Co to są płatności NFC?

Opublikowano: 09 Cze 2021 Dagmara Konik 4 min. czytania

Kategoria: Słownik pojęć finansowych

Pamiętacie film „Powrót do przyszłości”? W drugiej części tego kultowego filmu, Marty McFly przenosi się do 2015 roku i w jednej ze scen możemy spotkać się z masowymi płatnościami za pomocą odcisku palca. Twórcy filmu nie docenili jednak ogromnych możliwości, jakie w przyszłości mógł dać telefon. Nie wiem, czy wiecie, ale w filmie bohaterzy korzystają z budek telefonicznych. A  tymczasem na świecie od 2014 roku - właśnie dzięki technologii NFC – ludzie mogą telefonem wykonywać płatności bezgotówkowe i to takie bez użycia plastikowej karty.

Co to jest NFC?

Tłumacząc na język polski to komunikacja bliskiego zasięgu. W praktyce NFC to technologia, która pozwala nam płacić zbliżeniowo naszym telefonem komórkowym. Wykorzystuje ona bazy radiowe o wysokiej częstotliwości w celu nawiązania bezprzewodowego połączenia z innym urządzeniem.  Jest ono jednak tak niewielkie, że akcja taka zachodzi maksymalnie na dystans 20 centymetrów. Krótszy zasięg NFC to zabieg zamierzony, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo, że dane dostaną się w nieodpowiednie ręce, np. w zatłoczonym miejscu. Oprócz płatności rozwiązanie to może służyć także do łączenia ze słuchawkami bezprzewodowymi, czy zestawami głośnomówiącymi.

Jak korzystać z technologii NFC?

Aby skorzystać z tego rodzaju płatności należy mieć telefon, wyposażony w antenę NFC a także odpowiednią kartę SIM, która to NFC obsługuje. Kolejnym krokiem jest instalacja aplikacji do płatności zbliżeniowych, czyli aplikacji banku, w którym mamy kartę. Funkcja NFC jest dostępna w większości banków, ale dla pewności możesz porozumieć się z infolinią banku  i zapytać o tę możliwość. Po zainstalowaniu swojej aplikacji bankowej wystarczy już tylko w telefonie uruchomić funkcję NFC i korzystać z płatności telefonem.

Warto tu również dodać, iż nie wszyscy operatorzy sieci komórkowych oferowali klientom karty SIM z NFC i na tę chwilę brak możliwości wydania tych kart zastąpiono o wiele prostszą z technologią HCE. Warto tu dodać, że obie technologie ściśle ze sobą współpracują.

Co zyskujemy dzięki płatnością NFC?

Z płatności NFC swoim telefonem możesz korzystać tam, gdzie jest dostępny terminal do tego rodzaju płatności. Tam, gdzie można zapłacić zbliżeniowo kartą płatniczą, można także zapłacić smartfonem. 

Telefonem płacimy dokładnie tak samo jak naszą kartą płatniczą. Zbliżamy telefon do terminala, jeśli kwota jest wyższa niż 100 złotych należy podać kod PIN lub odblokować telefon. Warto tutaj również odpowiedzieć na jedno kluczowe pytanie, które nurtuje zapewne wielu z was.

Czy NFC jest bezpieczne?

Płatności NFC nie różnią się tak naprawdę od płatności kartą, a jeśli dodatkowo nie mamy włączonej funkcji płacenia nieodblokowanym telefonem, można się pokusić o stwierdzenie, że płatności te są bezpieczniejsze.

Dodatkowo urządzenia NFC transmitują dane najczęściej w postaci zaszyfrowanej i dopóki przestępcom nie uda się złamać klucza, wszystkie informacje są chronione. Co więcej niski limit transakcji, dodatkowe zabezpieczenia banków w postaci ograniczenia płatności do określonej liczby i wartości dziennie powodują, że dla przestępców taka kradzież jest nieopłacalna.  

Należy też pamiętać, że decydując się na płatności telefonem wymagane jest użycie funkcji blokowania ekranu za pomocą m.in PINu, odcisku palca, wzoru, czy rozpoznawania twarzy.

Podsumowanie

Co prawda to jeszcze nie czas, abyśmy płacili za pomocą własnych linii papilarnych, na to rozwiązanie jeszcze trochę przyjdzie nam poczekać. Ale już dziś najnowsze technologie takie jak funkcja NFC są nowoczesnym i bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Przede wszystkim ułatwiają nam życie i jeśli tylko będziemy zachowywać wszelkie środki ostrożności jest to naprawdę praktyczna i wygodna opcja płatności.

Tagi: karta płatniczapłatność zbliżeniowanfc

Zaktualizowano: 11.07.2022

Dodano: 09.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top