Czym jest czek GIRO?

Opublikowano: 18 Sty 2024 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

W dzisiejszych czasach bardzo mała grupa osób nie posiada rachunku bankowego. Ciągle jednak możemy spotkać osoby, które nie posiadają konta w banku. Dla takich osób firmy pożyczkowe mają rozwiązanie, które jest stosowane od wielu lat: czek GIRO. Dzięki temu każdy może wziąć pożyczkę z odbiorem na poczcie, dzięki czemu żaden klient nie jest dyskryminowany.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest czek GIRO,
 • czym jest pożyczka na czek GIRO,
 • gdzie i jak można zrealizować czek GIRO.
Wypłata pożyczki czekiem GIRO

Czek giro – czym tak naprawdę jest?

Jest to dokument potwierdzający prawo do uzyskania pieniędzy z udzielonej nam pożyczki. Czek jest realizowany w placówkach Poczty Polskiej. Gdy uzyskamy pożyczkę możemy udać się do wybranej placówki i przedstawiając dowód tożsamości zostaną nam wpłacone środki. Czek GIRO jest alternatywą, jeśli ktoś nie posiada konta bankowego lub nie chce by środki z pożyczki trafiły na jego rachunek z różnych powodów np. na rachunku jest zajęcie komornicze. Wiele firm pozabankowych posiada takie rozwiązanie dla klientów. Warto wiedzieć, że firmy zrezygnowały z papierowego dokumentu czeku często zastępując go kodem sms wysyłanym na numer telefonu komórkowego klienta.

Jakie informacje zawiera czek GIRO?

Czek GIRO w wersji papierowej powinien zawierać informację takie, jak:

 • nazwa firmy zlecającej,
 • numer firmy,
 • kwota do wypłaty (cyframi i słownie),
 • imię i nazwisko osoby wypłacającej,
 • adres,
 • seria i numer dowodu tożsamości,
 • kod transakcji i numer autoryzacji. 

Druk otrzymuje klient, który dokonuje wypłaty środków.

Czek GIRO w formie elektronicznej zawiera poniższe informacje:

 • nazwa firmy pożyczkowej,
 • kod transakcji,
 • kwota do wypłaty. 

Zakres tych informacji podawany jest w otrzymanej przez Klienta wiadomości tekstowej na telefon komórkowy (sms). 

Przy każdej z wypłat musimy posiadać przy sobie aktualny dokument potwierdzający tożsamość.

Blankiet czeku GIRO

Jakie są wady i zalety czeku GIRO?

Czek GIRO jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Największymi plusami dla tego rozwiązania jest czas w jakim otrzymujemy środki. Nie musimy czekać aż nastąpi zaksięgowanie tak, jak w przypadku przelewu bankowego. Czek GIRO możemy zrealizować zaraz po jego otrzymaniu. Gotówkę możemy wypłacić każdym oddziale Poczty Polskiej lub Banku Pocztowego. Do zrealizowania czeku potrzebujemy okazać tylko swój dowód osobisty w celu potwierdzenia tożsamości i SMS z kodem lub druk otrzymany z firmy pożyczkowej tzw. druk czekowy. Jeśli mamy zajęcie komornicze na koncie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ na naszym koncie nie będzie żadnej informacji że skorzystaliśmy z pożyczki. Rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku, gdy nie chcemy ujawniać drugiemu współwłaścicielowi konta informacji o zaciągniętej pożyczce.

Wadami tego rozwiązania jest na pewno opłata w wysokości 13 złotych. Poczta Polska pobiera taką opłatę za zrealizowanie czeku. Najczęściej koszt jest doliczany do pierwszej raty pożyczki. Czeki są ważne tylko przez określony czas. Zazwyczaj jest to ok. 5-7 dni. Odzyskanie środków z czeku po tym czasie do skomplikowana i czasochłonna procedura.

Pożyczka dla zadłużonych z zajęciem komorniczym - czy jest możliwa?

Niektóre firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie propozycję pożyczki dla osób z zajęciem komorniczym. Trzeba spełnić pewnie warunki np. posiadać stały dochód i w odpowiedniej wysokości, aby móc spłacić miesięczną ratę zobowiązania. Wymagane będzie także polskie obywatelstwo. Przykładowe firma udzielająca pożyczki z komornikiem ze sposobem wypłaty na czek GIRO to Aasa. Jest ona również dostępna w ofercie wnioskomat.com

Jeśli nie przelew na konto i czek GIRO to co?

Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada nam żadne z dwóch rozwiązań jest trzecia opcja. Pożyczka do domu polega na udzielaniu pożyczki w domu klienta. Kilka firm na rynku oferuje takie rozwiązanie przyjeżdża przedstawiciel firmy udzielana jest pożyczka. Środki z takiej pożyczki są przywożone do domu klienta przez przedstawiciela firmy udzielającej pożyczki. W ten sam sposób odbywa się też spłata pożyczki.

Pożyczki na czek GIRO - do jakiego targetu klientów są skierowane?

Przeciętny pożyczkobiorca, który na co dzień nie zagłębia się w tematykę finansową, z szybkich zobowiązań finansowych bez zbędnych formalności kojarzy najczęściej chwilówkę bądź ratalną pożyczkę przez internet. Z jednej strony oddaje to ducha naszych czasów w biznesie, ale z drugiej powoduje, że część klientów będzie się czuła niepewnie na rynku finansowym. Chodzi tu głównie o seniorów, którzy zapewne wolą bardziej tradycyjną formę finansowania. Dlatego też pożyczki na poczcie, które mogą być zrealizowane przy pomocy czeku GIRO istnieją właśnie dla tych klientów. 

Wcale nie tak rzadko można się spotkać z opinią, że wypłata pożyczki poprzez GIRO z możliwością odebrania środków w placówce pocztowej to coś marginalnego, gdyż grupa docelowa nie jest liczna. Jest to błąd. Polskie społeczeństwo należy do starzejących się, w związku z tym baza wiekiem zaawansowanych klientów będzie rosła, a nie malała. I choć seniorzy faktycznie sprawnie korzystają z pożyczek online, to niewykluczone, że już w całkiem niedalekiej przyszłości pożyczki na czek GIRO - albo w podobnej formie - będą o wiele bardziej popularne niż są dzisiaj. 

Podsumowanie

Na rynku jest wiele firm, które oferują wypłatę środków z kredytu nie tylko na konto bankowe. Jeśli nie chcemy wypłacić środków na nasz rachunek możemy zastosować czek GIRO. To rozwiązanie jest bezpiecznym rozwiązaniem, ale ma swoje wady i zalety. Przed skorzystaniem z pożyczki upewnijmy się, czy forma jej wypłaty jest dla nas najlepsza i taka, jaką oczekiwaliśmy. 

Poniżej przykłady firmy udzielający pożyczkę z możliwą formą wypłaty czek GIRO:

Nazwa firmy

Aasa Standard*

Assa HIT 24 Assa HIT 36 Lonit NetCredit Takto
Kwota pożyczki

2 000-15 000 zł

1 000-10 000 zł 1 000-10 000 zł 500- 15 000 zł

2 000-5 000 zł

1 000-15 000 zł
Forma wypłaty CZEK GIRO

Tak*

*Możliwość wypłaty przez czek tylko w pożyczce z „Pakietem Korzyści”

TAK TAK TAK TAK TAK

 

Tagi: taktoczek giro

Dodano: 01.12.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top