Inwestuj świadomie – kampania KNF, jedna branża bez spadków sprzedaży i rynek nieruchomości komercyjnych – 30.03.2021

Opublikowano: 2021-03-30 07:19:16 Urszula Sokół 3 min. czytania

Kategoria: News

Inwestuj świadomie – kampania KNF, jedna branża bez spadków sprzedaży i rynek nieruchomości komercyjnych – 30.03.2021

Inwestuj świadomie – kampania KNF

Na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego znajdziemy przypomnienie o trwającej kampanii „Inwestuj świadomie”. Również w innych mediach pojawiają się komunikaty o akcji informacyjnej. KNF podkreśla, że obecnie klienci zmagają się z podwójnie trudną sytuacją. Z jednej strony lokaty są coraz niej opłacalne, a z drugiej inwestycja w bardziej ryzykowne formy oszczędzania tj. akcje czy fundusze wiąże się z dużą niepewnością. Dlatego KNF przedstawia kilka zasad, którym powinni kierować się konsumenci. Należą do nich m.in.

  1. Świadomość tego, że nie ma w pełni bezpiecznych inwestycji.
  2. Inwestowanie środków zawsze wiąże się z ryzykiem, które jest wprost proporcjonalne do stopy zwrotu.
  3. Ważne jest dywersyfikacja swoich inwestycji.
  4. Należy dokładnie sprawdzać jakie produkty inwestycyjne się nabywa oraz kto jest ich dostawcą.
  5. Klient ma prawo do informacji. 

KNF podkreśla również, że zawsze przed podjęciem decyzji konieczne jest określenie horyzontu czasowego swojej inwestycji i odpowiednie dobranie produktu.  

Jedna branża bez spadków sprzedaży

Biuro prasowe BIG InfoMonitor przedstawiło komunikat o sytuacji branży zajmującej się handlem alkoholami. W 2020 roku wydaliśmy ponad 39 mld złotych na alkohol i było to wzrost o 7% w stosunku do roku 2019. Wydatki na alkohol zajmują trzecią pozycję w rankingu wydatków na artykuły spożywcze w domowych budżetach.

Ten wzrost sprzedaży w bezpośredni sposób przełożył się na poprawę podmiotów zajmujących się handlem alkoholami. Zaległości w branży zmniejszyły się o 123,2 mln złotych. Zmniejszyły się długi hurtowni oraz punktów detalicznych. Raport BIG informuje także, że wzrosty nie dotyczą producentów.

Rynek nieruchomości komercyjnych

Na stronie Polskiej Agencji Prasowej (PAP) zostały opublikowane dane dotyczące rynku nieruchomości komercyjnych w 2020 r. Rynek zanotował spadek o prawie 30% w ujęciu rok do roku. Wartość transakcji na tym rynku wyniosła 5,6 mld euro. Rozkład transakcji w 2020 r zmienił się. W poprzednich latach najwięcej transakcji dotyczyło nieruchomości z przeznaczeniem na biura, a do 2020 roku proporcje zmieniły się na rzecz rynku magazynów.

Opublikowany raport firmy doradczej EY podkreśla, że rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce jest stabilny.

Zaktualizowano: 2021-10-12 13:24:21

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top