Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Opublikowano: 05 Maj 2020 Urszula Sokół 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Banki i firmy pożyczkowe przed udzieleniem kredytu czy pożyczki chcą jak najwięcej wiedzieć o osobie wnioskującej. Im więcej informacji posiadają, tym łatwiej ocenić im ryzyko zawieranej umowy. W tym celu weryfikują istniejące na rynku bazy, które zbierają dane pozwalające określić rzetelność potencjalnego kredytobiorcy. Jedną z tych baz jest Krajowy Rejestr Długów.

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Co to jest KRD

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów jest jednym z biur informacji gospodarczej działających w Polsce. Jeśli mamy długi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy się na liście dłużników KRD.

Krajowy Rejestr Długów jest pierwszym polskim BIG, czyli biurem informacji gospodarczej – instytucją zajmującą się gromadzeniem i udostępnianiem danych o nierzetelnych dłużnikach. KRD działa od 2003 roku. W bazach KRD znajduje się ponad 1 milion dłużników. To biuro, w którym możemy znaleźć dane zarówno o zadłużeniu, jak i o tym, że dłużnik wywiązuje się terminowo ze swoich zobowiązań. Wobec tego nie wszystkie informacje w Krajowym Rejestrze Długów są negatywne i świadczą o zadłużeniu.

KRD gromadzi dane dotyczące sytuacji finansowej zarówno osób prywatnych, czyli konsumentów, jak i przedsiębiorców. Musimy jednak spełnić określone wymagania, aby znaleźć się na liście dłużników.

Wymogi obowiązujące w stosunku do konsumentów:

 • zobowiązanie jest efektem stosunku prawnego – powstało z tytułu umowy o kredyt konsumencki oraz umów, o których mowa w art. 1871 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeksu postępowania cywilnego
 • łączna kwota zobowiązań wobec wierzyciela wynosi minimum 200 złotych i może obejmować także odsetki i koszty postępowania egzekucyjnego i sądowego
 • zobowiązanie wymagalne jest od co najmniej 30 dni
 • upłynął co najmniej miesiąc od przesłania do dłużnika listem poleconym albo doręczenia osobistego ostrzeżenia o zamiarze przekazania danych do biura dłużników

Wobec tego wtedy, gdy wierzyciel będzie chciał wpisać dłużnika na listę, musi on najpierw powiadomić go o tym. Jeżeli dłużnik w ustalonym terminie zapłaci swoje zobowiązanie, to podmiot nie dokona wpisu do Krajowego Rejestru Długów naszych danych.

Kiedy możemy trafić do KRD?

Do KRD możemy trafić za brak spłaty:

 • kredytu (uwzględniany jest m.in. kredyt samochodowy, gotówkowy, hipoteczny itd.)
 • pożyczki
 • abonamentu telefonicznego
 • czynszu
 • mandatu
 • opłaty za ubezpieczenie
 • opłaty za prąd
 • biletu
 • alimentów

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Sprawdzenie swoich danych w KRD zajmuje bardzo mało czasu i odbywa się w całości przez Internet. Cały proces jest darmowy (pod warunkiem weryfikacji za pomocą dowodu osobistego) lub zapłacimy za niego 1 zł (koszt przelewu weryfikacyjnego).

Przedstawiamy krok po kroku, jak sprawdzić, czy jesteśmy w Krajowym Rejestrze Długów:

 1. Wchodzimy na stronę https://krd.pl/
 2. Wchodzimy w „panel klienta”
 3. Na dole strony wybieramy „Oferta dla Konsumentów - Zabezpiecz się przed wyłudzeniem danych”
 4. Wybieramy "Sprawdzenie siebie, czyli pobranie z Krajowego Rejestru Długów BIG SA informacji na własny temat", a w kolejnej podstronie wybieramy „załóż konto”
 5. System przekieruje Nas na kolejną stronę i na samym jej dole klikamy na link w „serwisie transakcyjnym”
 6. Przechodzimy do formularza, w którym musimy uzupełnić swoje dane - formularz składa się z 3 kroków
 7. Po wypełnieniu pierwszego kroku ora podaniu danych do logowania j potwierdzamy, że nie jesteśmy robotem i akceptujemy regulamin
 8. Potwierdzamy poprawność danych
 9. W kroku 2 uzupełniamy „dane adresowe” 
 10. Następnie dodajemy wyraźny skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości z widocznym imieniem i nazwiskiem, numerem PESEL lub innym numerem potwierdzającym tożsamość oraz datą ważności. Pozostałe dane na kopii dokumentu należy zamazać. Maksymalny rozmiar dodawanych zdjęć to 1 MB.
 11. Na podany adres mailowy przychodzi wiadomość z danymi do logowania.
 12. Logujemy się do serwisu KRD
 13. Następnie klikamy w opcję „sprawdzenie – sprawdź, czy nie jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”
 14. Jeżeli chcemy skorzystać z usługi „Sprawdź czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”, koniecznie musimy potwierdzić tożsamość. W tym celu należy dokonać jednorazowej opłaty weryfikacyjnej lub dodać czytelny skan albo zdjęcie obu stron dowodu osobistego. Aby to zrobić należy kliknąć gdzie pokazuje strzałka.
 15. Wybieramy metodę potwierdzenie tożsamości, wybierając jedną z dwóch opcji (przelew lub skan)
 16. Następnie musimy oczekiwać na potwierdzenie naszej tożsamości (może to trwać nawet kilka dni). 
 17. Po pozytywnym zwryfikowaniu w swoim panelu wybieramy”sprawdzenie – sprawdź czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”
 18. Ponownie wybieramy opcję sprawdzenie na pomarańczowym polu – usługa wykonana pierwszy raz jest bezpłatna, za każdy kolejny raport będzie pobrana opłata
 19. Nasza prośba zostanie wysłana do Krajowego Rejestru Długów. Na pytanie "Czy chcesz je kontynuować?" – wybieramy – TAK.
 20. Pobieramy raport, który także znajdziemy w zakładce "Raporty"

W rejestrze możemy sprawdzić też, kto w ciągu ostatnich miesięcy wykorzystał Nasz PESEL.

Sprawdzenie KRD – ile kosztuje?

Założenie konta w KRD jest darmowe (weryfikacja dowodem osobistym) lub kosztuje 1 zł (w przypadku wyboru potwierdzenia tożsamości za pomocą przelewu weryfikacyjnego).

Darmowe jest także:

 • sprawdzenie, czy zostaliśmy wpisani do KRD – raz na 6 miesięcy
 • sprawdzenie, kto sprawdzał nas w bazie – raz na 6 miesięcy.

Figurowanie w bazie danych KRD znacząco obniża Naszą wiarygodność finansową i może spowodować odmowę udzielenia kredytu lub pożyczki. Dzięki stałej kontroli nad tymi informacjami mamy możliwość szybkiej reakcji na ewentualne dopisanie do KRD.

Zaktualizowano: 25.06.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Raport BIK - jakie informacje w nim znajdę?

Raport BIK - jakie informacje w nim znajdę?

20 Sty 2020Autor: Urszula Sokół

Jednym z elementów oceny zdolności kredytowej zawsze przez bank, a często przez firmę pozabankową jest weryfikacja Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. BIK zbiera informacje o zobowiązaniach kredytobiorców w stosunku do banków oraz określa kulturę płatniczą Klienta. Co dokładnie znajdziemy w rapo(...)

Czytaj więcej
BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

12 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Na polskim rynku finansowym istnieje kilka instytucji, które zbierają informacji o kulturze płatniczej Polaków. Informacje te mają przede wszystkim ułatwić obieg gospodarczy pieniądza poprzez udostępnienie wiedzy o tym, w jaki sposób konsumenci oraz firmy spłacają swoje zobowiązania. Co to dokładnie(...)

Czytaj więcej
Bank odmówił kredytu - dlaczego?

Bank odmówił kredytu - dlaczego?

05 Lip 2019Autor: Urszula Sokół

Bank odmówił Ci kredytu? Proces oceny zdolności kredytowej to coś, przez co musi przejść każdy, kto stara się o kredyt lub pożyczkę. Niezależnie od tego, czy wnioskujemy w banku, czy firmie pozabankowej zawsze jako Klient zostanie zweryfikowane, to czy będziemy w stanie spłacać kredyt. Co zatem decy(...)

Czytaj więcej
BIK - czy warto dbać o swoją historię kredytową?

BIK - czy warto dbać o swoją historię kredytową?

05 Cze 2019Autor: Urszula Sokół

W Polsce ok 25 mln Klientów ma historię kredytową w BIK, a nadal wiele osób nie wie, co to jest BIK. Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK to instytucja działająca od 1997 roku i została założona w celu gromadzenia, katalogowania i ud

Czytaj więcej
Top