Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

Opublikowano: 17 Kwi 2020 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Konta bankoweDomowe finanse

Prawie każdy, kto posiada konto osobiste w banku jest również posiadaczem karty płatniczej. Bardzo rozpowszechnionym sposobem korzystania z tego produktu jest płatność kartą w placówkach handlowych. Dzięki niej możemy także wypłacać gotówkę z bankomatu. A co w przypadku płatności kartą w sklepie internetowym? Jak za jej pomocą robić zakupy internetowe?

Z tego artykuły dowiesz się:

karta debetowa

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa obok karty kredytowej to jeden z rodzajów karty płatniczej. Umożliwia korzystanie z pieniędzy do wysokości środków zgromadzonych na powiązanym z nią rachunku. To znaczy, że przy jej użyciu nie możemy dokonać płatności kartą (lub wypłaty) na kwotę większą, niż mamy na koncie w danym momencie. Do najpopularniejszych firm zajmujących się wydawaniem i obsługą kart płatniczych należą: Visa i Master Card.

Karta debetowa posiada kilka informacji, które dzielą się na dane użytkownika oraz na dane karty. W przypadku tych pierwszych, będą to imię i nazwisko właściciela. Natomiast jeśli chodzi o dane karty, to będą to:

 • nazwa banku, który wydał kartę,
 • numer karty,
 • data ważności karty,
 • logo wydawcy - Visa/MasterCard lub inny. 

Karta debetowa może być niekiedy mylnie uznawana za kartę kredytową. Aby to łatwo rozróżnić, należy zapamiętać, że w przypadku karty debetowej wydajesz własne pieniądze ze swojego własnego konta, natomiast posiadacz karty kredytowej korzysta ze środków, które pochodzą z kredytu bankowego. Jest to więc produkt będący alternatywą chociażby dla kredytu gotówkowego.

Czy korzystanie z karty debetowej kosztuje?

Zasadniczo większość banków w ramach swoich ofert wydaje swoim klientom za darmo karty debetowe. Jednakże wciąż można spotkać się z tym, że klient będzie musiał wnieść pewną niewielką opłatę. Z kolei jeżeli chodzi o użytkowanie karty debetowej w czasie, to nie jest ono płatne, o ile klient dokonał w miesiącu pewną liczbę transakcji bezgotówkowych. Jeżeli tego nie zrobi, wówczas bank naliczy mu comiesięczną opłatę za kartę debetową, jednak ta kwota będzie niewielka, wynosząca kilka złotych.

Jakie operacje można wykonać kartą?

Kartą możemy wykonać szereg operacji:

 • wypłaty z bankomatów – jedna z podstawowych operacji, jaką możemy wykonać przy użyciu karty
 • płacenie kartą w sklepach stacjonarnych – dzięki karcie możemy płacić w sklepach i punktach usługowych nawet wtedy, gdy nie mamy przy sobie gotówki,
 • płatności zbliżeniowe – karty wyposażone w technologię zbliżeniową pozwalają na dokonanie błyskawicznej płatności bez podawania kodu PIN – według ustalonych limitów,
 • wpłaty we wpłatomatach – urządzenie, w którym możemy wpłacić gotówkę na swoje konto bez konieczności czekania w kolejce, do skorzystania z wpłatomatu potrzebna jest karta płatnicza 

Płatności przez internet

Przejdźmy teraz do momentu, w którym powiemy sobie jak wygląda płatność kartą przez internet. Istnieje przekonanie, że za zakupy w sieci można płacić wyłącznie kartami wypukłymi (numer karty jest wytłoczony), które przez lata były zarezerwowane dla kart kredytowych.

Nie jest to jednak prawdą! Zasady płatności internetowych są jednolite i dotyczą każdego użytkownika karty Visa lub Master Card czy innej organizacyji płatnicznej. Posiadając kartę debetową możemy dokonywać płatności przez interne kupując w serwisach aukcyjnych czy płacąc za bilety dowolnego rodzaju. Tego typu transakcje wymagają wpisania w formularzu płatności numeru karty, daty ważności karty oraz kodu CVV2 znajdujacego się na odwrocie kart, tuż przy miejscu na podpis. 

Co oznacza opcja "credit card"?

W trakcie dokonywanai płatności online nie ma rozróżnienia pomiędzy płatnością kartą debetową a płatnością kartą kredytową. Oba rodzaje karty mogą kryć się pod tą samą nazwą: „karta kredytowa” lub z języka angielskiego „credit card”.

Karty płatnicze wyglądają tak samo. Karta debetowa wydana przez bank nie różni się niczym od karty kredytowej. To znaczy mają wypukły 16-cyfrowy numer, imię i nazwisko właściciela, datę ważności, kod zabezpieczający CVV2 (z tyłu karty przy pasku do podpisu). Te wszystkie dane też należy podać podczas płatności internetowych kartą.

Upewnij się, że masz odblokowany limit płatności

Aby pomyślnie płacić kartą przez internet upewnijmy się w swoim banku, że mamy odblokowany limit na płatności w internecie. Transakcja, która została odrzucona może świadczyć o tym, że nasz limit płatności online wynosi 0 zł. Aby zmienić wysokość tego limitu wystarczy dostęp do bankowości online albo aplikacji mobilnej, nie jest konieczna wizyta w oddziale banku.

 

karta-kredytowa

Bezpieczeństwo płatności kartą przez internet

W przypadku dokonywania płatności przez internet możemy być całkowicie pewni co do bezpieczeństwa takiej transakcji. Usługa 3D Secure do kartowych transakcji internetowych Mechanizm 3D Secure jest zarezerwowany dla zabezpieczenia karty przy płatności online. Oznacza to, że podczas zapłaty kartą w internecie poza standardowymi danymi – numerem karty, datą jej ważności oraz kodem CVC (3 cyfry na odwrocie karty), trzeba podać (na stronie banku) dodatkowy kod jednorazowy z narzędzia autoryzacyjnego (kod sms, karta kodów, token). Nie ma znaczenia rodzaj karty – debetowa czy kredytowa. Wystarczy karta obsługująca płatności internetowe. To czy płatność będzie wymagała dodatkowego potwierdzenia kodem sms, zależy od sklepu internetowego.

Dzięki takim zabezpieczeniom nikt nie wykona transakcji w Naszym imieniu, dopóki nie zostanie ona przez Nas zatwierdzona. Ten standard bezpieczeństwa dotyczy obu wydawców kart, tak więc spokojni mogą być zarówno użytkownicy kart Visa jak i MasterCard.

Co muszę posiadać, aby zapłacić kartą?

Reasumując, aby zapłacić kartą debetową w internecie należy mieć przy sobie:

 • 16-cyfrowy numer karty;
 • datę ważności karty (zwykle w formacie MM/RR);
 • 3-cyfrowy kod znajdujący się na rewersie karty (nazywany kodem CVV);
 • niekiedy należy podać również imię, nazwisko i adres właściciela karty;

W internecie możemy kupić coraz więcej rzeczy. Prężnie rozwija się też rynek produktów wyłącznie cyfrowych, za które w ogóle nie da się zapłacić bezpośrednio gotówką. Rozliczenia online stały się również nieodłączną częścią sektora usług. Żeby płacić w internecie, wystarczy mieć kartę i to dowolnego typu, DEBETOWĄ RÓWNIEŻ.

Zalety płatności kartą przez internet

Dokonywanie płatności kartą w sieci niewątpliwie niesie ze sobą wiele zalet. Dzięki tej formie dokonywania transakcji zyskujemy pewnie korzyści:

 • możemy w wygodny i szybki sposób zrobić zakupy w ulubionym sklepie internetowym,
 • możemy skorzystać z różnego rodzaju promocji,
 • często dostępna jest opcja tzw. cashbacku
 • nie musimy wyjeżdżać za granicę, by kupić to, czego potrzebujemy. Kartą możemy płacić w krajowych i zagranicznych sklepach internetowych.

Płatność kartą debetową przez internet jest niewątpliwie czynnością wygodną, a w dodatku w pełni bezpieczną. Nie każdy preferuje taki rodzaj transakcji bezgotówkowej, ale jest coraz więcej klientów, którzy coraz częściej decydują się na zakupy w sieci. Można więc powiedzieć, że przed płatnościami internetowymi widnieje świetlana przyszłość, a doświadczenie pandemii koronawirusa pokazało, że takie rozwiązanie jest pożyteczne oraz skuteczne.

Tagi: karta kredytowakarta visakarta debetowakod cvckod cvv

Zaktualizowano: 03.11.2021

Dodano: 17.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Czym kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku?

Czym kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku?

15 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Karty kredytowe są bardzo popularną formą płatności. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów kart. Również uzyskanie karty jest o wiele prostsze niż w przeszłości. Dodatkowo karty często występują z programami rabatowymi i zniżkami do wielu sklepów. Z tego artykułu dowiesz się: jak wybra(...)

Czytaj więcej
Karta Revolut

Karta Revolut

12 Cze 2021Autor: Dagmara Konik

Podróże, zwłaszcza te dalekie, zawsze nas fascynowały. Lubimy zwiedzać świat, poznawać kultury innych narodowości, odwiedzać fascynujące miejsca. Turystyka zagraniczna to w wielu krajach znacząca gałęź gospodarki. Pandemia koronawirusa nieco przyhamowała ten rozwój. Wszyscy mamy jednak nadzieję, że (...)

Czytaj więcej
Top