BIK o rynku pożyczkowym w czasach pandemii, coraz więcej bankrutów, nowe regulacje dla Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – poniedziałek, 01.03.2021

Opublikowano: 2021-03-01 09:30:00 Urszula Sokół 5 min. czytania

Kategoria: News

BIK o rynku pożyczkowym w czasach pandemii, coraz więcej bankrutów, nowe regulacje dla Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – poniedziałek, 01.03.2021

BIK o rynku pożyczkowym w czasach pandemii

Biuro Informacji Kredytowej w komunikacie prasowym przedstawiło informacje o sprzedaży firm pożyczkowych współpracujących z BIK w styczniu 2021 roku. Rynek udzielonych pożyczek skurczył się o 19,7% w stosunku do stycznia 2020 roku. Firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę 471 mln złotych, ze średnią kwotą pożyczki 2 215 zł.

W ocenie BIK nie powinno się jednak formułować negatywnych scenariuszy na kolejne miesiące ponieważ rynek od wielu lat charakteryzuje tzw. „efekt stycznia”, kiedy klienci mniej niż w grudniu zainteresowani są pożyczkami i popyt na te produkty finansowe jest zdecydowanie niższy. Dodatkowo ciągle jednak pozostają z nami efekty pandemii, które również wpływają na zainteresowanie nowym finansowaniem. Eksperci BIK przewidują, że rynek w pełni powróci do pełnego funkcjonowania jeśli ograniczenia dotyczące górnych pułapów wynagrodzenia firm pożyczkowych zostaną wycofane wraz z końcem czerwca.

Warto zwrócić uwagę na opinię Agnieszki Wachnickiej, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, która zwraca uwagę na niższą aktywność sektora związaną z restrykcjami, które dotknęły rynek na skutek pandemii. Rynek będzie się kształtował w zależności od przebiegu pandemii, jak czytamy w opinii prezes fundacji.  

Coraz więcej bankrutów

Krajowy Rejestr Długów przedstawił informacje o ilości upadłości w drugim półroczu 2020 roku. W okresie od czerwca do grudnia 2020 padł rekord ogłoszonych upadłości konsumenckich przez polskie sądy. Upadłością konsumencką zostało objętych 8,4 tys. osób – dwukrotnie więcej niż w pierwszym półroczu 2020 roku. Zgodnie z informacjami z KRD 65% tych osób wcześniej posiadało wpisy w KRD.

Prezes KRD, Adam Łącki zwraca uwagę na fakt, że bankructwo nie jest wydarzeniem, które może być dla dłużnika zaskoczeniem: „to ostateczność, ale jednocześnie efekt długiego procesu”. Dłużnicy zanim ogłoszą upadłość mają duże trudności ze spłatą, a wierzyciele coraz częściej upominają się o spłatę zaległości.

Dane KRD podają także, że rok do roku zmieniła się zarówno liczba upadłości, jak i danych dotyczących zadłużenia. Suma długów zwiększyła się z 45,6 mld zł do 48 mld złotych (grudzień 2019 do grudnia 2020). Jednak w analogicznym okresie liczba dłużników spadała o 34 tys. osób, aby osiągnąć łącznie ilość około 2,5 mln dłużników. Średnia kwota długu to obecnie około 19,5 tys. złotych.

Nowe regulacje dla Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

W piątek na stronach Narodowego Banku Polskiego została opublikowana uchwała w sprawie kwartalnej wpłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Jak czytamy w dokumencie: „W opinii Komitetu Stabilności Finansowej nie ma potrzeby wnoszenia wpłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przez kredytodawców za trzeci kwartał 2020 r.”

Opinia ta została wydana na podstawie danych przekazanych do Komitetu przez Komisję Nadzoru Finansowego w którym zostały zawarte informacje o portfelu kredytów mieszkaniowych w trzecim kwartale 2020 r. Ponadto Bank Gospodarstwa Krajowego przekazał dane o stanie środków Funduszu w wysokości 611 mln złotych (dane na koniec grudnia 2020 r.) Ponadto liczba wniosków o wsparcie z Funduszu nie zwiększyła się w ostatnich miesiącach. Opinię Komitetu Stabilności Finansowej kończy zdanie mówiące o posiadaniu wystarczających środków przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców na realizację swoich celów.

Przypomnijmy: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców działa w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, aby wspierać gospodarstwa domowe w trudnej sytuacji finansowej, borykające się z trudnościami w spłacie kredytów mieszkaniowych. Fundusz udziela m.in. pożyczek na spłatę zadłużenia.

Zaktualizowano: 2021-03-01 10:38:33

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (3)


 • Avatar pszczoła

  pszczoła
  19.03.2021 21:20:28

  to już chyba druga informacja o tym rekordzie upadłości w ciągu ostatnich kilku dni

  Odpowiedź
 • Avatar kaaaaaaaaaarl

  kaaaaaaaaaarl
  11.03.2021 11:44:08

  ludzie pobrali pożyczki na święta, ferii nie ma to i potrzeb nie ma i po co pożyczka

  Odpowiedź
 • Avatar optymista

  optymista
  06.03.2021 21:31:57

  byle to wiosny, byle to lata, może jeszce będzie normalnie na tym rynku :)

  Odpowiedź
Top