Długi spółek giełdowych w KRD. Nowe wsparcie dla przedsiębiorców. ZBP w obawie o ceny mieszkań. Aktualności 23.07.2021 r.

Opublikowano: 2021-07-23 07:55:01 Urszula Sokół 2 min. czytania

Kategoria: News

Długi spółek giełdowych w KRD. Nowe wsparcie dla przedsiębiorców. ZBP w obawie o ceny mieszkań. Aktualności 23.07.2021 r.

Długi spółek giełdowych w KRD

Krajowy Rejestr Długów (KRD) opublikował wyniki analizy spółek notowanych na GPW (Giełdzie Papierów Wartościowych). Na warszawskim parkiecie ubyło spółek, ale też zmniejszyło się zadłużenie tychże. Tylko 12% spółek ma długi wobec innych podmiotów, a suma zobowiązań to 23,8 mln złotych. Niecałe 50 spółek widnieje w rejestrach KRD. Średnia wartość długu to 0,5 mln złotych, a najniższe zadłużenie to 524 zł należące do spółki wycenianej na 5 mld złotych, a działającej w branży hotelarskiej. Największe zadłużenie zaś należy do firmy wycenianej na 118 mln złotych z branży budowlanej – jej dług to 5,5 mln złotych. Pomijając skrajne przypadki najwięcej firm z długami wpisanymi do KRD działa w branży firm przemysłowych.

Nowe wsparcie dla przedsiębiorców

Polska Agencja Prasowa (PAP) za wypowiedzią rzecznika ZUS przypomina, że od dziś piloci wycieczek, przewodnicy turystyczni oraz prowadzący sklepiki szkolne mogą ubiegać się o zawieszenie składek ZUS oraz świadczenie postojowe. Komunikat ZUS wskazuje konkretne numery PKD objęte nowym wsparciem. ZUS wskazuje na warunek 40% spadku przychodów w przypadku tzw. sklepików szkolnych. ZUS informuje, że wnioski przyjmowane są tylko elektronicznie, za pośrednictwem portalu PUE.

ZBP w obawie o ceny mieszkań

Związek Banków Polskich (ZBP) opublikował stanowisko wobec planowanych zapisów zmian w prawodawstwie w zakresie finansowania polskiego mieszkalnictwa, a powiązanych z Polskim Ładem. Stanowisko zawiera również komentarz dr Jacka Furgi, Przewodniczącego Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP.

ZBP uważa, że wprowadzony pakiet zmian spowoduje wzrost cen na rynku nieruchomości ponieważ planowane działania mają na celu pobudzić stronę popytową. Od sześciu lat ZBP obserwuje trend wzrostu cen mieszkań, który tymi zmianami zostanie dodatkowo przyspieszony. ZBP nie ocenia pozytywnie pomysłu udzielania kredytów hipotecznych z gwarancją zamiast wkładu własnego. Ponadto w prezentowanym stanowisku ZBP wskazuje na konieczność wsparcia procesów oszczędzania na cele związane z nabyciem nieruchomości.

Zaktualizowano: 2021-07-23 09:56:10

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top