Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

Opublikowano: 17 Kwi 2020 Anna Szuberla 10 min. czytania

Kategoria: Domowe finanseKonta bankowe

Każdy, kto posiada konto osobiste w banku jest również posiadaczem karty płatniczej. Bardzo rozpowszechnionym sposobem korzystania z tego produktu jest płatność kartą w placówkach handlowych. Dzięki niej możemy także wypłacać gotówkę z bankomatu. A co w przypadku płatności kartą w sklepie internetowym? Jak za jej pomocą robić zakupy internetowe?

Z tego artykuły dowiesz się:

 • co to jest karta debetowa,
 • jak wyglądają płatności w sieci,
 • co jest niezbędne do płacenia kartą przez internet,
 • jakie są zalety płatności kartą w sieci.
Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa obok karty kredytowej to jeden z rodzajów karty płatniczej. Umożliwia korzystanie z pieniędzy do wysokości środków zgromadzonych na powiązanym z nią rachunku. To znaczy, że przy jej użyciu nie możemy dokonać płatności kartą (lub wypłaty) na kwotę większą, niż mamy na koncie w danym momencie. Dwie firmy, które całkowicie zdominowały europejski rynek wydawania i obsługi kart płatniczych to Master Card i Visa.

Karta debetowa posiada kilka informacji, które dzielą się na dane użytkownika oraz na dane karty. W przypadku tych pierwszych, będą to imię i nazwisko właściciela. Natomiast jeśli chodzi o dane karty, to będą to:

 • nazwa banku, który wydał kartę,
 • numer karty,
 • data ważności karty,
 • logo wydawcy - Visa/MasterCard

Karta debetowa może być niekiedy mylnie uznawana za kartę kredytową. Aby to łatwo rozróżnić, należy zapamiętać, że w przypadku karty debetowej wydajesz własne pieniądze ze swojego własnego konta, natomiast posiadacz karty kredytowej korzysta ze środków, które pochodzą z kredytu bankowego. Jest to więc produkt zaliczany do towarzystwa takich ofert jak chociażby kredyt gotówkowy.

Czy korzystanie z karty debetowej coś kosztuje?

Zasadniczo większość banków w ramach swoich ofert wydaje swoim klientom za darmo karty debetowe. Jednakże wciąż można spotkać się z tym, że klient będzie musiał wnieść pewną niewielką opłatę. Z kolei jeżeli chodzi o użytkowanie karty debetowej w czasie, to nie jest ono płatne, o ile klient dokonał w miesiącu pewną liczbę transakcji bezgotówkowych. Jeżeli tego nie zrobi, wówczas bank naliczy mu comiesięczną opłatę za kartę debetową, jednak ta kwota będzie niewielka.

Operacje wykonywane kartą

Kartą możemy wykonać szereg operacji:

 • wypłaty z bankomatów – jedna z podstawowych operacji, jaką możemy wykonać przy użyciu karty
 • płacenie kartą w sklepach stacjonarnych – dzięki karcie możemy płacić w sklepach i punktach usługowych nawet wtedy, gdy nie mamy przy sobie gotówki,
 • płatności zbliżeniowe – karty wyposażone w technologię zbliżeniową (PayPass lub payWave) pozwalają na dokonanie błyskawicznej płatności bez podawania kodu PIN – według ustalonych limitów,
 • wpłaty we wpłatomatach – urządzenie, w którym możemy wpłacić gotówkę na swoje konto bez konieczności czekania w kolejce, do skorzystania z wpłatomatu potrzebna jest karta płatnicza 

Płatności przez internet

Przejdźmy teraz do momentu, w którym powiemy sobie jak wygląda płatność kartą przez internet. Istnieje przekonanie, że za zakupy w sieci można płacić wyłącznie kartami wypukłymi (numer karty jest wytłoczony), które przez lata były zarezerwowane dla kart kredytowych.

Nie jest to jednak prawdą! Zasady płatności internetowych są jednolite i dotyczą każdego użytkownika karty Visa lub Master Card. Posiadając kartę debetową możemy dokonywać płatności przez internet – na przykład kupując na aukcjach i w sklepach internetowych, płacąc za bilety kolejowe, lotnicze i autobusowe, czy kupując abonament do swojego ulubionego serwisu muzycznego. Transakcja tego typu wymaga podania numeru karty (jest widoczny na „przedniej” stronie karty, nad Twoim imieniem i nazwiskiem) oraz kodu CVV, umieszczonego na odwrocie (trzy cyfry widoczne obok miejsca na podpis).

Co oznacza opcja "credit card"?

Często podczas płatności w internecie nie ma rozróżnienia pomiędzy płatnością kartą debetową, a płatnością kartą kredytową i zarówno jedna jak i druga kryje się pod opcją „karta kredytowa” lub w anglojęzycznej wersji „credit card”.

Karty płatnicze wyglądają tak samo. Karta debetowa wydana przez bank nie różni się niczym od karty kredytowej. To znaczy mają wypukły 16-cyfrowy numer, imię i nazwisko właściciela, datę ważności, kod zabezpieczający cvv2 (z tyłu karty przy pasku do podpisu). Te wszystkie dane też należy podać podczas płatności internetowych kartą.

Upewnij się, że masz odblokowany limit płatności

Aby pomyślnie płacić kartą przez internet upewnijmy się w swoim banku, że mamy odblokowany limit na płatności w internecie. Odrzucona transakcja w internecie może oznaczać, że Nasz limit płatności online jest ustawiony właśnie na 0 zł. Na szczęście nie ma konieczności odwiedzania placówki banku ani dzwonienia na infolinię, by go zmienić. W większości przypadków wystarczy mieć dostęp do aplikacji mobilnej lub bankowości online. Limit zmieniany jest natychmiast, więc możemy od razu ponowić płatność.

karta-kredytowa

Bezpieczeństwo płatności kartą przez internet

W przypadku dokonywania płatności przez internet możemy być całkowicie pewni co do bezpieczeństwa takiej transakcji. Usługa 3D Secure do kartowych transakcji internetowych Mechanizm 3D Secure jest zarezerwowany dla zabezpieczenia karty przy płatności online. Oznacza to, że podczas zapłaty kartą w internecie poza standardowymi danymi – numerem karty, datą jej ważności oraz kodem CVC (3 cyfry na odwrocie karty), trzeba podać (na stronie banku) dodatkowy kod jednorazowy z narzędzia autoryzacyjnego (kod sms, karta kodów, token). Nie ma znaczenia rodzaj karty – debetowa czy kredytowa. Wystarczy karta obsługująca płatności internetowe. To czy płatność będzie wymagała dodatkowego potwierdzenia kodem sms, zależy od sklepu internetowego.

Dzięki takim zabezpieczeniom nikt nie wykona transakcji w Naszym imieniu, dopóki nie zostanie ona przez Nas zatwierdzona. Ten standard bezpieczeństwa dotyczy obu wydawców kart, tak więc spokojni mogą być zarówno użytkownicy kart Visa jak i MasterCard.

Co muszę posiadać, aby zapłacić kartą?

Karty Getin Banku dadzą Ci pełny dostęp do Twoich pieniędzy. Płać za zakupy w sklepach i w Internecie, wypłacaj gotówkę z bankomatów. Z kart możesz korzystać we wszystkich punktach na całym świecie, oznaczonych logo wybranej organizacji płatniczej.

Reasumując, aby zapłacić kartą debetową w internecie należy mieć przy sobie:

 • 16-cyfrowy numer karty;
 • datę ważności karty (zwykle w formacie MM/RR);
 • 3-cyfrowy kod znajdujący się na rewersie karty (nazywany kodem CVV);
 • niekiedy należy podać również imię, nazwisko i adres właściciela karty;

W internecie możemy kupić coraz więcej rzeczy. Prężnie rozwija się też rynek produktów wyłącznie cyfrowych, za które w ogóle nie da się zapłacić bezpośrednio gotówką. Rozliczenia online stały się również nieodłączną częścią sektora usług. Żeby płacić w internecie, wystarczy mieć kartę i to dowolnego typu, DEBETOWĄ RÓWNIEŻ.

Zalety płatności kartą przez internet

Dokonywanie płatności kartą w sieci niewątpliwie niesie ze sobą wiele zalet. Dzięki tej formie dokonywania transakcji zyskujemy pewnie korzyści:

 • możemy w wygodny i szybki sposób zrobić zakupy w ulubionym sklepie internetowym,
 • możemy skorzystać z różnego rodzaju promocji,
 • często dostępna jest opcja tzw. cashbacku
 • nie musimy wyjeżdżać za granicę, by kupić to, czego potrzebujemy. Kartą możemy płacić w krajowych i zagranicznych sklepach internetowych.

Płatność kartą debetową przez internet jest niewątpliwie czynnością wygodną, a w dodatku w pełni bezpieczną. Nie każdy preferuje taki rodzaj transakcji bezgotówkowej, ale jest coraz więcej klientów, którzy coraz częściej decydują się na zakupy w sieci. Można więc powiedzieć, że przed płatnościami internetowymi widnieje świetlana przyszłość, a doświadczenie pandemii koronawirusa pokazało, że takie rozwiązanie jest pożyteczne oraz skuteczne.

Zaktualizowano: 23.10.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Karta Revolut

Karta Revolut

12 Cze 2021Autor: Agata Dymara

Podróże, zwłaszcza te dalekie, zawsze nas fascynowały. Lubimy zwiedzać świat, poznawać kultury innych narodowości, odwiedzać fascynujące miejsca. Turystyka zagraniczna to w wielu krajach znacząca gałęź gospodarki. Pandemia koronawirusa nieco przyhamowała ten rozwój. Wszyscy mamy jednak nadzieję, że (...)

Czytaj więcej
Czym kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku?

Czym kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku?

09 Kwi 2020Autor: Urszula Sokół

Karty kredytowe są bardzo popularną formą płatności. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów kart. Również uzyskanie karty jest o wiele prostsze niż w przeszłości. Dodatkowo karty często występują z programami rabatowymi i zniżkami do wielu sklepów. Jak wybrać najlepszą kartę dla siebie? Jakimi czynn(...)

Czytaj więcej
Top