Czym jest czek GIRO?

Opublikowano: 01 Gru 2020 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

W dzisiejszych czasach bardzo mała grupa osób nie posiada rachunku bankowego. Ciągle jednak możemy spotkać osoby, które nie posiadają konta w banku. Dla takich osób firmy pożyczkowe mają rozwiązanie, które jest stosowane od wielu lat: czek GIRO. Czym jest czek GIRO? Kiedy to przydatne rozwiązanie? Czy jest to bezpieczny sposób wypłaty?

Wypłata pożyczki czekiem GIRO

Czek GIRO - co to?

Jest to dokument potwierdzający prawo do uzyskania pieniędzy z udzielonej nam pożyczki. Czek jest realizowany w placówkach Poczty Polskiej. Gdy uzyskamy pożyczkę możemy udać się do wybranej placówki i przedstawiając dowód tożsamości zostaną nam wpłacone środki. Czek GIRO jest alternatywą, jeśli ktoś nie posiada konta bankowego lub nie chce by środki z pożyczki trafiły na jego rachunek z różnych powodów np. na rachunku jest zajęcie komornicze. Wiele firm pozabankowych posiada takie rozwiązanie dla klientów. Warto wiedzieć, że firmy zrezygnowały z papierowego dokumentu czeku często zastępując go kodem sms wysyłanym na numer telefonu komórkowego klienta.

Jakie informacje zawiera czek GIRO?

Czek GIRO w wersji papierowej powinien zawierać informację takie, jak:

  • nazwa firmy zlecającej,
  • numer firmy,
  • kwota do wypłaty (cyframi i słownie),
  • imię i nazwisko osoby wypłacającej,
  • adres,
  • seria i numer dowodu tożsamości,
  • kod transakcji i numer autoryzacji. 

Druk otrzymuje klient, który dokonuje wypłaty środków.

Czek GIRO w formie elektronicznej zawiera poniższe informacje:

  • nazwa firmy pożyczkowej,
  • kod transakcji,
  • kwota do wypłaty. 

Zakres tych informacji podawany jest w otrzymanej przez Klienta wiadomości tekstowej na telefon komórkowy (sms). 

Przy każdej z wypłat musimy posiadać przy sobie aktualny dokument potwierdzający tożsamość.

Blankiet czeku GIRO

Jakie są wady i zalety czeku GIRO?

Czek GIRO jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Największymi plusami dla tego rozwiązania jest czas w jakim otrzymujemy środki. Nie musimy czekać aż nastąpi zaksięgowanie tak, jak w przypadku przelewu bankowego. Czek GIRO możemy zrealizować zaraz po jego otrzymaniu. Gotówkę możemy wypłacić każdym oddziale Poczty Polskiej lub Banku Pocztowego. Do zrealizowania czeku potrzebujemy okazać tylko swój dowód osobisty w celu potwierdzenia tożsamości i SMS z kodem lub druk otrzymany z firmy pożyczkowej tzw. druk czekowy. Jeśli mamy zajęcie komornicze na koncie jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ na naszym koncie nie będzie żadnej informacji że skorzystaliśmy z pożyczki. Rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku, gdy nie chcemy ujawniać drugiemu współwłaścicielowi konta informacji o zaciągniętej pożyczce.

Wadami tego rozwiązania jest na pewno opłata w wysokości 13 złotych. Poczta Polska pobiera taką opłatę za zrealizowanie czeku. Najczęściej koszt jest doliczany do pierwszej raty pożyczki. Czeki są ważne tylko przez określony czas. Zazwyczaj jest to ok. 5-7 dni. Odzyskanie środków z czeku po tym czasie do skomplikowana i czasochłonna procedura.

Pożyczka dla zadłużonych z zajęciem komorniczym - czy jest możliwa?

Niektóre firmy pożyczkowe mają w swojej ofercie propozycję pożyczki dla osób z zajęciem komorniczym. Trzeba spełnić pewnie warunki np. posiadać stały dochód i w odpowiedniej wysokości, aby móc spłacić miesięczną ratę zobowiązania. Wymagane będzie także polskie obywatelstwo. Przykładowe firma udzielająca pożyczki z komornikiem ze sposobem wypłaty na czek GIRO to Aasa. Jest ona również dostępna w ofercie wnioskomat.com

Jeśli nie przelew na konto i czek GIRO to co?

Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada nam żadne z dwóch rozwiązań jest trzecia opcja. Pożyczka do domu polega na udzielaniu pożyczki w domu klienta. Kilka firm na rynku oferuje takie rozwiązanie przyjeżdża przedstawiciel firmy udzielana jest pożyczka. Środki z takiej pożyczki są przywożone do domu klienta przez przedstawiciela firmy udzielającej pożyczki. W ten sam sposób odbywa się też spłata pożyczki.

Podsumowanie

Na rynku jest wiele firm, które oferują wypłatę środków z kredytu nie tylko na konto bankowe. Jeśli nie chcemy wypłacić środków na nasz rachunek możemy zastosować czek GIRO. To rozwiązanie jest bezpiecznym rozwiązaniem, ale ma swoje wady i zalety. Przed skorzystaniem z pożyczki upewnijmy się, czy forma jej wypłaty jest dla nas najlepsza i taka, jaką oczekiwaliśmy. 

Poniżej przykłady firmy udzielający pożyczkę z możliwą formą wypłaty czek GIRO:

Nazwa firmy

Aasa Standard*

Assa HIT 24 Assa HIT 36 Lonit NetCredit Takto
Kwota pożyczki

2 000-15 000 zł

1 000-10 000 zł 1 000-10 000 zł 500- 15 000 zł

2 000-5 000 zł

1 000-15 000 zł
Forma wypłaty CZEK GIRO

Tak*

*Możliwość wypłaty przez czek tylko w pożyczce z „Pakietem Korzyści”

TAK TAK TAK TAK TAK

 

Tagi: taktoczek giro

Zaktualizowano: 16.11.2021

Dodano: 01.12.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top