Długi firm coraz mocniej przybierają na wartości – najnowsza dane BIG

Opublikowano: 2021-12-08 13:56:16 Aleksandra Jakubowska 3 min. czytania

Kategoria: News

Długi firm coraz mocniej przybierają na wartości – najnowsza dane BIG

Długi firm coraz mocniej przybierają na wartości – najnowsza dane BIG

Niestety w polskich przedsiębiorstwach obserwujemy wzrost zaległości finansowych. Rejestr zgłoszonych dłużników do Biura Informacji Gospodarczej oraz Biura Informacji Kredytowych, którzy mają zaległości w opłacie kredytów na kwotę co najmniej 500 zł w terminie ponad 30 dni, na koniec trzeciego kwartału tego roku wykazał aż 38,5 mld zadłużenia wśród firm.

Jest to dosyć spory przyrost, ponieważ porównując dane do zeszłego roku mamy do czynienia z większym długiem o 4,1 mld zł czyli o 12%. W poprzednich latach, przed pandemią rok do roku zmiany wynosiły ok.  9%.  Pokazuje to, że koronawirus niestety dał się we znaki w biznesie. Obecnie mamy 324 tys, przedsiębiorstw borykających się ze spłatą swoich zobowiązań, co daje nam wzrost od września 2020 roku o 5,7%. Może to świadczyć o wyższym ryzyku współpracy z firmami, które mają kłopoty niż sprzed pojawienia się COVID-19.

Jak podaje BIG Infomonitor 30% badanych firm nie było w stanie odbudować swoich obrotów sprzed pandemii, nawet nie widzą na to większych szans w przeciągu najbliższych 2-3 lat.

Wysoki wzrost zaległości - o 130% , jest notowany w sektorze wytwarzania i zaopatrywania w energię, gaz i gorącą wodę, chociaż kwotowo sektor znajduje się na dole listy dłużników. O prawie 1/3 zwiększyły się zobowiązania z sektora obsługi rynku nieruchomości (wartościowo z 1,66mld zł do 2,15 mld zł). Kolejne branże z przyrostem długów to:

  • budownictwo wzrost o 16% (6,1 mld zaległości),
  • rolnictwo (wzrost o 16%, zaległości 0,68 mld zł),
  • przemysł (+15%, zadłużenie na 6,9 mld zł),
  • działalność naukowa i techniczna oraz działalność w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej wzrosty o 10-11%.

Najgorsze wyniki są zanotowane w  handlu, ponieważ tutaj zaległości wobec banków, dostawców i innych instytucji finansowych wynosi aż 8,8 mld zł, przy czym gorzej wiedzie się w handlu hurtowym niż detalicznym.

Poprawę widzimy w transporcie, gdzie przyrost zadłużenia wyniósł zaledwie 4% osiągając zaległość 2,3 mld zł.  Nie jest źle w tak bardzo obserwowanej w czasach pandemii Gastronomii i Zakwaterowaniu, gdzie zobowiązania opiewają na kwot 1,8 mld zł.

Źródło: BIG

Zaktualizowano: 2021-12-08 15:17:00

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top