Co zyskają frankowicze, większe rezerwy w Banku Millenium, ważny komunikat KNF – aktualności z dnia 26.01.2021 r.

Opublikowano: 2021-01-26 08:30:00 Anna Kopańska 6 min. czytania

Kategoria: News

Co zyskają frankowicze, większe rezerwy w Banku Millenium, ważny komunikat KNF – aktualności z dnia 26.01.2021 r.

Procesy frankowiczów nabiorą tempa, co mogą zyskać?

Ile frankowicze mogą zyskać na porozumieniach z bankami? – to pytanie stawia w dzisiejszym wydaniu  Rzeczpospolita. Jak wskazuje gazeta, dla decyzji kredytobiorców kluczowy może być rok udzielenia kredytu i chęć uniknięcia kosztów sporów sądowych.

Co jest problemem frankowiczów? Dziennik przypomina, iż kluczowym problemem  w drodze do podważania w sądach umów kredytów hipotecznych, jest duży wzrost wyrażonej w złotych wartości kredytu po umocnieniu się CHF. Zatem największy problem tkwi w tym, że wielu  frankowiczów, mimo dekady spłacania kredytu, ma więcej do spłaty w złotych niż w momencie zaciągnięcia kredytu – wnioskuje gazeta.

Kiedy  opłaca się porozumienie z bankiem? To wszystko zależy od tego kiedy został zaciągnięty kredyt przez klienta, następnie jaki był wówczas kurs CHF ponieważ zasadniczo od niego zależy opłacalność całego przedsięwzięcia – im był niższy tym większy zysk dla klienta.

Potencjalnie największe korzyści mogą odnieść frankowicze podpisujący umowy w 2008 r., gdy za franka płacono tylko 2 zł (dziś jest to 4,22 zł) – czytamy w gazecie.

Z kolei w poniedziałkowym wydaniu gazety pojawiła się informacja, że jeszcze w tym tygodniu do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego trafią pytania prawne, na które odpowiedź rozwieje wątpliwości w sprawie kredytów frankowych.

Pytania prawne ma złożyć w Izbie Cywilnej Małgorzata Manowska, pierwsza prezes SN. "Niektóre pytania sformułowane są wariantowo, tak aby prowadziły do kompleksowej odpowiedzi Sądu Najwyższego na pojawiające się w procesach frankowiczów problemy prawne" – mówi na łamach artykułu gazety  Aleksander Stępkowski, rzecznik prasowy SN.

Od 3 października 2019 r., gdy  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie małżeństwa Dziubaków uznał, że bank zastosował w umowie z nimi niedozwolone klauzule, do polskie sądy przeżywają „zatrzęsienie” wniosków procesowych. "Klienci banków domagają się w nich unieważnienia umów kredytowych indeksowanych w obcej walucie, w których banki nie informowały ich o ryzyku walutowym" - wskazuje dziennik. Takich umów zawierających niedozwolone klauzule mogło zostać zawartych nawet 700 tys. (źródło PAP)

Większa rezerwa na ryzyko związane z kredytami CHF w Banku Millenium

Rezerwa na ryzyko prawne związane z klauzulami waloryzacyjnymi w umowach kredytów hipotecznych i mieszkaniowych indeksowanych kursem CHF, utworzona w IV kwartale 2020 r., wynosi 379,6 mln zł, podał Bank Millennium.

"Wyższy poziom rezerw w porównaniu z tymi w poprzednich kwartałach odzwierciedla negatywny trend w wyrokach sądowych oraz zmiany w modelu szacowania ryzyka. W wyniku takiego poziomu rezerw i pomimo dobrych wyników operacyjnych, bank spodziewa się negatywnego wyniku netto w IV kw. 2020 r., ale dodatniego w całym roku 2020" - czytamy w komunikacie.

Więcej informacji o ryzyku prawnym oraz wynikach finansowych za IV kw. zostanie przekazanych w raporcie bieżącym nt. wstępnych wyników finansowych, którego publikacja planowana jest 2 lutego 2021 r. oraz w raporcie rocznym za 2020 rok, który zostanie opublikowany w dniu 22 lutego 2021 r. (źródło PAP Biznes)

Komunikat KNF w sprawie publikacji dobrych praktyk przez RBD

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała wczoraj komunikat w związku z publikacją przez Radę Banków Depozytariuszy rekomendacji dotyczących dobrych praktyk rynkowych w zakresie wykonywania funkcji depozytariusza funduszu inwestycyjnego.

Jak czytamy w komunikacie „Rada Banków Depozytariuszy (RBD) opublikowała 21 stycznia 2021 r. Rekomendację dotyczącą dobrych praktyk w zakresie wykonywania funkcji depozytariusza funduszu inwestycyjnego (dalej: Wytyczne).  

Rekomendacja RBD podlegała konsultacjom z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), a wytyczne w nim zawarte wpisują się w oczekiwania organu nadzoru w zakresie działań samoregulacji sektorów instytucji finansowych. Wytyczne są zgodne ze stanowiskiem UKNF wyrażonym w komunikacie dotyczącym obowiązków depozytariuszy funduszy inwestycyjnych opublikowanym 19 lipca 2019 r. 

UKNF oczekuje, że instytucje branżowe zrzeszające depozytariuszy i towarzystwa funduszy inwestycyjnych zapewnią powszechne stosowanie Wytycznych wśród swoich członków.

Przypomnijmy, że Rada Banków Depozytariuszy działa w celu reprezentowania i ochrony wspólnych interesów swych członków oraz w celu wspierania rozwoju rynku kapitałowego i usług w zakresie działalności banków jako depozytariuszy.

Zaktualizowano: 2021-01-26 10:44:45

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (3)


 • Avatar fi8458

  fi8458
  26.01.2021 15:45:22

  jak te tematy się płynnie łączą: tu procesy frankowe a tutaj wyższe rezerwy; system naczyń połączonych...

  Avatar Jan1231

  Jan1231 fi8458
  27.01.2021 12:23:40

  dokładnie

 • Avatar Halina

  Halina
  26.01.2021 13:36:15

  brałam CHF w 2009r. zastanawiam się czy mi się to opłaci ale widze że co raz więcej tych spraw w sądach. Uregulowali by to ugodami i byłby spokój

  Odpowiedź
Top