BIK o bezpieczeństwie zaciągania kredytów. KRD o dłużnikach w sądach. GUS o przeciętnym wynagrodzeniu. Aktualności 18.08.2021 r.

Opublikowano: 2021-08-18 08:40:31 Urszula Sokół 3 min. czytania

Kategoria: News

BIK o bezpieczeństwie zaciągania kredytów. KRD o dłużnikach w sądach. GUS o przeciętnym wynagrodzeniu. Aktualności 18.08.2021 r.

BIK o bezpieczeństwie zaciągania kredytów

Biuro Informacji Kredytowej w porozumieniu ze Szkołą Główną Handlową z Warszawy przygotowuje kampanię edukacyjną dla polskiego społeczeństwa w zakresie informowania o ryzyku stóp procentowych.

Polacy coraz chętniej zaciągają kredyty oparte na zmiennej stopie procentowej. Przy historycznie najniższych stopach procentowych i perspektywach ich wzrostu może mieć to niebagatelne znaczenie dla budżetów domowych. Dziś cieszymy się z dostępności kredytów, a za kilka miesięcy czy lat możemy się zmagać z dużymi problemami w płatnościach rat.

KRD o dłużnikach w sądach

Krajowy Rejestr Długów przypomina, że problem polskich dłużników to nie tylko zaległości względem instytucji finansowych. To często również zaległości wobec sądów. Dziś to ponad 743 miliony zaległości od 162 tys. osób. To te osoby, które nie wpłaciły zasądzonych kosztów sądowych czy kwoty grzywny, a także ci, którzy nie wpłacili kwot odpowiadających zasądzonemu przepadkowi majątku.

75,7 mln złotych – to rekord należący do mieszkańca województwa pomorskiego, a to województwo obok województwa mazowieckiego należy do tych, które notują największą ilość tego typu dłużników. Na trzecim miejscu znajduje się województwo śląskie. Patrząc na kryterium wieku to najwięcej dłużników wyróżnia się w grupie od 26 do 45 lat, a największe kwoty do spłacania mają osoby w wieku 46-55 lat (ponad 1/3 całej kwoty zadłużenia).

GUS o przeciętnym wynagrodzeniu

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w miesiącu lipcu. 5851,87 zł to kwota średniego wynagrodzenia w średnich i dużych firmach. Rok do roku wynagrodzenie wzrosło o niecałe 500 zł, a miesiąc do miesiąca o 50 zł. Utrzymuje się również rosnący trend wzrostu wynagrodzeń.  W ciągu ostatniego roku było to 8,7%.

GUS informuje także, że wzrosło przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Było to wzrost o 1,8% rok do roku.

Zaktualizowano: 2021-08-18 11:41:27

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top