Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Opublikowano: 05 Maj 2020 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Instytucje finansowe zanim udzielą kredytu czy pożyczki mają prawo wiedzieć jak najwięcej o potencjalnym kliencie. Im szereszy zakres posiadanych informacji, tym mniejsze ryzyko zawieranej umowy. W celu ograniczenia tego ryzyka firmy finansujące klientów wykorzystując bazy gospodarze pozwalające na weryfikację danych odnośnie rzetelności potencjalnego klienta. Jedną z tych baz jest Krajowy Rejestr Długów.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest KRD,
 • jakie są podstawy prawne działania KRD,
 • w jakich okolicznościach możesz znaleźć się na liście KRD,
 • jak sprawdzić, czy Twoje dane znajdują się w KRD.
Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Co to jest Krajowy Rejestr Długów (KRD)?

Każdy świadomy konsument wie, zaciągając długoterminowe zobowiązanie, takie jak kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy będzie musiał spłacać raty przez długi czas. Pandemia koronawirusa udowodniła nam wszystkim, że w ciągu paru lat mogą zdarzyć się przykre okoliczności - takie jak chociażby utrata pracy - które mogą przeszkodzić nam w terminowej spłacie zobowiązania. Wtedy może zdarzyć się również tak, że wylądujemy na liście KRD. Co to jest i jak sprawdzić, czy nasze dane znajdują się na liście dłużników?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów należy do grona biur informacji gospodarczej działających na terenie naszego kraju. Krajowy Rejestr Długów jest niekiedy określany - nie do końca poprawnie - jako krajowy rejestr dłużników.

Krajowy Rejestr Długów powstało jako pierwsze polskie biuro informacji gospodarczej, czyli tym samym jest pierwszą polską instytucją zajmującą się gromadzeniem i udostępnianiem danych gospodarczych o nierzetelnych dłużnikach. KRD zostało powołane w 2003 roku. W rejestrach KRD znajdziemy informacje o fakcie zadłużenia, jak i sposobie jego spłaty, czyli wywiązywaniu się z posiadanych długów. Wobec tego w Krajowym Rejestrze Długów znajdują się nie tylko negatywne, ale również pozytywne informacje o klientach.

KRD ma na swojej liście zarówno osoby prywatne jak i osoby prawne, mogą się więc na niej znaleźć zarówno "zwykli" konsumenci jak i przedsiębiorcy. 

Szczegóły traktujące o udostępnianiu informacji gospodarczych oraz o wymianie danych gospodarczych reguluje ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych. Znajdują się tam również przepisy dotyczące biur informacji gospodarczej.

Czy KRD to jedyne BIG w Polsce?

Naszym głównym tematem jest Krajowy Rejestr Długów, ale nie wolno zapominać, że nie jest to jedyne biuro informacji gospodarczej, które może gromadzić, przechowywać i wymieniać nasze dane konsumenckie. Według aktualnego wykazu biur informacji gospodarczej, w Polsce, prócz KRD działa jeszcze 5 takich instytucji, którymi są:

 • Bisnode Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
 • BIG InfoMonitor S.A.
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
 • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej SA

Informacje znajdują się na liście Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Podstawy prawne wpisania na listę KRD

Aby konsument znalazł się na liście, prowadzonej przez Krajowy Rejestr Długów muszą najpierw zajść okoliczności, które określa prawo. Zasady przekazywania informacji gospodarczych do KRD reguluje art. 14 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i głosi, że:

 • łączna kwota zobowiązań wobec wierzyciela wynosi minimum 200 złotych i może obejmować także odsetki i koszty postępowania egzekucyjnego i sądowego, 
 • zobowiązanie jest efektem stosunku prawnego – powstało z tytułu umowy o kredyt konsumencki oraz umów, o których mowa w art. 1871 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeksu postępowania cywilnego, 
 • zobowiązanie wymagalne jest od co najmniej 30 dni, 
 • upłynął co najmniej jeden miesiąc od przesłania do dłużnika listem poleconym albo doręczenia osobistego ostrzeżenia o zamiarze przekazania danych do biura dłużników. 

Jeśli wierzyciel chce wpisać dłużnika na listę, musi go najpierw powiadomić. Jeżeli dłużnik w ustalonym terminie zapłaci swoje zobowiązanie, to podmiot nie dokona wpisu do Krajowego Rejestru Długów naszych danych.

Należy pamiętać, że wierzyciel w pewnych okolicznościach ma obowiązek zgłosić zmiany w danych, które przekazał do KRD. Będzie tak wówczas, kiedy nastąpiła częściowa lub całkowita spłata zadłużenia.

Czym są umowy wymienione w KPC?

Wspomniane zobowiązanie, które jest efektem stosunku prawnego to również umowy, wymienione w art. 187 z indeksem 1 KPC. Umowy te wiążą się z wykonywaniem działalności gospodarczej, a Kodeks mówi, że są to konkretnie:

 • umowa świadczenia usług pocztowych i telekomunikacyjnych,
 • umowy przewozu osób i bagażu w komunikacji masowej,
 • umowy na dostarczanie energii elektrycznej, gazu czy oleju opałowego,
 • umowy na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków,
 • umowy na wywóz nieczystości,
 • umowy na dostarczanie energii cieplnej.

Kiedy możemy trafić do KRD?

Do KRD możemy trafić za brak spłaty:

 • kredytu (uwzględniany jest m.in. kredyt samochodowy, gotówkowy, hipoteczny itd.),
 • pożyczki,
 • abonamentu telefonicznego, 
 • czynszu, 
 • mandatu, 
 • opłaty za ubezpieczenie, 
 • opłaty za prąd, 
 • biletu, 
 • alimentów. 

Warto to przy tym pamiętać, że ponaglenia czy wezwania do zapłaty ze strony wierzyciela nie są jednoznacznie z wpisaniem do KRD, nawet jeśli wierzyciel powiadamia o tym dłużnika. Jak już wspomnieliśmy ważne jest na jaką kwotę opiewa zadłużenie i czy zaszły wszystkie przesłanki, wymienione w ustawie.

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Sprawdzenie swoich danych w KRD zajmuje bardzo mało czasu i odbywa się w całości przez Internet. Cały proces jest darmowy (pod warunkiem weryfikacji za pomocą dowodu osobistego) lub zapłacimy za niego 1 zł (koszt przelewu weryfikacyjnego).

Jak krok po kroku sprawdzić, czy jesteśmy w Krajowym Rejestrze Długów? Najpierw należy wejść chodzimy na stronę https://krd.pl/, a następnie będąc już na stronie KRD wchodzimy w „panel klienta”. Na dole strony wybieramy „Oferta dla Konsumentów - Zabezpiecz się przed wyłudzeniem danych”. Wybieramy "Sprawdzenie siebie, czyli pobranie z Krajowego Rejestru Długów BIG SA informacji na własny temat", a w kolejnej podstronie wybieramy „załóż konto”.

W kolejnym kroku system przekieruje Nas na inną stronę i na samym jej dole klikamy na link w „serwisie transakcyjnym”. Przechodzimy do formularza, w którym musimy uzupełnić swoje dane - formularz składa się z 3 kroków.Po wypełnieniu pierwszego kroku oraz podaniu danych do logowania j potwierdzamy, że nie jesteśmy robotem i akceptujemy regulamin. Potwierdzamy poprawność danych. W kroku 2 uzupełniamy „dane adresowe”. 

Teraz będzie nam niezbędny wyraźny skan dowodu osobistego, ale można także wykonać zdjęcie cyfrowe. Ważne jest aby na skanie lub fotografii figurowały wyraźnie następujące dane:

 • imię i nazwisko, 
 • numer PESEL lub inny numerem potwierdzający tożsamość, 
 • data ważności dowodu osobistego. 

Pozostałe dane na kopii dokumentu należy zamazać. Maksymalny rozmiar dodawanych zdjęć to 1 MB.

Na podany adres mailowy przychodzi wiadomość z danymi do logowania. Logujemy się do serwisu KRD. Następnie klikamy w opcję „sprawdzenie – sprawdź, czy nie jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”. Jeżeli chcemy skorzystać z usługi „Sprawdź czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”, koniecznie musimy potwierdzić tożsamość. W tym celu należy dokonać jednorazowej opłaty weryfikacyjnej lub dodać czytelny skan albo zdjęcie obu stron dowodu osobistego. Aby to zrobić należy kliknąć gdzie pokazuje strzałka. Wybieramy metodę potwierdzenie tożsamości, wybierając jedną z dwóch opcji (przelew lub skan). Następnie musimy oczekiwać na potwierdzenie naszej tożsamości (może to trwać nawet kilka dni). 

Ponownie wybieramy opcję sprawdzenie na pomarańczowym polu – usługa wykonana pierwszy raz jest bezpłatna, każde kolejne pobranie raportu będzie płatne. Nasza prośba zostanie wysłana do Krajowego Rejestru Długów. Na pytanie "Czy chcesz je kontynuować?" – wybieramy – TAK. Pobieramy raport, który także znajdziemy w zakładce "Raporty"

W rejestrze możemy sprawdzić też, kto w ciągu ostatnich miesięcy wykorzystał Nasz PESEL.

Sprawdzenie KRD – ile kosztuje?

Założenie konta w KRD jest darmowe (weryfikacja dowodem osobzypadku wyboru potwierdzenia tożsamości za pomocą przelewu weryfikacyjnego).

Darmowe jest także:

 • sprawdzenie, czy zostaliśmy wpisani do KRD – raz na 6 miesięcy
 • sprawdzenie, kto sprawdzał nas w bazie – raz na 6 miesięcy.

Figurowanie w bazie danych KRD znacząco obniża Naszą wiarygodność finansową i może spowodować odmowę udzielenia kredytu lub pożyczki. Dzieje się tak dlatego, że negatywne informacje konsumenckie o nas podlegają prawnej wymianie danych gospodarczych. Dzięki stałej kontroli nad tymi informacjami mamy możliwość szybkiej reakcji na ewentualne dopisanie do KRD.

Tagi: długkrdkrajowy rejestr długówbig

Zaktualizowano: 03.11.2021

Dodano: 05.05.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Raport BIK - jakie informacje w nim znajdę?

Raport BIK - jakie informacje w nim znajdę?

15 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Jednym z elementów oceny zdolności kredytowej zawsze przez bank, a często przez firmę pozabankową jest weryfikacja Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. BIK zbiera informacje o zobowiązaniach kredytobiorców w stosunku do banków oraz określa kulturę płatniczą Klienta. Z tego artykułu dowiesz się(...)

Czytaj więcej
Bank odmówił kredytu - dlaczego?

Bank odmówił kredytu - dlaczego?

28 Sty 2023Autor: Agnieszka Kłak

Bank odmówił Ci kredytu? Proces oceny zdolności kredytowej to coś, przez co musi przejść każdy, kto stara się o kredyt lub pożyczkę. Niezależnie od tego, czy wnioskujemy w banku, czy firmie pozabankowej zawsze jako Klient zostanie zweryfikowane to czy będziemy w stanie spłacać kredyt. Z tego arty(...)

Czytaj więcej
BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

BIK i BIG - co sprawdzimy w każdej z tych wywiadowni?

21 Lip 2022Autor: Agnieszka Kłak

Na polskim rynku finansowym istnieje kilka instytucji, które zbierają informacji o kulturze płatniczej Polaków. Informacje te mają przede wszystkim ułatwić obieg gospodarczy pieniądza poprzez udostępnienie wiedzy o tym, w jaki sposób konsumenci oraz firmy spłacają swoje zobowiązania. Dane, o których(...)

Czytaj więcej
Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

Ile punktów w BIK, aby dostać kredyt? Wszystko o ocenie punktowej BIK

05 Cze 2019Autor: Agata Dymara

Wielu klientów ubiegających się o pożyczkę nieraz słyszy pewnie o weryfikacji w bazie BIK. Tak samo wielu z powodu wpisów w bazie BIK otrzymują decyzję negatywną dla wniosku o kredyt lub pożyczkę. Dodatkowo, aż 25 milionów Polek i Polaków posiada swoją historię w BIK, a mimo to wielu z nas w dalszym(...)

Czytaj więcej
Top