Kalkulator wynagrodzeń to narzędzie pozwalające przeliczyć wartość wynagrodzenia w ujęciu brutto oraz w ujęciu netto. Po wprowadzeniu danych do kalkulatora można uzyskać informacje o wysokości odprowadzanych składek na ubezpieczenia oraz zaliczki na podatek dochodowy. Całość wyliczeń prezentowana jest również w formie wykresu kołowego. Kalkulator wynagrodzeń prezentuje również koszty po stronie pracodawcy.
Spis treści
Gdy naszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę polskie prawo wymaga opłacania składek ZUS. Podobnie w przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło konieczna jest zapłata stosownych składek ZUS i/lub zaliczki na podatek dochodowy. Te obowiązki podatkowe wpływają na wysokość wynagrodzenia brutto i netto.
Wynagrodzenie brutto jest to wynagrodzenie, które otrzymuje pracownik, ale zwiększone o obowiązkowe składki ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. W ramach składek ZUS w jego skład wlicza się m.in.: ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Wynagrodzenie netto jest to kwota, jaką pracownik otrzymuje za swoją pracę po potrąceniach. Wyróżniamy różne formy opodatkowania wynagrodzeń osób w zależności od formy zatrudnienia.
W obliczeniach należy również uwzględnić koszty uzyskania przychodu. Są to wynikające z art. 22 Ustawy o PIT koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, które wykazuje się w deklaracji PIT. Czynnikiem wpływającym na koszty uzyskania przychodu jest między innymi relacja miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia.
Każda umowa wymaga odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy, a niektóre umowy (np. umowa o pracę czy umowa zlecenie) wymaga odprowadzania składek ZUS. Przeanalizujmy teraz dokładnie, jakie elementy składają się na wynagrodzenie brutto.
Oprócz kwoty netto wynagrodzenia pracodawca zobowiązany jest odprowadzić poniższe potrącenia:
Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi również pracodawca zobowiązany jest do oprowadzania składek ZUS. I tak do składek leżących po stronie pracodawcy zaliczamy:
Kalkulator wynagrodzeń brutto netto pozwala w łatwy i szybki sposób obliczyć miesięczne wynagrodzenie nie tylko z informacją o kosztach pracownika, ale także z informacją o kosztach pracodawcy.