Bilans płatniczy Polski. Przejęcie krajowych instytucji płatniczych. Przedsiębiorcy planują inwestycje. Aktualności 14.06.2021 r.

Opublikowano: 2021-06-14 09:06:54 Urszula Sokół 2 min. czytania

Kategoria: News

Bilans płatniczy Polski. Przejęcie krajowych instytucji płatniczych. Przedsiębiorcy planują inwestycje. Aktualności 14.06.2021 r.

Bilans płatniczy Polski

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował dane o bilansie płatniczym Polski za kwiecień 2021 r. Ponownie salda zanotowały dodatni odczyt wynosząc dla obrotów towarowych 5,9 mld złotych a dla obrotu usługami 9,6 mld złotych. Rachunek bieżący kraju również był dodatni, na poziomie 8,0 mld złotych. Komunikat NBP podaje, że rok temu saldo to wynosiło 3,3 mld złotych. Eksport towarów wzrósł, rok do roku, o 70%. Tak gwałtowny wzrost wskaźnika to wynik porównania do kwietnia 2020 roku, który był miesiącem szczególnej aktywności pandemii i licznych ograniczeń. W tym ujęciu danych również zwiększył się import towarów o ponad 60%.

Przejęcie krajowych instytucji płatniczych

Na piątkowym posiedzeniu KNF oprócz podjęcia decyzji w sprawie banków spółdzielczych - zezwolenie na połączenie Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej (bank przejmujący) z Bankiem Spółdzielczym Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego „PA-CO-BANK” w Pabianicach (bank przejmowany – wydała również decyzje dotyczące przejęcia akcji krajowych instytucji płatniczych. I tak PayPro SA z Poznania, eCard SA z Warszawy oraz PayLane Sp. z o.o. z Gdańska zostanie przejęte m.in. przez Advent International Corporation z siedzibą w Bostonie za pośrednictwem włoskiej spółki Nexi S.p.A z Mediolanu.

Przedsiębiorcy planują inwestycje

Krajowy Rejestr Długów opublikował wyniki kolejnej edycji badania „KoronaBilans MŚP”. Wynika z niego, że grupa 20% badanych przedsiębiorców planuje inwestycje w swoich firmach, a podobny odsetek również zatrudnienie nowych pracowników. W grupie planujących inwestycje ponad połowa to ci, którzy będą inwestować w nowy sprzęt. Największą chęcią wzrost zatrudnienia wykazują się natomiast przedsiębiorstwa z sektora budowlanego.

Zaktualizowano: 2021-06-15 12:06:52

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top