np. w formie przelewu weryfikacyjnego.

Czy warto skorzystać z oferty raty 0 procent?

Oczywiście są przypadki, kiedy opłaca się wziąć dany sprzęt na raty, ale są również sytuacje, kiedy całkowicie nam się to nie opłaca.

Jeśli nagle zepsuje nam się jakiś niezbędny sprzęt domowy typu pralka, komputer, a nasz budżet domowy nie przewidział w danym czasie większych wydatków, wówczas raty 0 procent to bardzo korzystne rozwiązanie. Co więcej, będziemy mogli zakupić lepszy sprzęt niż za przysłowiową wyliczoną gotówkę, gdyż nie odczujemy tego rozkładając zadłużenie na następne miesiące.

Tak jak każdy kredyt, również nasz omawiany wariant jest raportowany do BIK. Opłacając raty bez zbędnego opóźnienia, budujemy pozytywną historię kredytową na swoim koncie. Pozwoli to na przykład na lepszą ocenę zdolności, kiedy w przyszłości będziemy chcieli za jakiś czas wziąć większy kredyt gotówkowy w banku.

Obecnie mamy również dosyć sporo ofert zakupy na raty 0 procent z pierwszą ratą odroczoną nawet o kilka miesięcy. Dla niektórych to również bardzo ważna wartość dodana pozwalająca zaplanować domowy budżet.

Na co zwrócić uwagę decydując się na raty 0%?

Przede wszystkim najpierw należy zdecydować, czy faktycznie nie możemy wziąć danego produktu bez kredytu. Jeśli tak, to po co podpisywać umowę, płacić co miesiąc, pamiętać o ratach. Trzeba również sprawdzić ceny danych towarów, czy aby na pewno cena z ofertą rat 0 % nie jest zawyżona i nie zapłacimy sporo więcej za dany towar. Dodatkowo należy zawsze sprawdzić umowę kredytową, którą mamy podpisać. Może się tak okazać, że pomimo braku odsetek będziemy musieli zapłacić dodatkową prowizję i wówczas to już nie będzie taki dobry interes.

Zawsze należy sprawdzić na umowie ile wynosi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania - RRSO. Jeśli faktycznie wynosi ona 0 to kredyt na pewno nie jest oprocentowany i nie ma ukrytych kosztów. Uważajmy również na zapisy w umowie, które mogą zobligować nas na przykład do wykupienia ubezpieczenia.

Czym jest oferta 0% prowizji w bankach?

Banki dostosowując się do rynku oraz mając na uwadze stale rozwijającą się konkurencję, coraz częściej promują oferty z prowizją 0%. W takich ofertach zazwyczaj faktycznie nic nie zapłacimy za udzielenie kredytu, ale zapłacimy odsetki od kapitału.

Uważajmy jednak na dodatkowe warunki – zawsze czytajmy umowę, ponieważ prowizja 0 % może wiązać się z dodatkowymi warunkami, które musimy spełnić np. założenie rachunku bankowego, wpływy wynagrodzenia na ten rachunek, zaciągnięcie ubezpieczenia czy też inne.

Kredyt gotówkowy z zerowymi kosztami - czy to możliwe?

Jak już wspomnieliśmy, termin "kredyt 0%" oznacza produkt finansowy, z którego środki przeznaczymy na zakup dóbr trwałych. Jednakże nieraz zdarza się tak, iż przyszły kredytobiorca nie wie dokładnie jakie konkretnie produktu dotyczy ta oferta. Czasami klienci poszukują kredytu gotówkowego, który nie będzie ich nic kosztował. W efekcie - w ofertach banków znajdują kredyty z zerową prowizją, spotykając się po raz pierwszy w życiu z tego typu produktem. W takiej sytuacji nie jest trudno o pomyłkę.

Hasło "kredyt 0%" brzmi bardzo zachęcająco. W umyśle kogoś, kto nie zajmuje się na co dzień tematyką finansową, ani nie posiada doświadczenia w zaciąganiu zobowiązań może się zrodzić wizja kredytu, który będzie pozbawiony jakichkolwiek kosztów. Prawda jest taka, że jeżeli nie jest to kredyt na określony cel, to nigdy nie będzie to kredyt z z zerowymi kosztami. Wzięcie kredytu gotówkowego na dowolny cel bez żadnych kosztów jest w praktyce niemożliwe.

Przeglądając różne oferty nie sugerujmy się tylko tym, że kiedyś dany bank miał ofertę o nazwie "kredyt zero procent". Starajmy się dokładnie przyglądać każdemu produktowi finansowemu. Zwróćmy uwagę ile wynosi całkowity koszt kredytu (obejmuje całość kredytowanych kosztów kredytu), całkowita kwota kredytu, RRSO, okres spłaty. Sprawdźmy czy jest to kredyt z oprocentowaniem stałym - wówczas znaczenie ma stała stopa oprocentowania kredytu - czy też z oprocentowaniem zmiennym, gdzie będziemy mieli do czynienia z różnym poziomem wysokości raty kredytu.

Pamiętajmy również o tym, że bank zajmie się sprawdzeniem zdolności kredytowej klienta. Zatem przed przystąpieniem do zawarcia umowy kredytu klient powinien zaopatrzyć się w dokumenty potwierdzające wysokość i regularność jego zarobków.

Ciekawostka: według ustawy o kredycie konsumenckim maksymalna kwota kredytu gotówkowego, którego może udzielić bank wynosi 255 500 złotych. Jednakże najczęściej maksymalny limit określany przez banki wynosi 200 000 złotych

Podsumowując: jeżeli chcemy wziąć kredyt na konkretny cel, jakim jest zakup dóbr trwałych to wówczas będzie możliwe skorzystanie z oferty rat 0 procent. Jednakże, kiedy chcielibyśmy pozyskać środki na dowolny cel, to właściwie niemożliwe jest otrzymanie kredytu bez kredytowanych kosztów.

Zaktualizowano: 10.12.2021

Dodano: 07.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top