Czym kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku?

09 Kwi 2020 Anna Szuberla 5 min. czytania

Kategoria: Karty kredytoweBanki

Karty kredytowe są coraz powszechniejszą formą płatności w Polsce. Wybór jest naprawdę szeroki, a i wymagania nie są już tak restrykcyjne jak kiedyś. Dodatkowo banki zachęcają nas do zaciągania krótkoterminowej pożyczki oferując Nam rabaty i zniżki za korzystanie z ich produktu. Jak się zorientować w tej mnogości ofert? Czym kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Czym jest karta kredytowa?

Pamiętajmy, że karta to rodzaj kredytu. Za pomocą karty kredytowej możemy dokonywać płatności bezgotówkowych, wypłacać środki przy użyciu bankomatu oraz dokonywać przelewów i transakcji w sklepach internetowych. Ale nie wszystkie te operacje są bezpłatne. Ponadto udostępnione środki nie są Naszymi własnymi, tylko udostępnionymi przez bank i kiedyś ten kredyt trzeba będzie spłacić.

Czy więc kierować się przy wyborze karty kredytowej w banku?

Opłaty


Karta kredytowa za darmo? Teoretycznie tak, ale najczęściej tylko w pierwszym roku jej użytkowania, albo po wydaniu za jej pomocą określonej kwoty. Zwróćmy więc uwagę, kiedy kiedy mija okres promocji i ile będzie wynosiła opłata za wydanie, obsługę lub wznowienie karty oraz ile kosztuje nieużywanie karty kredytowej (dla tych, którzy korzystają z niej sporadycznie).

Okres bezodsetkowy

Może trwać zaledwie 45 dni, ale też przekraczać 60 dni. Okres bezodsetkowy to czas, w którym bank nie nalicza odsetek za korzystanie z kredytu. Składa się na niego okres rozliczeniowy karty (z reguły miesiąc) oraz dodatkowe 20-30 dni na spłatę zadłużenia. Jeśli nie rozliczymy się w tym terminie, bank zaczyna naliczać odsetki.

Ubezpieczenie

Warto zwrócić uwagę, czy do karty kredytowej dodany jest pakiet ubezpieczenia. Popularne są ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, które mogą być przydatne w razie nieprzewidzianych okoliczności życiowych. Z reguły kosztują kilka złotych miesięcznie. Jeśli nie zamierzamy z nich korzystać, warto poinformować o tym Doradcę.

Promocje i pakiety lojalnościowe

Warto zwrócić uwagę, co dany bank oferuje w ramach karty kredytowej, jakie promocje i pakiety lojalnościowe. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. W Internecie aż roi się od haseł reklamowych, poniżej przedstawiamy tylko niektóre:

"Załóż kartę kredytową i zgarnij do 760 zł zwrotu rocznie robiąc zakupy w wybranych sklepach!”

"400 zł premii na zakupy w Lidlu z darmową kartą kredytową!”

"Powraca promocja karty z premią 400 zł do wydania na Allegro!”

karta

Płatności za granicą

Dla osób, które często podróżują za granicę istotną kwestią będą sposoby rozliczania kart kredytowych z waluty obcej i kursy walut. Zanim złożymy wniosek o kartę, warto zapytać w banku jakie wiążą się z tym opłaty i jaka waluta jest walutą rozliczeniową karty. W ten sposób unikniemy tzw. podwójnego przewalutowania - najpierw z waluty obcej na walutę rozliczeniową (EUR lub USD), a później na złotówki. Warto też sprawdzić kursy walut w banku - mogą się istotnie różnić między poszczególnymi instytucjami.

Dostęp do historii i powiadomienia SMS

Warto zwrócić uwagę, czy bank daje podgląd do karty użytkownikom bankowości mobilnej. Wówczas na bieżąco będziemy mogli sprawdzać saldo i transakcje na rachunku karty. Przydatne mogą być też powiadomienia SMS, które na bieżąco będą powiadamiać użytkownika o transakcjach dokonanych kartą. To dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami.

Czy warto mieć kartę?

Karty kredytowe - jedni unikają jej jak ognia, z kolei inni ochoczo i sprawnie korzystają z jej dobrodziejstw. Dzięki karcie możesz zapłacić rachunki za media, zakupy spożywcze, kupić bilet lotniczy, czy dokonać rezerwacji w hotelu. Jest to tak rozpowszechniona forma regulowania płatności, że obecnie niemal każdy szanujący się bank posiada w swojej ofercie możliwość wyrobienia karty kredytowej (niektóre posiadają ich kilka rodzajów). Przy karcie kredytowej najważniejszym jest, aby pamiętać o terminowej spłacie i obowiązujących limitach. Wówczas możesz cieszyć się dodatkowymi środkami na bieżące wydatki bez konieczności płacenia za odsetki.

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena artykułu / gł.

Komentarze (0)


Top