Jaki będzie rynek pracy w 2022 roku?

Opublikowano: 2022-01-03 13:16:49 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kategoria: News

Jaki będzie rynek pracy w 2022 roku?

Jaki będzie rynek pracy w 2022 roku?

Jak podają eksperci nowy rok przyniesie kontunuację obecnych trendów na rynku pracy. Przewiduje się, że firmy będą intensywnie szukać nowych zasobów kadrowych. Pierwszy kwartał zatem będzie się charakteryzował dużymi zmianami i wyzwaniami. 


Firmy poszukują specjalistów: z branży technologicznej, IT, telekomunikacji, finansowej, produkcji przemysłowej. Kto jeszcze może czuć się pewnie na rynku pracy? Na pewno pracownicy z branży: e-commerce, zatrudnieni w magazynach, logistyce. Na produkcji nadal poszukiwani będą: ślusarze, operatorzy wózków widłowych, mechanicy, absolenci politechniki. Dobry czas w budownictwie również gwarantuje stabilne zatrudnienie w tym sektorze.


Na rynku obserwujemy również niedobór pracowników wyższego i niższego szczebla. Firmy coraz częśćiej decydują się na zatrudnienie niewykwalifikowanej kadry w celu ich przeszkolenia i przyuczenia do pełnionych funkcji.


Niewątpliwie, ze względu na pandemię koronawirusa, trudniej będą mieli pracownicy branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, automotive oraz kierowników, którzy często stracili pracę ze względu na optymalizacje zasobów w firmach.


Dodatkowym motywatorem dla pracowników, aby zmienić pracę jest wysoka inflacja, podwyżki cen gazu, energii, zmiany w regulacjach podatkowych – wszystko to skutkuje nasilająca się presją płacową. Niestety firmy, które nie będą mogły podwyższyć płac, muszą mieć na uwadzę większą rotację swojej kadry. Wyższe oczekiwania właścicieli będzie można zauważyć wobec kadry zarządzającej oraz top menagerów. Zmiany w gospodarce wymuszają zmiany, konieczność dostosowania się do nowych warunków, co często jest sporym wyzwaniem dla zarządzających.


Źródło: PAP

Zaktualizowano: 2022-01-03 15:19:22

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top