Co to jest grace period?

Opublikowano: 05 Wrz 2023 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kart

Karty kredytowe na dobre zagościły w portfelach wielu z nas. Ułatwiają codzienne płatności, wspomagają budżet domowy. Są wygodnym narzędziem płatności w podróżach służbowych, czy prywatnych wojażach. Użytkowanie karty kredytowej ma swoją specyfikę z którą wiąże się wiele pojęć. Często są to pojęcia wprost z angielskiego słownika: transakcje ATM, transakcja POS czy grace period. Dziś wyjaśnimy co oznacza ten ostatni tłumaczony na nasz język jako: okres bezodsetkowy. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co dosłownie po polsku oznacza grace period,
  • jak długo karta płatnicza jest bezodsetkowa,
  • co dług na karcie ma wspólnego z okresem bezodsetowym.
grace period

Grace period - co to właściwie jest?  

Grace period to czas bezgotówkowy, to okres w którym z karty kredytowej można pożyczać pieniądze bez konieczności regulowania odsetek. Jest to częsty czynnik budowy oferty karty kredytowej, gdyż darmowy kredyt służy bankom do reklamowania karty kredytowej.                

Coraz większa cześć społeczeństwa korzysta z kart kredytowych i nie ma co się dziwić, korzystając z karty w umiejętny sposób możemy płacić za zakupy zupełnie bez ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci oprocentowania. Karty kredytowe zawsze dawały taką możliwość, jednak nie wielu z nas o tym wiedziało. Wszystkie karty działają według tzw. okresu rozliczeniowego. W Polsce wynosi on przeważnie 30 dni. Warto jednak dowiedzieć się wcześniej ile czasu w naszym przypadku zajmuje cykl rozliczeniowy. Warto też wspomnieć, że środki z których korzystamy, nie są połączone z naszym kontem. Używając karty kredytowej, zaciągamy w banku krótkoterminową pożyczkę, z której korzystamy do wykorzystania miesięcznego limitu. Pożyczka ta jest nieoprocentowana.

Ile może trwać grace period?                                                         

Jest to uzależnione indywidualnie od banku, jednak wacha się między 51 a 61 dniem. Nie jest to jednak oczywiście że w tym czasie klient musimy dokonać spłaty transakcji. Po tym czasie banki produkują zestawienia operacji wykonanych w danym okresie rozliczeniowym. Natomiast spłata jest wymagana dopiero po wygenerowaniu tych transakcji, w tym dokumencie jest podana data spłaty bez odsetek. Co jest istotne, jeśli klient spłaci całe zadłużenie transakcji bezgotówkowych przed zakończeniem grace period, nie będzie wymagane spłacenie odsetek od kredytu. Jest to więc bardzo korzystne narzędzie. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z kredytu na karcie kredytowej jest może być drogie. Oprocentowanie może być wyższe od średniego poziomu oprocentowania kredytu na rynku. Grace period nie obowiązuje w przypadku wypłaty gotówki z bankomatu. Oznacza to, że odsetki od takiej transakcji naliczane są od razu po przeprowadzeniu operacji. Nie ma zastosowania okres bezodsetkowy.

Czy grace period dotyczy karty debetowej?

Niektórzy klienci zastanawiają się, czy karta debetowa jest tym samym co karta kredytowa. Otóż trzeba powiedzieć jasno: to dwa różne od siebie produkty. Karta debetowa jest przypisana do Twojego rachunku płatniczego w banku. Z jej tytułu możesz dysponować tylko tymi pieniędzmi, które realnie znajdują się na Twoim koncie. Natomiast karta kredytowa jest produktem, w ramach którego bank pożycza Ci pieniądze na różne wydatki. Za taki produkt należy zapłacić, dlatego też w przeciwieństwie do debetowej, karta kredytowa musi mieć określoną wartość RRSO.

Skoro wiemy już na czym polega grace period, to oczywiste już powinno być, że termin ten nie dotyczy karty debetowej. Wiąże się on bowiem ze spłatą zadłużenia, gdzie klient nie ponosi dodatkowych kosztów, co nie ma nic wspólnego z korzystaniem z karty debetowej.     

Jak spłacić kartę kredytową?   

Najlepiej byłoby to zrobić z całości w okresie trwania grace period. Da nam to możliwość skorzystania z darmowego oprocentowania.  Przeważnie wystarczy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej i wybrać przycisk „ Spłać”, który wyświetla się przy karcie. Następnie trzeba wybrać kwotę spłaty i ją zatwierdzić. Należy pamiętać, aby mieć odpowiednią kwotę gotówki, która pozwoli nam na spłatę. Warto też wspomnieć, że karta kredytowa wpływa na naszą zdolność kredytową jak pożyczka. Dobrze to wziąć pod uwagę jeśli zastanawiamy się nad wzięciem nowego kredytu. Jeśli np. nie spłacamy zadłużenia w terminie, możemy się spodziewać decyzją odmowną naszego wniosku.

Sam dostęp do środków można sprawdzić przeważnie w bankowości internetowej. Po zalogowaniu widać dwa salda, nasze konto główne i konto karty kredytowej. To ułatwia obsługę karty. Oczywiście nie jest to regułą bo można korzystać z karty w innym banku niż mamy konto główne.

Podsumowując karta kredytowa daje nam wiele korzyści, jeśli korzystamy z niej z głową i stosujemy się do okresu rozliczeniowego. Jeśli jednak zdecydujemy się rezygnować z karty kredytowej  produkt nie zostanie zamknięty, jeśli karta nie jest spłacona.

Tagi: karta kredytowapożyczkagrace periododsetki

Dodano: 05.08.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top