AVON, Feminoteka oraz BNP Paribas przeciwko przemocy ekonomicznej

Opublikowano: 2021-12-20 14:27:18 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kategoria: News

AVON, Feminoteka oraz BNP Paribas przeciwko przemocy ekonomicznej

AVON, Feminoteka oraz BNP Paribas przeciwko przemocy ekonomicznej

W ramach międzynarodowej akcji „16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć” firma AVON wraz ze współpracą z fundacją Feminoteka oraz przy wsparciu banku BNP Paribas,przygotowała kampanię „Avon Kontra Przemoc”. Jej celem jest edukacja w sprawie przemocy ekonomicznej oraz wsparcie wszystkich poszkodowanych właśnie z tego powodu. Avon stworzył specjalną antyprzemocową aplikację Avon Alert, która umożliwia kontakt z działem wsparcia Feminoteki za pomocą telefonu lub czatu. Specjalistki pomagają znaleźć wyjście z danej sytuacji, są również w stanie spotkać się z poszkodowaną osobą, przeprowadzić konsultacje prawne i psychologiczne.

Kobiety, które w domu spotykają się z przemocą ekonomiczną, niekiedy nie są świadome, że są ofiarą prześladowania bądź też nie zdają sobie sprawy, że mogą w tym obszarze zwrócić się o pomoc.

Czym jest przemoc ekonomiczna? To nic innego jak zachowania, które mają na celu kontrolę zdolności partnera (czy też partnerki) do nabywania, utrzymywania o korzystania z zasobów.  W praktyce może to być na przykład:

  • wydzielanie pieniędzy,
  • kontrola wydatków,
  • domaganie się przedstawiania paragonów, rachunków za codzienne zakupy, 
  • dysponowanie ze wspólnej puli pieniędzy bez zapytania partnera, 
  • zaciąganie kredytów, pożyczek bez zgody, a nawet wiedzy partnera, 
  • niewypłacanie alimentów, 
  • dopuszczenie do sytuacji upokarzającego proszenia o środki finansowe, 
  • utrudnianie podjęcia pracy zarobkowej. 

Temat jest szalenie trudny, a brak świadomości, że dane zachowania to przejaw przemocy domowej często nie skłania ofiar do refleksji oraz szukania wyjścia z niekomfortowej sytuacji. Nagłośnienie problemu przez Avon oraz BNP Paribas, który między innymi wyświetla w bankomatach, ekranach TV znajdujących się w 400 placówkach specjalne plansze edukacyjne w sprawach przemocy ekonomicznej, to szansa dla wielu osób na zdiagnozowanie swojego problemu oraz szansa na lepszą przyszłość.

Źródło: avonkontraprzemoc.pl

Zaktualizowano: 2021-12-21 08:33:14

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top