Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

Opublikowano: 17 Kwi 2020 Anna Szuberla 6 min. czytania

Kategoria: Domowe finanseKonta bankowe

Karta debetowa – chyba każdemu znane jest to pojęcie. Jest to typ karty, która umożliwia korzystanie z pieniędzy do wysokości środków zgromadzonych na powiązanym z nią rachunku. To znaczy, że przy użyciu karty debetowej nie możemy dokonać płatności (lub wypłaty) na kwotę większą, niż mamy na koncie w danym momencie. Dwie firmy, które całkowicie zdominowały europejski rynek wydawania i obsługi kart płatniczych to Master Card i Visa.

Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

Operacje wykonywane kartą

Kartą możemy wykonać szereg operacji:

 • wypłaty z bankomatów – jedna z podstawowych operacji, jaką możemy wykonać przy użyciu karty
 • płatności w sklepach – dzięki karcie możemy płacić w sklepach i punktach usługowych nawet wtedy, gdy nie mamy przy sobie gotówki,
 • płatności zbliżeniowe – karty wyposażone w technologię zbliżeniową (PayPass lub payWave) pozwalają na dokonanie błyskawicznej płatności bez podawania kodu PIN – według ustalonych limitów,
 • wpłaty we wpłatomatach – urządzenie, w którym możemy wpłacić gotówkę na swoje konto bez konieczności czekania w kolejce, do skorzystania z wpłatomatu potrzebna jest karta płatnicza 

Płatności przez internet

Istnieje przekonanie, że za zakupy w sieci można płacić wyłącznie kartami wypukłymi (numer karty jest wytłoczony), które przez lata były zarezerwowane dla kart kredytowych.

Nie jest to jednak prawdą!

 1. Posiadając kartę debetową możemy dokonywać płatności przez internet – na przykład kupując na aukcjach i w sklepach internetowych, płacąc za bilety kolejowe, lotnicze i autobusowe, czy kupując abonament do swojego ulubionego serwisu muzycznego. Transakcja tego typu wymaga podania numeru karty (jest widoczny na „przedniej” stronie karty, nad Twoim imieniem i nazwiskiem) oraz kodu CVV, umieszczonego na odwrocie (trzy cyfry widoczne obok miejsca na podpis). Często podczas płatności w internecie nie ma rozróżnienia pomiędzy płatnością kartą debetową, a płatnością kartą kredytową i zarówno jedna jak i druga kryje się pod opcją „karta kredytowa” lub w anglojęzycznej wersji „credit card”.
 2. Aby płatność przebiegła pomyślnie upewnijmy się w swoim banku, że mamy odblokowany limit na płatności w internecie. Odrzucona transakcja w internecie może oznaczać, że Nasz limit płatności online jest ustawiony właśnie na 0 zł. Na szczęście nie ma konieczności odwiedzania placówki banku ani dzwonienia na infolinię, by go zmienić. W większości przypadków wystarczy mieć dostęp do aplikacji mobilnej lub bankowości online. Limit zmieniany jest natychmiast, więc możemy od razu ponowić płatność.
 3. Karty płatnicze wyglądają tak samo. Karty debetowe wydawane przez banki nie różnią się niczym od kart kredytowych. To znaczy mają wypukły 16-cyfrowy numer, imię i nazwisko właściciela, datę ważności, kod zabezpieczający cvv2 (z tyłu karty przy pasku do podpisu). Te wszystkie dane też należy podać podczas płatności internetowych kartą.
 4. Usługa 3D Secure do kartowych transakcji internetowych Mechanizm 3D Secure jest zarezerwowany dla zabezpieczenia karty przy płatności online. Oznacza to, że podczas zapłaty kartą w internecie poza standardowymi danymi – numerem karty, datą jej ważności oraz kodem CVC (3 cyfry na odwrocie karty), trzeba podać (na stronie banku) dodatkowy kod jednorazowy z narzędzia autoryzacyjnego (kod sms, karta kodów, token). Nie ma znaczenia rodzaj karty – debetowa czy kredytowa. Wystarczy karta obsługująca płatności internetowe. To czy płatność będzie wymagała dodatkowego potwierdzenia kodem sms, zależy od sklepu internetowego.

karta-kredytowa

Dzięki takim zabezpieczeniom nikt nie wykona transakcji w Naszym imieniu, dopóki nie zostanie ona przez Nas zatwierdzona.

 1. Nie musimy wyjeżdżać za granicę, by kupić to, czego potrzebujemy. Kartą możemy płacić w krajowych i zagranicznych sklepach internetowych.
 2. Banki na swoich stronach komunikują, że kartą debetową można zapłacić w internecie. Przykład ze strony jednego z banków w zakładce „karty debetowe”:

Co muszę posiadać, aby zapłacić kartą?


Karty Getin Banku dadzą Ci pełny dostęp do Twoich pieniędzy. Płać za zakupy w sklepach i w Internecie, wypłacaj gotówkę z bankomatów. Z kart możesz korzystać we wszystkich punktach na całym świecie, oznaczonych logo wybranej organizacji płatniczej.

Reasumując, aby zapłacić kartą debetową w internecie należy mieć przy sobie:

 • 16-cyfrowy numer karty;
 • datę ważności karty (zwykle w formacie MM/RR);
 • 3-cyfrowy kod znajdujący się na odwrocie (nazywany kodem CVV);
 • niekiedy należy podać również imię, nazwisko i adres właściciela karty;

 

W internecie możemy kupić coraz więcej rzeczy. Prężnie rozwija się też rynek produktów wyłącznie cyfrowych, za które w ogóle nie da się zapłacić bezpośrednio gotówką. Rozliczenia online stały się również nieodłączną częścią sektora usług. Żeby płacić w internecie, wystarczy mieć kartę i to dowolnego typu, DEBETOWĄ RÓWNIEŻ.

Zaktualizowano: 14.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Karta Revolut

Karta Revolut

12 Cze 2021Autor: Agata Dymara

Podróże, zwłaszcza te dalekie, zawsze nas fascynowały. Lubimy zwiedzać świat, poznawać kultury innych narodowości, odwiedzać fascynujące miejsca. Turystyka zagraniczna to w wielu krajach znacząca gałęź gospodarki. Pandemia koronawirusa nieco przyhamowała ten rozwój. Wszyscy mamy jednak nadzieję, że (...)

Czytaj więcej
Czym kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku?

Czym kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku?

09 Kwi 2020Autor: Urszula Sokół

Karty kredytowe są bardzo popularną formą płatności. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów kart. Również uzyskanie karty jest o wiele prostsze niż w przeszłości. Dodatkowo karty często występują z programami rabatowymi i zniżkami do wielu sklepów. Jak wybrać najlepszą kartę dla siebie? Jakimi czynn(...)

Czytaj więcej
Top