Pożyczka gotówkowa bez przelewu weryfikacyjnego – kiedy jest możliwa?

Opublikowano: 28 Wrz 2020 Agata Dymara 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Często można spotkać się z sytuacją, gdzie wnioskując o kredyt online pożyczkodawca prosi nas o dokonanie przelewu w wartość: 1 grosza. Tym sposobem firmy pożyczkowe weryfikują tożsamość klienta. Czy jednak jest możliwość uzyskania finansowania bez tej formalności? W poniższym artykule spróbujemy przyjrzeć się bliżej tej kwestii.

Pożyczka gotówkowa bez przelewu weryfikacyjnego – kiedy jest możliwa?

Przelew weryfikacyjny – skąd ten wymóg?

Przelew weryfikacyjny dla firmy udzielającej nam kredytu gotówkowego jest przede wszystkim potwierdzeniem naszej tożsamości. Otrzymując od nas przelew pożyczkodawca może sprawdzić poprawność naszych danych takich jak: imię, nazwisko, adres, czy też potwierdzić numer konta, który zostało przez nas podany we wniosku. Co więcej przelew weryfikacyjny ma również na celu wykluczenie próby wyłudzenia pożyczki na cudze dane. Osoba, która próbuje wyłudzić kredyt nie jest w stanie potwierdzić fałszywych danych  które zostały przez nią podane.

Jakie mogą być wady przelewu weryfikacyjnego?

Wnioskowanie o gotówkową czy pożyczkę on-line to kilka etapów przez które musimy przejść. Weryfikacja konta bankowego to jeden z nich. Są jednak sytuacje, kiedy klient nie ma możliwości wykonać przelewu weryfikacyjnego, Najczęstsze powody to :

 • brak własnego rachunku bankowego: Klient który nie posiada  swojego rachunku bankowego wykonując przelew nie potwierdza swoich danych, nawet jeśli właścicielem konta jest osoba z najbliższej rodziny (współmałżonek, dziecko, rodzic) . W takim wypadku przelew nie spełni swojej funkcji. Jedyną możliwością  jest założenie swojego rachunku jednak jak wiadomo przysparza to dodatkowych formalności, których osoby wnioskujące o pożyczkę online chcą uniknąć,
 • brak pieniędzy na rachunku bankowym – ten powód wydaje się dosyć oczywisty - brak środków na  koncie uniemożliwia dokonanie przelewu, mimo iż kwota wydaje się symboliczna bardzo często „puste” konto skutecznie blokuje nam ten sposób weryfikacji,
 • zajęcie komornicze na rachunku – w tym wypadku również wykonie przelewu może okazać się niemożliwe, ponieważ każde środki, jakie zostaną przelane przez nas na nasz rachunek (aby było możliwe zlecenie przelewu dla instytucji) zostaną zajęte przez komornika,
 • czas oczekiwania na zaksięgowanie się przelewu  - starając się kredyt online zależny nam, aby cały proces przebiegł  szybko i bez zbędnych formalności, jednak wykonując przelew będziemy musieli odczekać okres czasu w którym zaksięguje się on na kocie firmy pożyczkowej, tym samym nasz czas oczekiwania na sfinalizowanie kredytu znacznie się wydłuża.

Jakie są alternatywne sposoby weryfikacji?

Przelew grosza na konto pożyczkodawcy jest standardowym i  najczęstszym ze sposobów weryfikacji naszej tożsamości, jednak nie jest to jedyny sposób. Dla osób którym taki przelew nastręcza trudności firmy pożyczkowe umożliwiły alternatywę tradycyjnego przelewu dając możliwość skorzystania z wielu zróżnicowanych opcji weryfikacji tożsamości.

Są to specjalne aplikacje funkcjonujące pod nazwami: Instantor / Kontomatik / Grosz Connect. Mimo, iż każda z aplikacji funkcjonuje trochę inaczej ich zasada działania jest podobna. Ten szybki sposób identyfikacji polega na wypełnieniu dedykowanego formularza i podania swoich danych, a następnie wybraniu swojego banku  i zalogowaniu się do swojej bankowości internetowej.

Po zalogowaniu  do naszej bankowości systemy weryfikują, czy dane które podaliśmy we wniosku są tożsame z danymi które system pobrał z naszego konta. Należy pamiętać, że cały proces łączenia aplikacji z naszym kontem bankowym odbywa się tylko raz i jest w pełni zabezpieczony. Nie ma możliwości utraty danych czy innej nieautoryzowanej aktywności na naszym koncie. Wszystko jest szyfrowane i zabezpieczone certyfikatem. Ważną kwestią jest również to, iż aby wykonać weryfikację przez jedną z wyżej wymienionych aplikacji nie musimy posiadac środków na koncie.

Kolejnym rozwiązaniem jest czek GIRO. Ten tradycyjny sposób weryfikacji  polega na wypłacie środków w okienku pocztowym. Podczas składania wniosku o kredyt gotówkowy  zamiast wyboru przelewu pożyczki na konto wybieramy właśnie opcję czeku GIRO i po zatwierdzeniu wniosku dostajemy sms z niezbędnymi danymi do wypłaty. W palcówce pocztowej po okazaniu smsa oraz dowodu osobistego zweryfikowana zostanie nasza tożsamość a środki zostaną nam wypłacone.

Jako ostatni sposób możemy wyróżnić pożyczkę udzielaną w domu klienta. W tym wypadku po zawnioskowaniu on-line odwiedza nas doradca, który weryfikuje nasza tożsamość oraz podpisuje z nami umowę i zazwyczaj wypłaca środki. W niektórych firmach pozabankowych możliwa jest również opcja wizyty kuriera, który przywozi umowę do podpisania i weryfikuje dane z dowodem osobistym. Następnie o dostarczeniu do firmy pożyczkowej przez kuriera podpisanych dokumentów środki zostają przesłane na nasze konto.

Który sposób weryfikacji wybrać?

Oczywiście opcja wyboru weryfikacji naszej tożsamości zależy tylko i wyłączenie od naszych indywidualnych predyspozycji. Przelew weryfikacyjny jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów, jednak jak zostało zauważone wcześniej, nie dla każdego  najbardziej atrakcyjny. Również weryfikacja za pomocą aplikacji może nastręczać nam pewnych wątpliwości. Nie każdy chce podawać swoje dane do logowania do bankowości elektronicznej. Choć należy pamiętać. że przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności jest to metoda jak najbardziej bezpieczna. W przypadku usługi Instantor musimy mieć również świadomość, że pożyczkodawca dowie się też co nieco więcej o naszych finansach, ponieważ aplikacja ta ma także wgląd do naszej historii rachunku. Choć usługa jest również zabezpieczona nie każdy chce ujawniać, jakich transakcji finansowych dokonywał w ostatnich miesiącach. Oczywiście w tym wypadku musimy być również właścicielami lub współwłaścicielami konta, ponieważ inaczej nasze dane nie zostaną zweryfikowane.

Także wizyta kuriera czy doradcy może niektórym nie wydawać się dobrym rozwiązaniem. Wnioskując o kredyt online oczekujemy szybkiej decyzji  i środków na kocie tego samego dnia. Spotkanie z przedstawicielem firmy pożyczkowej czy kurierem zacznie wydłuża cały proces w czasie. Nie każdy z nas chce również, aby domownicy wiedzieli o naszych zobowiązaniach finansowych, czy zaciąganych przez nas pożyczkach. Umówienie spotkania z doradcą czy kurierem w czasie kiedy nikogo z rodziny nie ma w domu może być nieco uciążliwe lub po prostu niemożliwe.

Należy pamiętać, iż każda firma pożyczkowa zanim udzieli nam kredytu, musi dokładnie sprawdzić nasze dane. Jest to normalna procedura. Na szczęście na chwile obecną prócz zwykłego przelewu weryfikacyjnego pożyczkodawcy dają nam wiele możliwości potwierdzenia naszej tożsamości. Oczywiście każda z opcji weryfikacji ma swoje wady oraz zalety i tylko od naszych predyspozycji będzie zależało, jaki sposób wybierzemy.

Zaktualizowano: 12.01.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (8)


 • Avatar zdziwionyu

  zdziwionyu
  16.10.2020 09:34:10

  lepiej wziac pozyczke przez interent niżby ktoś miał do domu przychodzić...

  Odpowiedź
 • Avatar Celina

  Celina
  04.10.2020 17:38:06

  Serio? Da się tak w kilka minut dostać pożyczkę? A gdzie to całe dzwonienie do zakładów pracy? Moja koleżanka pracuje w kadrach i mówiła że czasami z banków dzwonią. To teraz chyba już mniej?

  Odpowiedź
 • Avatar rosse

  rosse
  03.10.2020 18:36:12

  nie mam konta, ale ma go mój mąź. Mogę dostać pożyczkę?

  Odpowiedź
 • Avatar wiorka

  wiorka
  03.10.2020 07:16:36

  Polecam taką opcję! Bez drukowania zbędnych papierów. Bądźmy bardziej eko!

  Odpowiedź
 • Avatar Grab

  Grab
  29.09.2020 19:16:38

  Czy ten cały Kontomatik jest bezpieczny?

  Avatar Zofia

  Zofia Grab
  14.10.2020 15:33:04

  Z tego co się orientuję, to bardzo bezpieczny. Bez ryzyka można korzystać

 • Avatar renia

  renia
  29.09.2020 14:27:03

  ja lubie takie pożyczki, szybko , bez wychodzenia z domu i pieniadze sa szybko na koncie

  Odpowiedź
 • Avatar chrapek

  chrapek
  28.09.2020 17:26:00

  kiedyś przelewało się złotówkę, teraz jeden grosz

  Odpowiedź
Top