Pożyczka gotówkowa bez przelewu weryfikacyjnego – kiedy jest możliwa?

Opublikowano: 28 Wrz 2020 Agata Dymara 12 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Często można spotkać się z sytuacją, gdzie wnioskując o kredyt online pożyczkodawca prosi nas o dokonanie przelewu grosza. Tym sposobem firmy pożyczkowe weryfikują tożsamość klienta, którzy posiadają swoje konto bankowe. Czy jednak jest możliwość uzyskania finansowania bez tej formalności? W poniższym artykule spróbujemy przyjrzeć się bliżej tej kwestii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy na rynku dostępne są pożyczki bez przelewania 1 grosza,
  • czy istnieje alternatywa weryfikacji dla przelewu 1 grosza,
  • kto nie będzie chciał wykonać przelewu weryfikacyjnego.
Pożyczka gotówkowa bez przelewu weryfikacyjnego – kiedy jest możliwa?

Przelew weryfikacyjny – skąd ten wymóg?

Przelew weryfikacyjny dla firmy udzielającej nam pożyczki jest przede wszystkim potwierdzeniem naszej tożsamości. Otrzymując od nas przelew pożyczkodawca może sprawdzić poprawność naszych danych takich jak: imię, nazwisko, adres, czy też potwierdzić numer konta, który zostało przez nas podany we wniosku. Co więcej przelew weryfikacyjny ma również na celu wykluczenie próby wyłudzenia pożyczki na cudze dane. Osoba, która próbuje wyłudzić kredyt nie jest w stanie potwierdzić fałszywych danych  które zostały przez nią podane. Metoda przelewu weryfikacyjnego jest także nazywana metodę weryfikacji konta bankowego.

Uzyskanie pożyczki jest możliwe dopiero po przejściu przez klienta całej drogi, jaką jest proces wnioskowania. Weryfikacja danych w wielu aspektach jest podyktowana wymogami bezpieczeństwa. Wiadomo, że oszuści mają swoje metody, które niestety bywają skuteczne, dlatego tak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa z wykorzystaniem systemu bankowości elektronicznej.

Jakie mogą być wady przelewu weryfikacyjnego?

Wnioskowanie o gotówkową czy pożyczkę on-line to kilka etapów przez które musimy przejść. Weryfikacja konta bankowego to jeden z nich. Są jednak sytuacje, kiedy klient nie ma możliwości wykonać przelewu weryfikacyjnego, Najczęstsze powody to :

  • brak własnego rachunku bankowego: Klient który nie posiada  swojego rachunku bankowego wykonując przelew nie potwierdza swoich danych, nawet jeśli właścicielem konta jest osoba z najbliższej rodziny (współmałżonek, dziecko, rodzic) . W takim wypadku przelew nie spełni swojej funkcji. Jedyną możliwością  jest założenie swojego rachunku jednak jak wiadomo przysparza to dodatkowych formalności, których osoby wnioskujące o pożyczkę online chcą uniknąć,
  • brak pieniędzy na rachunku bankowym – ten powód wydaje się dosyć oczywisty - brak środków na  koncie uniemożliwia dokonanie przelewu, mimo iż kwota wydaje się symboliczna bardzo często „puste” konto skutecznie blokuje nam ten sposób weryfikacji,
  • zajęcie komornicze na rachunku – w tym wypadku również wykonie przelewu może okazać się niemożliwe, ponieważ każde środki, jakie zostaną przelane przez nas na nasz rachunek (aby było możliwe zlecenie przelewu dla instytucji) zostaną zajęte przez komornika,
  • czas oczekiwania na zaksięgowanie się przelewu  - starając się kredyt online zależny nam, aby cały proces przebiegł  szybko i bez zbędnych formalności, jednak wykonując przelew będziemy musieli odczekać okres czasu w którym zaksięguje się on na kocie firmy pożyczkowej, tym samym nasz czas oczekiwania na sfinalizowanie kredytu znacznie się wydłuża.

Jakie są alternatywne sposoby weryfikacji?

Przelew grosza na konto pożyczkodawcy jest standardowym i  najczęstszym ze sposobów weryfikacji naszej tożsamości, jednak nie jest to jedyny sposób. Dla osób którym taki przelew nastręcza trudności firmy pożyczkowe umożliwiły alternatywę tradycyjnego przelewu dając możliwość skorzystania z wielu zróżnicowanych opcji weryfikacji tożsamości.

Weryfikacja przez aplikację

Są to specjalne aplikacje funkcjonujące pod nazwami: Instantor / Kontomatik / Grosz Connect. Mimo, iż każda z aplikacji funkcjonuje trochę inaczej ich zasada działania jest podobna. Ten szybki sposób identyfikacji polega na wypełnieniu dedykowanego formularza i podania swoich danych, a następnie wybraniu swojego banku  i zalogowaniu się do swojej bankowości internetowej.

Po zalogowaniu  do naszej bankowości systemy weryfikują, czy dane które podaliśmy we wniosku są tożsame z danymi które system pobrał z naszego konta. Należy pamiętać, że cały proces łączenia aplikacji z naszym kontem bankowym odbywa się tylko raz i jest w pełni zabezpieczony. Nie ma możliwości utraty danych czy innej nieautoryzowanej aktywności na naszym koncie. Wszystko jest szyfrowane i zabezpieczone certyfikatem. Ważną kwestią jest również to, iż aby wykonać weryfikację przez jedną z wyżej wymienionych aplikacji nie musimy posiadac środków na koncie.

Weryfikacja przez czek GIRO

Kolejnym rozwiązaniem jest czek GIRO. Ten tradycyjny sposób weryfikacji  polega na wypłacie środków w okienku pocztowym. Podczas składania wniosku o kredyt gotówkowy  zamiast wyboru przelewu pożyczki na konto wybieramy właśnie opcję czeku GIRO i po zatwierdzeniu wniosku dostajemy sms z niezbędnymi danymi do wypłaty. W palcówce pocztowej po okazaniu smsa oraz dowodu osobistego zweryfikowana zostanie nasza tożsamość a środki zostaną nam wypłacone.

Weryfikacja w domu

Możemy wyróżnić także pożyczkę udzielaną w domu klienta. W tym wypadku po zawnioskowaniu on-line odwiedza nas doradca, który weryfikuje nasza tożsamość oraz podpisuje z nami umowę i zazwyczaj wypłaca środki. W niektórych firmach pozabankowych możliwa jest również opcja wizyty kuriera, który przywozi umowę do podpisania i weryfikuje dane z dowodem osobistym. Następnie o dostarczeniu do firmy pożyczkowej przez kuriera podpisanych dokumentów środki zostają przesłane na nasze konto.

Weryfikacja telefoniczna

Telefoniczna weryfikacja tożsamości polega na tym, że wypełniamy wniosek na internetowej stronie pożyczkodawcy, a następnie czekamy na telefon od pracownika firmy pożyczkowej. Jest to metoda dość wygodna i często mogą decydować się na nią osoby, które wolą najpierw z kimś porozmawiać zanim podejmą ostateczną decyzję

Który sposób weryfikacji wybrać?

To w jaki sposób nastąpi weryfikacja tożsamości zależy tylko i wyłączenie od naszych indywidualnych predyspozycji. Przelew weryfikacyjny jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów, jednak jak zostało zauważone wcześniej, nie dla każdego  najbardziej atrakcyjny. Również weryfikacja za pomocą aplikacji może nastręczać nam pewnych wątpliwości. Nie każdy chce podawać swoje dane do logowania do bankowości elektronicznej. Choć należy pamiętać. że przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności jest to metoda jak najbardziej bezpieczna.

W przypadku usługi Instantor musimy mieć również świadomość, że pożyczkodawca dowie się też co nieco więcej o naszych finansach, ponieważ aplikacja ta ma także wgląd do naszej historii rachunku. Choć usługa jest również zabezpieczona nie każdy chce ujawniać, jakich transakcji finansowych dokonywał w ostatnich miesiącach. Oczywiście w tym wypadku musimy być również właścicielami lub współwłaścicielami konta, ponieważ inaczej nasze dane nie zostaną zweryfikowane.

Możemy też znaleźć się w takiej sytuacji, gdzie np. na naszym aktualnym koncie bankowym pojawi się spory debet. Na domiar złego może być tak, że nawet wpłata dostępnej gotówki na konto nie zlikwiduje nam debetu do zera. Naturalne jest, że w takiej sytuacji pomyślimy o dodatkowych środkach. Rozwiązanie może polegać na założeniu nowego konta bankowego i wpłacaniu tam małej kwoty. Wówczas mamy możliwość skorzystania zarówno z przelewu weryfikacyjnego jak i innych metod weryfikacji.

Pożyczka w domu wydłuży procedurę

Także wizyta kuriera czy doradcy może niektórym nie wydawać się dobrym rozwiązaniem. Wnioskując o kredyt online oczekujemy szybkiej decyzji  i środków na kocie tego samego dnia. Spotkanie z przedstawicielem firmy pożyczkowej czy kurierem zacznie wydłuża cały proces w czasie. Nie każdy z nas chce również, aby domownicy wiedzieli o naszych zobowiązaniach finansowych, czy zaciąganych przez nas pożyczkach. Umówienie spotkania z doradcą czy kurierem w czasie kiedy nikogo z rodziny nie ma w domu może być nieco uciążliwe lub po prostu niemożliwe.

Firma pożyczkowa ma obowiązek weryfikacji tożsamości

Należy pamiętać, iż każda firma pożyczkowa zanim udzieli nam kredytu, musi dokładnie sprawdzić nasze dane. Jest to normalna procedura. Na szczęście na chwile obecną prócz zwykłego przelewu weryfikacyjnego pożyczkodawcy dają nam wiele możliwości potwierdzenia naszej tożsamości. Oczywiście każda z opcji weryfikacji ma swoje wady oraz zalety i tylko od naszych predyspozycji będzie zależało, jaki sposób wybierzemy.

Czym jest chwilówka bez BIK bez przelewania grosza?

Na rynku finansowym możemy spotkać się z ciekawym połączeniem ofertowym. Mowa mianowicie o czymś takim jak pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego oraz bez BIK. Oto, co może dać nam wzięcie takiej pożyczki:

  • pozyskanie dodatkowych środków finansowych bez pozytywnej historii kredytowej,
  • brak wymogu uzyskania dobrej oceny zdolności kredytowej,
  • brak wymogu wykonania przelewu weryfikacyjnego.

Niestety, w praktyce może okazać się, że na rynku oferty pożyczki bez BIK i przelewania grosza są dość ograniczone jeśli chodzi o ich wybór. Niekiedy też otrzymanie pożyczki w takiej formie zależy od maksymalnej kwoty o jaką będziemy wnioskować.

Zaktualizowano: 07.03.2022

Dodano: 28.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top