Pożyczka bez BIK – kiedy warto się na nią zdecydować?

Opublikowano: 16 Lis 2020 Dagmara Konik 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Pożyczka bez BIK jest to oferta skierowana do osób, które borykają się z problemami finansowymi, co zazwyczaj odzwierciedlone jest w raportach Biura Informacji Kredytowej. Czy warto się na nią zdecydować? Poniżej postaram się po krótce przybliżyć temat oraz odpowiedzieć na to kluczowe pytanie.

Pożyczka bez BIK – kiedy warto się na nią zdecydować?

Co to jest BIK i jakie dane gromadzi?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja, która gromadzi i udostępnia dane na temat zobowiązań kredytowych klientów banków i innych firm pożyczkowych. Przechowywane dane mają charakter pozytywny np. informacje o terminowo spłaconych zadłużaniach, jak i negatywny np. o opóźnieniach w spłacie rat kredytów gotówkowych czy też windykacji. W praktyce BIK to nic innego jak zbiór wszystkich danych na temat historii kredytowych konsumentów.

Dlaczego Klienci coraz częściej szukają pożyczek bez BIK?

BIK gromadzi między innymi negatywne dane na temat Klientów. Aby dostać dobry, korzystny cenowo, kredyt w Banku, podstawą jest to, aby historia zapisana na kartach rejestru BIK była pozytywna. Banki na tej podstawie analizują, czy raty kredytów są opłacane w terminie, czy Klient ma tendencje do zadłużania się oraz, czy jest rzetelnym kredytobiorcą.

Niestety życie pisze różne scenariusze: efektem może być zaburzona płynność finansowa gospodarstw domowych. Szukając ratunku finansowego zaciągają coraz więcej kredytów, których nie mogą terminowo opłacić. W większości przypadków jest to odzwierciedlone w negatywnym raporcie BIK. Niski scoring klienta w BIK, czyli jego ocena jako kredytobiorcy, eliminuje Klienta w procesie kredytowym Banków, gdyż w większości przypadków wnioski o nowy kredyt zostają odrzucone.

Jednym z najprostszych rozwiązań owych sytuacji jest poszukanie instytucji, która zdecyduje się na udzielenie pożyczki gotówkowej bez BIK dla zadłużonych.

Jak to możliwe, że zadłużony Klient otrzymuje pożyczkę bez BIK?

Firmy pożyczkowe działają na zupełnie innych zasadach niż Banki. Nie podlegają tym samym przepisom prawnym, dlatego stosują inne zasady weryfikacji Klienta. Wiarygodność pożyczkobiorców mogą sprawdzić na podstawie oświadczenia o dochodach udzielając pożyczki bez BIK i zaświadczeń o dochodach (np. Loan me). Dodatkowym zabezpieczeniem spłaty takiej pożyczki może być np. weksel in blanco (np. Gwarant). Może też wystąpić wymóg poręczyciela, który spłaci zadłużenie za wnioskującego w chwili gdy ten stałby się niewypłacalny. Na rynku możemy również spotkać firmy pożyczkowe, które stawiają warunek nie tylko posiadania gwaranta, ale również nieruchomości (np. Rapida) jako potwierdzenie statutu majątkowego.

Należy dodać, że (niestety) nadal część osób dorabia na tzw. „czarnym rynku”  i osiąga dochód znacznie wyższy niż wynika to z przedstawionych dokumentów dochodowych (zaświadczeń, wyciągów). Część firm pożyczkowym również jest w stanie uwzględnić taki dochód przy analizie zdolności kredytowej Klienta, co pozytywnie wpłynie na decyzje pożyczkowe.

Gdzie szukać ofert pożyczek bez BIK?

W dzisiejszych czasach oferty pożyczek są dostępne niemalże w każdej formie. Możemy udać się do biura agenta kredytowego, który ma wiedzę na temat aktualnych ofert i pomoże dobrać odpowiedni produkt.

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z internetowych rankingów, w których można znaleźć najkorzystniejsze chwilówki bez BIK oraz złożenie wniosku on-line. Warto jednak sprawdzać aktualizację takich rankingów, aby mieć pewność, że dana oferta nadal obowiązuje. Liczne reklamy w prasie oraz telewizji to kolejne źródło wiedzy, które wskaże jak zawnioskować o taką pożyczkę. Coraz częściej możemy również skorzystać z opcji pożyczki na telefon.

Kiedy warto zdecydować się na pożyczkę bez BIK?

Bogata oferta pożyczek pozabankowych często motywuje do złożenia wniosku o taką pożyczkę. Mało formalności, szybki proces, szybka gotówka. Czy warto jednak z niej skorzystać? W mojej subiektywnej ocenie muszę przyznać, że w momentach konieczności uzyskania dodatkowych środków, w pierwszej kolejności należy się udać do Banku, który jest w stanie zaoferować o wiele bardziej atrakcyjny cenowo kredyt.

Niemniej jednak w sytuacjach bez wyjścia można skorzystać z oferty pożyczek firmy pozabankowych. Dają one możliwość uzyskania pieniędzy nawet w sytuacjach skrajnych takich jak bezrobocie. W Polsce bezrobotny, nie zawsze oznacza status osoby, która nie posiada regularnych dochodów. W banku taka osoba jest od razu skreślona, ale firmy pożyczkowe mają również w ofercie pożyczki dla bezrobotnych. W ofercie możemy także spotkać pożyczki bez sprawdzania bazy BIK i KRD, czy też pożyczki z komornikiem i złym BIK-iem.

Rozważając oferty pozabankowe należy zmierzyć się również z kosztami pożyczki. Mogą one być znacznie wyższe niż przy kredytach zaciągniętych w Bankach. Klient powinien realnie ocenić, czy jest w stanie spłacić taką pożyczkę, aby nie wpaść w jeszcze większe tarapaty finansowe.  

Tagi: bik

Zaktualizowano: 17.11.2020

Dodano: 16.11.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top