Nowe dane o inflacji w strefie euro

Opublikowano: 2023-09-19 12:00 Dagmara Konik 2 min. czytania

Nowe dane o inflacji w strefie euro

Nowe dane o inflacji w strefie euro

Unijny urząd statystyczny Eurostat podał ostateczne dane dotyczące inflacji w strefie euro. Inflacja w strefie euro spada od października 2022 roku, gdy odnotowano szczyt na poziomie 10,6 procent. Eurostat podaje tzw. inflację HICP. HICP (Harmonized index of consumer prices) to zharmonizowany wskaźnik cen, który obliczany jest według formuły Laspeyres'a zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilności cen. Dane do wyliczania inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, natomiast do danych publikowanych przez GUS czyli inflacji CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

W sierpniu 2023 roku poziom wzrostu cen w strefie euro wyniósł 5,2 procent co oznacza spadek w stosunku do lipca kiedy inflacja wyniosła 5,3 procent. W Polsce Inflacja według standardów unijnych (HICP) wyniosła w sierpniu 9,5 procent w porównaniu rok do roku.

Eurostat podał również dane o inflacji w całej Unii Europejskiej. Wyniosła ona 5,9 procent. To także spadek ponieważ w lipcu było to 6,1 procent.

Polska wciąż znajduje się w czołówce krajów z najwyższą inflacją w Europie. W niechlubnym rankingu wyprzedzają nas tylko Węgry z inflacją na poziomie 14,2 procent, Czechy z odczytem inflacji w wysokości 10,1 procent oraz Słowacja z inflacją na poziomie 9,6 procent.

Najniższa inflacja jest w Danii (2,3 procent), Belgii (2,3 procent) i Hiszpanii (2,4 procent).

Z danych Eurostatu wynika, że w porównaniu do miesiąca lipca w piętnastu państwach członkowskich roczna inflacja spadła, pozostała stabilna w jednym, a wzrosła w jedenastu.

W opublikowanym komunikacie czytamy, że w sierpniu największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały usługi (+2,41 pkt proc), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+1,98 pkt proc.), towary przemysłowe nieenergetyczne (+1,19 pkt proc.) i energia (-0,34 pkt proc).

Zaktualizowano: 19.09.2023

Dodano: 19.09.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top