Czym kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku?

Opublikowano: 15 Sie 2023 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Karty kredytowe są bardzo popularną formą płatności. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów kart. Również uzyskanie karty jest o wiele prostsze niż w przeszłości. Dodatkowo karty często występują z programami rabatowymi i zniżkami do wielu sklepów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wybrać najlepszą kartę dla siebie,
  • jakimi czynnikami się kierować przy wyborze,
  • z jakimi opłatami wiąże się karta kredytowa.
wybór karty kredytowej

Czym jest karta kredytowa?

Pamiętajmy, że karta to rodzaj kredytu. Za pomocą karty kredytowej możemy dokonywać płatności bezgotówkowych, wypłacać środki przy użyciu bankomatu oraz dokonywać przelewów i transakcji w sklepach internetowych. Nie wszystkie te operacje są bezpłatne. Ponadto udostępnione środki nie są naszymi własnymi, tylko udostępnionymi przez bank i kiedyś ten kredyt trzeba będzie spłacić. Czy więc kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku?

Opłaty

Karta kredytowa za darmo? Tak, ale zwykle tylko w pierwszym roku jej użytkowania albo po wydaniu za jej pomocą określonej kwoty. Zwróćmy więc uwagę, kiedy mija okres promocji i ile będzie wynosiła opłata za wydanie, obsługę lub wznowienie karty oraz ile kosztuje brak korzystania z karty kredytowej (dla tych, którzy korzystają z niej sporadycznie).

Okres bezodsetkowy

Może trwać, w zależności wyboru banku, od 45 dni do nawet ponad 60 dni. Okres bezodsetkowy to czas, w którym bank nie nalicza odsetek za korzystanie z limitu karty kredytowej. Można podzielić go na dwie składowe: okres rozliczeniowy karty (30 dni) oraz kolejne 15-30 dni na spłatę zadłużenia. Po tym terminie naliczane są odsetki. Inne określenie na okres bezodsetkowy. 

Ubezpieczenie

Warto zwrócić uwagę, czy do karty kredytowej dodany jest pakiet ubezpieczenia. Popularne są ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, które mogą być przydatne w razie nieprzewidzianych okoliczności życiowych. Z reguły kosztują kilka złotych miesięcznie. Jeśli nie zamierzamy z nich korzystać, warto poinformować o tym Doradcę.

Promocje i pakiety lojalnościowe

Warto zwrócić uwagę, co dany bank oferuje w ramach karty kredytowej, jakie promocje i pakiety lojalnościowe. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. W Internecie aż roi się od haseł reklamowych, poniżej przedstawiamy tylko niektóre:

"Załóż kartę kredytową i zgarnij do 760 zł zwrotu rocznie robiąc zakupy w wybranych sklepach!”

"400 zł premii na zakupy w Lidlu z darmową kartą kredytową!”

"Powraca promocja karty z premią 400 zł do wydania na Allegro!”

karta

Płatności za granicą

Dla osób, które często podróżują za granicę istotną kwestią będą sposoby rozliczania kart kredytowych z waluty obcej i kursy walut. Zanim złożymy wniosek o kartę, warto zapytać w banku jakie wiążą się z tym opłaty i jaka waluta jest walutą rozliczeniową karty. W ten sposób unikniemy tzw. podwójnego przewalutowania - najpierw z waluty obcej na walutę rozliczeniową (EUR lub USD), a później na złotówki. Warto też sprawdzić kursy walut w banku - mogą się istotnie różnić między poszczególnymi instytucjami.

Dostęp do historii i powiadomienia SMS

Warto zwrócić uwagę, czy bank daje podgląd do karty użytkownikom bankowości mobilnej. Wówczas na bieżąco będziemy mogli sprawdzać saldo i transakcje na rachunku karty. Przydatne mogą być też powiadomienia SMS, które na bieżąco będą powiadamiać użytkownika o transakcjach dokonanych kartą. To dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami.

Czy warto mieć kartę? Kiedy wybór będzie korzystny?

Karta kredytowa to produkt wokół, którego pojawiło się wiele mitów. Jedni stronią od kart na ile mogą, a drudzy aktywnie ich używają i chwalą sobie ten produkt. Dzięki karcie możemy opłacić wiele zakupów czy rezerwacji np. biletów lotniczych czy hoteli. Karty kredytowe sporo zyskały na popularności w ostatnich latach. Można ją znaleźć w ofercie każdego banku. Karty ułatwiają sporo transakcji. Należy jednak pamiętać o jej terminowej spłacie i nieprzekraczaniu limitu. Wtedy używanie karty staje się niemal darmowe - nie ma konieczności płacenia za odsetki od zadłużenia. 

Niech Twoją uwagę przy wyborze karty zwrócą także promocje - zarówno te stałe jak i okresowe. Spośród wielu kart dostępnych na rynku w 2023 r. najkorzystniejsza zawsze będzie ta, która da Ci jak najwięcej możliwości. Warto każdą ofertę analizować kompleksowo i nie bagatelizować żadnych aspektów. 

Tagi: odsetkibankkarta kredytowaubezpieczenie

Dodano: 09.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

Czy kartą debetową mogę płacić w internecie?

17 Kwi 2020Autor: Agnieszka Kłak

Prawie każdy, kto posiada konto osobiste w banku jest również posiadaczem karty płatniczej. Bardzo rozpowszechnionym sposobem korzystania z tego produktu jest płatność kartą w placówkach handlowych. Dzięki niej możemy także wypłacać gotówkę z bankomatu. A co w przypadku płatności kartą w sklepie int(...)

Czytaj więcej
Płatności kartą w czasach koronawirusa. Nowe limity zbliżeniowe

Płatności kartą w czasach koronawirusa. Nowe limity zbliżeniowe

16 Kwi 2020Autor: Agata Dymara

Płatność kartą debetową czy kredytową w ostatnim dziesięcioleciu zrewolucjonizowała płatności, których dokonujemy w sklepach lub w Internecie. Czas pandemii koronawirusa dodatkowo zwiększa i tak już ogromną atrakcyjność używania tej formy płatności. Zobacz co zmieniło się w użytkowaniu kart bankowyc(...)

Czytaj więcej
Top