Dzień Informacji Pozytywnej, NBP o zwyczajach płatniczych Polaków, kolejne wsparcie z UE. Aktualności 21.05.2021 r.

Opublikowano: 2021-05-21 07:57:04 Urszula Sokół 2 min. czytania

Kategoria: News

Dzień Informacji Pozytywnej, NBP o zwyczajach płatniczych Polaków, kolejne wsparcie z UE. Aktualności 21.05.2021 r.

Dzień Informacji Pozytywnej

Dziś Dzień Informacji Pozytywnej. To „święto” zostało zapoczątkowane przez bazę gospodarczą ERIF w 2015 roku i jest obchodzone co roku w właśnie w dniu 21 maja. Ustanowienie tego dnia ma za zadanie zwrócić uwagę klientów instytucji finansowych, jak bardzo ważna jest dobra historia kredytowa i działania konsumentów w zakresie tworzenia pozytywnej historii.

Czasami błędnie mówi się o tym, że bazy gospodarcze to „czarne listy”. Bazy te gromadzą zarówno wpisy o nieterminowych płatnościach, jak i tych, które zostały uregulowane w terminie. Informacje pozytywne tworzy się na podstawie regularnych płatności rat do banków czy instytucji pożyczkowych a także rachunków za prąd czy internet.

NBP o zwyczajach płatniczych Polaków

Narodowy Bank Polski opublikował cykliczny raport o zwyczajach płatniczych Polaków w 2020 roku. W wynikach badania czytamy, że nadal najpopularniejszą formą płatności jest gotówka. Blisko 98% badanych korzystało z tej formy płatności. Kolejne popularne formy płatności to: karty zbliżeniowe oraz polecenie przelewu. Z płatności mobilnych korzysta trochę więcej ponad 1/5 badanych. Nikt z badanych nie płaci już czekami. Prawie połowa badanych transakcji była dokonywana gotówką mimo, że istniała możliwość płatności za pomocą karty. Działo się tak mimo tego, że prawie 90% badanych posiadało konto bankowe z przypisaną kartą.

Kolejne wsparcie z UE

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje o uruchomieniu nowego programu wsparcia pod nazwą: InvestEU. To blisko 400 mld wsparcia (w formie zwrotnej) dla samorządów, firm i rządu. Ta forma wsparcia ma obejmować m.in. pożyczki i gwarancje w większości od Europejskiego Banku Inwestycji i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego), a w części od Banku Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze mają pojawić się w budżetach beneficjentów od drugiej połowy 2021 roku.

Ponadto Polska Agencja Prasowa informuje, że Komisja Europejska zatwierdziła program wsparcia w zakresie produkcji morskiej energii wiatrowej. Jest to 22,5 mld euro, które zostanie rozdysponowane do roku 2030.

Zaktualizowano: 2021-05-21 11:00:23

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top