Płatności kartą w czasach koronawirusa. Nowe limity zbliżeniowe

Opublikowano: 16 Kwi 2020 Agata Dymara 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Płatność kartą debetową czy kredytową w ostatnim dziesięcioleciu zrewolucjonizowała płatności, których dokonujemy w sklepach lub w Internecie. Czas pandemii koronawirusa dodatkowo zwiększa i tak już ogromną atrakcyjność używania tej formy płatności. Zobacz co zmieniło się w użytkowaniu kart bankowych w sytuacji gdy aktywnie chcemy zmniejszać liczbę zachorowań na koronawirusa.

płatność kartą

Karta płatnicza

Karta płatnicza to karta uprawniająca do wypłaty gotówki  lub  dokonania zlecenia płatniczego .

Bezpieczeństwo posługiwania się kartami magnetycznymi zapewnia przede wszystkim kod PIN (Personal Identification Number). Do każdej nowej karty płatniczej, aby móc w pełni z niej korzystać, jej właściciel musi ustalić kod PIN . PIN jest to specjalny, unikalny kod, składający się z czterech cyfr, który zabezpiecza kartę podczas przeprowadzania transakcji płatniczych. Numer karty wraz z kodem PIN są szyfrowane .

Płacąc kartą zbliżeniowo do pewnej kwoty nie musimy podawać PINu .

Płacąc za zakupy do kwoty 50 zl nie musieliśmy podawać PINu .Pandemia koronowirusa przyśpieszyła wprowadzenie wyższego limitu .

Koronawirus a limit transakcji bez PINu

Okres pandemii koronowirusa przyśpieszył wdrożenie zmiany o  podniesieniu wysokości limitu do transakcji bezgotówkowych  . Transakcje bezgotówkowe to większa ochrona przed koronawirusem . Gotówka przekazywana z rąk do rąk jest bardzo dużym siedliskiem bakterii i zarazków .Takie samo niebezpieczeństwo niosą karty starej generacji . Karty te należy podać sprzedawcy , następnie sprzedawca umieszcza kartę w terminalu , a właściciel karty musi wprowadzić do PINpada swój numer PIN . Obieg karty wprowadza duże niebezpieczeństwo przeniesienia koronowirusa .Kontakt z kartą ma osoba , która przed chwila dotykała innych kart oraz dotykała gotówki .

Limit płatności bez PINu  podwyższony  o 50 zł

Organizacje kartowe planowały   zmiany limitu już od dłuższego czasu. W trosce o zdrowie klientów i sprzedawców sektor finansowy postanowił przyspieszyć podwyższenie dotychczasowego limitu płatności bez PIN . Zgodę na podniesienie limitu z 50 do 100 złotych zarówno Mastercard  jak i Visa, otrzymały w 2018 roku. Zmiana ta  musiała  być przeprowadzona wspólnie z bankami. Limit miał być podniesiony do 100 zł już w drugim kwartale 2019 r., zanim pojawiła się pandemia  koronawirusa. Visa podawała , że wprowadzi nowe limity od 17 lipca 2020roku . Wyższe limity miały wejść w życie w drugiej połowie tego roku . Prace związane ze zmianą limitu zostały bardzo przyśpieszone . Podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych znalazło się bowiem na liście działań banków wobec klientów w związku z pandemią koronawirusa

karta

W Polsce zmiana limitu od 20 marca

W większości państw limit wzrósł dwukrotnie,  tak jak i Polsce z 50 zł do 100 zł.

Od północy 20 marca wszystkie karty Mastercard w Polsce nie wymagają podawania kodu PIN dla transakcji zbliżeniowych o wartości do 100 złotych. Zmiany nastąpiły wszędzie tam, gdzie terminale płatnicze zostały odpowiednio zaktualizowane.

Mastercard angażuje się w upowszechnianie płatności zbliżeniowych kartą lub urządzeniami mobilnymi, które w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Obecnie 75% wszystkich transakcji kartami Mastercard w Europie realizowanych jest zbliżeniowo.

Czy od razu płatności do 100 zł bez PIN

Posiadacze  kart Visa i Mastercard zastanawiają się czy za zakupy do 100 zł już teraz będą mogli zapłacić bezgotówkowo bez użycia PINu . Teoretycznie zmiany zostały wprowadzone ale w praktyce wdrażanie nowego limitu może chwilę potrwać .

Konieczna jest bowiem również aktualizacja limitu w terminalach, za co odpowiedzialni są operatorzy. Jeżeli limit płatności zbliżeniowych w terminalu nie został podniesiony powyżej 50 złotych, będzie wymagana w dalszym ciągu autoryzacja PIN. Sklepy oraz punkty usługowe muszą dostosować terminale , tak aby transakcje bezgotówkowe do 100 zł nie wymagały podania PINu .Zmiany pojawiają się stopniowo , w zależności od tempa wprowadzania zmian w terminalach .

Bezpieczeństwo płatności kartą zbliżeniową

Najbezpieczniejsze są karty zbliżeniowe, ale jeśli płacimy nimi bez podawania PIN-u, bo tylko wówczas my dotykamy naszej karty. Ale jeśli kwota do zapłacenia przekracza 100 zł, to i tak musimy wprowadzić na klawiaturze terminala cztery cyfry. Higieniczne bezpieczeństwo zwiększyło się , gdy limit został podniesiony. Po zmianie limitu do transakcji bezgotówkowych do 100 zł rzadziej musimy  wpisywać PIN do terminala płatniczego .

Dzięki wyższemu limitowi na całym kontynencie klienci mogą płacić jeszcze szybciej i wygodniej. Rzadziej wprowadzają kod PIN do  terminalu płatniczym. Jest to bardzo ważne w czasie trwającej pandemii.

Płatność bezgotówkowa do 100 zł bez użycia PIN  ułatwia zakupy podczas stanu zagrożenia epidemicznego. Resort rozwoju i Sanepid zaleciły handlowcom promowanie płatności bezgotówkowych.

Wybór płatności zbliżeniowych zamiast transakcji gotówkowych to jednak z rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rozwoju dotycząca handlu w dobie koronawirusa

 

Tagi: pandemiakoronawiruspłatność zbliżeniowatransakcja bezgotówkowakarta debetowakod cvv

Zaktualizowano: 09.09.2021

Dodano: 16.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa?

21 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Rodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Kartą kredytową możemy finansować różne, nawet niespodziewane zakupy. Chyba każdy wie jak karta kre(...)

Czytaj więcej
Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

17 Kwi 2020Autor: Agnieszka Kłak

Prawie każdy, kto posiada konto osobiste w banku jest również posiadaczem karty płatniczej. Bardzo rozpowszechnionym sposobem korzystania z tego produktu jest płatność kartą w placówkach handlowych. Dzięki niej możemy także wypłacać gotówkę z bankomatu. A co w przypadku płatności kartą w sklepie int(...)

Czytaj więcej
Top