Technologie wspierające pożyczanie online

Opublikowano: 27 Marzec 2020 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Każdego dnia Świat staje się coraz bardziej cyfrowy! Widzimy to również w obszarze finansów. Sektor usług pożyczkowych ulega stałym przemianom, wykorzystując dostępne narzędzia i odpowiadając na rosnące potrzeby Klientów. Od dawna informacyjna i komunikacyjna rola Internetu to dla nas za mało. Coraz chętniej wykorzystujemy go również do korzystania z wszelkiego rodzaju usług, w tym również finansowych. Pożyczki on-line ze względu na ich formułę wykazują wysokie ryzyko oszustw. Aby zapobiec wyłudzeniom, kradzieży tożsamości, firmy pożyczkowe stosują szereg rozwiązań technologicznych, tj.  Instandor, Kontomatik, czy przelew weryfikacyjny.

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy przez Internet z perspektywy pożyczkodawcy

W jaki sposób instytucja pożyczkowa może udzielać bezpiecznie pożyczek przez Internet? Przecież firmy pożyczkowe ponoszą ryzyko kredytując osobę, której tożsamości nie mogą potwierdzić! Właśnie tu z pomocą przychodzi technologia. W trakcie wnioskowania o pożyczkę pożyczkodawca może poprosić nas o przelew weryfikacyjny bądź wykonanie usługi Instantor, czy Kontomatik. Pożyczkodawca upewnia się w ten sposób, że wnioskujący o pożyczkę posługuje się prawdziwymi i przede wszystkim – własnymi danymi osobowymi.

Automatyczne usługi identyfikacyjne

bluemedia logotyp

Przelew weryfikacyjny 1 zł Blue Media – jest to błyskawiczne sprawdzenie konta bankowego i możliwość weryfikacji danych Klienta, który wnioskuje o udzielenie pożyczki czy kredytu gotówkowego. Ważne: Dane do przelewu generowane są w procesie, w którym uczestniczy Klient.

Jak to działa?

  1. Klient wybiera preferowaną formę płatności
  2. Realizuje przelew o wartości 1 zł
  3. Pożyczkodawca błyskawicznie otrzymuje potwierdzenie tożsamości Klienta

 

bluemedia

Blue Media obsługuje najpopularniejsze Banki w Polsce

Na tym rozwiązaniu korzystają dwie strony. Klient może sprawnie przejść proces weryfikacyjny i szybko uzyskać dostęp do interesującego go produktu lub usługi. A pożyczkobiorca błyskawicznie zidentyfikować klienta.

Instantor

instantor

Instantor to alternatywa dla przelewu weryfikacyjnego. Umożliwia on sprawne potwierdzenie tożsamości Klienta, w pełni bezpieczny i wygodny sposób. Usługa ta bazuje na systemie informatycznym, który pozwala na weryfikację rachunku bankowego osoby wnioskującej o pożyczkę. Dane te są przetwarzane przez specjalny algorytm i dostarczane w czasie rzeczywistym. Za jego pomocą potencjalny pożyczkobiorca loguje się do swojej bankowości internetowej, a Instantor potwierdza wiarygodność danych podanych we wniosku, porównując je z tymi widniejącymi jako dane właściciela konta. Dodatkowo Instantor daje możliwość sprawdzenia zdolności kredytowej oraz wysokości i źródła dochodu osoby wnioskującej.

Jak to działa?

  1. Klient wypełnia wniosek on-line,
  2. Nie opuszczając serwisu podaje login i hasło do swojego rachunku bankowego. Rozpoczyna się automatyczna weryfikacja,
  3. W czasie weryfikacji dochodzi do pobrania i skanowania danych adresowych oraz danych finansowych (wpływy i wydatki) – tworzony jest raport,
  4. W ciągu kilku minut pożyczkodawca otrzymuje dane o Kliencie.

 

W tym rozwiązaniu również możemy wyodrębnić korzyści dla obu stron. Pożyczkodawca minimalizuje ryzyko akceptacji wniosku np. z nieprawdziwymi kwotami dochodów. Klient natomiast zyskuje gwarancję anonimowości w miejscu pracy i nie musi prosić swojego przełożonego o zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach.

Kontomatik jako alternatywa dla Instantor

kontomatik

Idea systemu Kontomatik pojawiła się już w 2002 roku, wdrożony został ostatecznie dopiero w 2016 roku. Zasada działania jest bardzo prosta. Zastosowano tzw. screen scraping, czyli pobieranie i przetwarzanie informacji zawartych na danym obrazie. Kontomatik nie działałby jednak tak sprawnie, gdyby nie inna technologia – Interfejs Programowania Aplikacji. Polega to na współpracy ze sobą różnego rodzaju aplikacji (bank – firma pożyczkowa itd.). System automatycznie skanuje znajdujące się na badanym obszarze informacje. Kontomatik nie tylko przetwarza dane osobowe pożyczkodawcy, ale pomaga również w ocenie jego zdolności kredytowej. System sprawdza transakcje dokonywane na koncie w danym okresie (np. ostatnich 3 miesięcy).

Jak to działa?

  1. Klient wypełnia wniosek on-line, po otrzymaniu oferty klika „chcę pożyczkę” albo „weź pożyczkę”,
  2. Nie opuszczając serwisu, po wybraniu Banku, podaje login i hasło do swojego rachunku bankowego,
  3. System automatycznie skanuje znajdujące się na badanym obszarze informacje.

 

Ważne dane są integrowane i porównywane z wnioskiem pożyczkowym.

Korzyści wynikające z wykorzystania Kontomatika są tożsame z usługą Instantor. Kontomatik daje możliwość pożyczkodawcy wykorzystania wszystkich potrzebnych danych o wnioskodawcy, by ocenić jego możliwości finansowe oraz wiarygodność. Natomiast pożyczkobiorca nie musi przedstawiać dodatkowych dokumentów potwierdzających jego dochód.

Technologie wspierające pożyczanie on-line - czy są bezpieczne?

Poruszanie się „w sieci” może stanowić pewnego rodzaju zagrożenia. Każde rozwiązanie, wykorzystujące logowanie się do bankowości internetowej budzi wątpliwości i obawy. To zrozumiałe. Aktualnie w telewizji emitowane są spoty, które informują, iż powinniśmy wystrzegać się zewnętrznych stron internetowych niepowiązanych z naszym bankiem, które proszą o dostęp do internetowego rachunku bankowego. Jednakże system Kontomatik, Instandor, czy też Przelew weryfikacyjny 1 zł Blue Media są w tej materii bezpieczne. Cały proces odbywa się bez pomocy człowieka, informacje są przetwarzane wyłącznie przez automat. Wszystkie podawane przez wnioskodawcę dane są zabezpieczone przez aplikację i nie są nigdzie przechowywane. Żadna osoba trzecia nie ma więc wglądu do danych osobowych klienta i jego historii finansowej. Oznacza to, że nie ma możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian na koncie bankowym Klienta. Aplikacje działają zgodnie z obowiązującym prawem, a Firmy te nie prowadzą żadnych „ukrytych” lub pobocznych działań. Zatem okazuje się, że pożyczki on-line są łatwiejsze i bezpieczniejsze niż myślimy. Dlatego też #zostanwdomu i skorzystaj z oferty firm pożyczkowych przez Internet, np. za pomocą strony wnioskomat.com. Helikon.

Tagi: pożyczka onlinekontomatik

Zaktualizowano: 05.09.2022

Dodano: 27.03.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak działają Kontomatik i przelew za 1 zł?

Jak działają Kontomatik i przelew za 1 zł?

23 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Kiedy chcemy pożyczyć pieniądze z banku albo od firmy pożyczkowej, to obowiązkowo musimy przejść weryfikację tożsamości. Najczęściej odbywa się to za pomocą przelewu weryfikacyjnego albo systemu Kontomatik. Współcześnie jest to już standardem, a w interesie instytucji finansowych leży, aby odbywało (...)

Czytaj więcej
Kontomatik. Co to jest, jak działa i dlaczego nie trzeba się go bać?

Kontomatik. Co to jest, jak działa i dlaczego nie trzeba się go bać?

19 Marzec 2021Autor: Dagmara Konik

Instytucje finansowe działające na rynku kredytów i pożyczek zawsze sprawdzają wiarygodność danych swojego klienta. Cześć z nich potwierdza dane klientów prosząc o wykonanie przelewu weryfikacyjnego w wysokości złotówki lub jednego grosza. Takie udogodnienia w procesie wnioskowania o pożyczkę sprawi(...)

Czytaj więcej
Top