Global Money Week czyli dawka wiedzy dla młodych, nowa forma rejestrów UKNF, nowe dane sektora bankowego za tydzień 2021 – aktualności z dnia 12.03.2021r.

Opublikowano: 2021-03-12 07:51:13 Anna Kopańska 5 min. czytania

Kategoria: News

Global Money Week czyli dawka wiedzy dla młodych, nowa forma rejestrów UKNF, nowe dane sektora bankowego za tydzień 2021 – aktualności z dnia 12.03.2021r.

Global Money Week czyli dawka wiedzy dla młodych

Już niebawem, jak informowaliśmy jakiś czas temu, rusza program informacyjny Global Money Week.

Hasło przewodnie tegorocznej kampanii w ramach Światowego Tygodnia Pieniądza brzmi „Zadbaj o siebie, zadbaj o swoje pieniądze - Take care of yourself, take care of your money”.

Organizatorem akcji jest Międzynarodowa Sieć ds. Edukacji Finansowej, która działa przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – OECD/INFE.

Celem kampanii jest wzrost świadomości dzieci i młodzieży na tematy finansowe poprzez  rozwój wiedzy czy umiejętności, które w konsekwencji mogą się przełożyć na ich postawy i nawyki sprzyjające podejmowaniu racjonalnych decyzji finansowych.  

Pierwsza tego typu kampania miała miejsce w 2012 roku, a wzięło w niej do tej pory udział już ok 40 mln dzieci i młodzieży.

W promocję działań na rzecz zdrowych nawyków finansowych zaangażowanych jest aż 170 krajów, które wspiera 63 tys. instytucji takich jak instytucje publiczne na przykład banki centralne, instytucje finansowe o charakterze nadzorującym, ministerstwa finansów i edukacji oraz szkoły, uczelnie wyższe czy ośrodki badawcze.

Tegoroczna kampania Global Money Week odbywa się w dniach 22 – 28 marca 2021 roku.

W poszczególnych dniach obowiązują różne tematy na przykład takie jak skąd się biorą pieniądze w banku albo jak zapobiegać oszustwom finansowym czy pytanie brać kredyt czy nie brać czyli wszystko co powinien wiedzieć młody człowiek zanim podpisze umowę kredytową.

Gorąco zachęcamy do zainteresowania się programem kampanii, ponieważ sądzimy, że zawiera on szereg ciekawych wiadomości z zakresu świata finansów.

Więcej szczegółów i dokładny opis tematów i zagadnień omawianych podczas webinariów każdego dnia akcji, możecie Państwo sprawdzić na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego www.knf.pl.

Nowa forma rejestrów UKNF

KNF informuje na swojej stronie o udostępnieniu w nowej wersji rejestrów pośredników kredytu hipotecznego i ich agentów, pośredników kredytu konsumenckiego oraz rejestru instytucji pożyczkowych.

Nowa forma rejestrów ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i funkcjonalności rejestrów oraz sprawienie, by korzystanie z tych rejestrów było bardziej przyjemne dla użytkowników jakimi są między innymi klienci rynku kredytowego i pożyczkowego.

Od teraz dane prezentowane są w formie przeglądarki z opcją wyszukiwania danych, a także nadal istnieje możliwość pobrania danych do programu Excel lub dodatkowo do programu PDF.

Tak jak do tej pory, na stronie KNF można sprawdzić cztery rejestry: rejestr pośredników kredytu hipotecznego, rejestr agentów pośredników kredytu hipotecznego, rejestr pośredników kredytu konsumenckiego czy rejestr instytucji pożyczkowych.

Redakcja wnioskomat.com przypomina, że ze wspomnianych rejestrów warto skorzystać szczególnie wtedy, kiedy chcemy sprawdzić wiarygodność danej firmy w postaci dopełnienia przez nią obowiązku zgłoszenia do rejestru i tym samym, zarejestrowania danych firmy przez KNF jako pośrednika kredytu hipotecznego, konsumenckiego czy firmy pożyczkowej. (źródło: KNF)

Nowe dane sektora bankowego za styczeń 2021

Na stronie KNF możemy już zobaczyć nowe dane z sektora bankowego za styczeń 2021 roku.

W raporcie KNF czytamy między innymi, że portfel kredytów mieszkaniowych brutto dla gospodarstw domowych w styczniu 2021r. zmniejszył się o 0,2 mld zł, osiągając poziom 482,6 mld zł.

Przy czym portfel kredytów mieszkaniowych złotowych zwiększył się o 2,0 mld zł będąc na poziomie 359,9 mld zł, a udział tych kredytów w liczbie ogółem kredytów mieszkaniowych wynosił 74,6 procent.

Z kolei portfel kredytów mieszkaniowych walutowych zmniejszył się o 2,2 mld zł stanowiąc poziom 122,6 mld zł.

Kredyty konsumpcyjne w styczniu 2021 roku zmniejszyły swoją wartość o 0,8 mld zł osiągając poziom 177,8 mld zł

Na koniec stycznia br. 22 banki, w tym 10 banków komercyjnych i 12 banków spółdzielczych, wykazały łączną stratę w wysokości 115 mln zł.

Pozostałe banki wykazały  łączny zysk na poziomie 416,4 mln zł.

Ze szczegółami raportu można się zapoznać na stronie KNF www.knf.pl. (źródło: KNF)

Zaktualizowano: 2021-10-12 11:14:10

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (1)


  • Avatar Jolka

    Jolka
    12.03.2021 09:56:03

    ooo..to nie wiedziałam, że można sprawdzić firmy pożyczkowe w jakichś rejestrach! zaraz lukne czy jest tam firma co brałam pozyczkę

    Odpowiedź
Top