Płatności kartą w czasach koronawirusa. Nowe limity zbliżeniowe

Opublikowano: 16 Kwi 2020 Agata Dymara 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Płatność kartą debetową czy kredytową w ostatnim dziesięcioleciu zrewolucjonizowała płatności, których dokonujemy w sklepach lub w Internecie. Czas pandemii koronawirusa dodatkowo zwiększa i tak już ogromną atrakcyjność używania tej formy płatności. Zobacz co zmieniło się w użytkowaniu kart bankowych w sytuacji gdy aktywnie chcemy zmniejszać liczbę zachorowań na koronawirusa.

Płatności kartą w czasach koronawirusa. Nowe limity zbliżeniowe

Karta płatnicza

Karta płatnicza to karta uprawniająca do wypłaty gotówki  lub  dokonania zlecenia płatniczego .

Bezpieczeństwo posługiwania się kartami magnetycznymi zapewnia przede wszystkim kod PIN (Personal Identification Number). Do każdej nowej karty płatniczej, aby móc w pełni z niej korzystać, jej właściciel musi ustalić kod PIN . PIN jest to specjalny, unikalny kod, składający się z czterech cyfr, który zabezpiecza kartę podczas przeprowadzania transakcji płatniczych. Numer karty wraz z kodem PIN są szyfrowane .

Płacąc kartą zbliżeniowo do pewnej kwoty nie musimy podawać PINu .

Płacąc za zakupy do kwoty 50 zl nie musieliśmy podawać PINu .Pandemia koronowirusa przyśpieszyła wprowadzenie wyższego limitu .

Koronawirus a limit transakcji bez PINu

Okres pandemii koronowirusa przyśpieszył wdrożenie zmiany o  podniesieniu wysokości limitu do transakcji bezgotówkowych  . Transakcje bezgotówkowe to większa ochrona przed koronawirusem . Gotówka przekazywana z rąk do rąk jest bardzo dużym siedliskiem bakterii i zarazków .Takie samo niebezpieczeństwo niosą karty starej generacji . Karty te należy podać sprzedawcy , następnie sprzedawca umieszcza kartę w terminalu , a właściciel karty musi wprowadzić do PINpada swój numer PIN . Obieg karty wprowadza duże niebezpieczeństwo przeniesienia koronowirusa .Kontakt z kartą ma osoba , która przed chwila dotykała innych kart oraz dotykała gotówki .

Limit płatności bez PINu  podwyższony  o 50 zł

Organizacje kartowe planowały   zmiany limitu już od dłuższego czasu. W trosce o zdrowie klientów i sprzedawców sektor finansowy postanowił przyspieszyć podwyższenie dotychczasowego limitu płatności bez PIN . Zgodę na podniesienie limitu z 50 do 100 złotych zarówno Mastercard  jak i Visa, otrzymały w 2018 roku. Zmiana ta  musiała  być przeprowadzona wspólnie z bankami. Limit miał być podniesiony do 100 zł już w drugim kwartale 2019 r., zanim pojawiła się pandemia  koronawirusa. Visa podawała , że wprowadzi nowe limity od 17 lipca 2020roku . Wyższe limity miały wejść w życie w drugiej połowie tego roku . Prace związane ze zmianą limitu zostały bardzo przyśpieszone . Podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych znalazło się bowiem na liście działań banków wobec klientów w związku z pandemią koronawirusa

karta

W Polsce zmiana limitu od 20 marca

W większości państw limit wzrósł dwukrotnie,  tak jak i Polsce z 50 zł do 100 zł.

Od północy 20 marca wszystkie karty Mastercard w Polsce nie wymagają podawania kodu PIN dla transakcji zbliżeniowych o wartości do 100 złotych. Zmiany nastąpiły wszędzie tam, gdzie terminale płatnicze zostały odpowiednio zaktualizowane.

Mastercard angażuje się w upowszechnianie płatności zbliżeniowych kartą lub urządzeniami mobilnymi, które w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Obecnie 75% wszystkich transakcji kartami Mastercard w Europie realizowanych jest zbliżeniowo.

Czy od razu płatności do 100 zł bez PIN

Posiadacze  kart Visa i Mastercard zastanawiają się czy za zakupy do 100 zł już teraz będą mogli zapłacić bezgotówkowo bez użycia PINu . Teoretycznie zmiany zostały wprowadzone ale w praktyce wdrażanie nowego limitu może chwilę potrwać .

Konieczna jest bowiem również aktualizacja limitu w terminalach, za co odpowiedzialni są operatorzy. Jeżeli limit płatności zbliżeniowych w terminalu nie został podniesiony powyżej 50 złotych, będzie wymagana w dalszym ciągu autoryzacja PIN. Sklepy oraz punkty usługowe muszą dostosować terminale , tak aby transakcje bezgotówkowe do 100 zł nie wymagały podania PINu .Zmiany pojawiają się stopniowo , w zależności od tempa wprowadzania zmian w terminalach .

Bezpieczeństwo płatności kartą zbliżeniową

Najbezpieczniejsze są karty zbliżeniowe, ale jeśli płacimy nimi bez podawania PIN-u, bo tylko wówczas my dotykamy naszej karty. Ale jeśli kwota do zapłacenia przekracza 100 zł, to i tak musimy wprowadzić na klawiaturze terminala cztery cyfry. Higieniczne bezpieczeństwo zwiększyło się , gdy limit został podniesiony. Po zmianie limitu do transakcji bezgotówkowych do 100 zł rzadziej musimy  wpisywać PIN do terminala płatniczego .

Dzięki wyższemu limitowi na całym kontynencie klienci mogą płacić jeszcze szybciej i wygodniej. Rzadziej wprowadzają kod PIN do  terminalu płatniczym. Jest to bardzo ważne w czasie trwającej pandemii.

Płatność bezgotówkowa do 100 zł bez użycia PIN  ułatwia zakupy podczas stanu zagrożenia epidemicznego. Resort rozwoju i Sanepid zaleciły handlowcom promowanie płatności bezgotówkowych.

Wybór płatności zbliżeniowych zamiast transakcji gotówkowych to jednak z rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rozwoju dotycząca handlu w dobie koronawirusa

 

Zaktualizowano: 09.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

17 Kwi 2020Autor: Anna Szuberla

Karta debetowa – chyba każdemu znane jest to pojęcie. Jest to typ karty, która umożliwia korzystanie z pieniędzy do wysokości środków zgromadzonych na powiązanym z nią rachunku. To znaczy, że przy użyciu karty debetowej nie możemy dokonać płatności (lub wypłaty) na kwotę większą, niż mamy na ko(...)

Czytaj więcej
Jak działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa?

27 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Rodzajów kredytów jest kilka. Jednym z rodzajów kredytów jest karta kredytowa. Jeszcze do niedawna produkt zarezerwowany przez banki, zaczyna się coraz częściej pojawiać w ofertach firm pozabankowych. Jak działa karta kredytowa? Czy korzystanie z karty kredytowej jest zawsze bezpłatne?

Czytaj więcej
Top