Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego od UOKIK

Opublikowano: 2022-01-10 13:53:17 Aleksandra Jakubowska 2 min. czytania

Kategoria: News

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego od UOKIK

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego od UOKIK 

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o zmianach stóp procentowych, wyższych kosztach kredytu, symulacjach wysokości rat. Przeciętny kredytobiorca zapewne nie jest w stanie oszacować jak będzie wyglądała jego rata kredytowa jeśli zmienią się parametry, koszty, oprocentowanie. Naprzeciw wychodzi nam Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji, który już od jakiegoś czasu udostępnia bardzo przydatne narzędzie: kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego.

Na stronie finanse.uokok.gov.pl możemy w bardzo łatwy sposób oszacować jak zmieni się wysokość raty w przypadku podwyżki stóp procentowych. Dodatkowo możemy sprawdzić jaką kwotę zaoszczędzimy kiedy zdecydujemy się na nadpłatę, czy też jakie będą skutku skrócenia kredytu hipotecznego.

Kalkulator mogą również wykorzystać osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny. Tutaj z łatwością, będą mogli posprawdzać parametry kredytowe w zrazie ewentualnych wahań oprocentowania.

Co należy zrobić, aby przeliczyć kredyt?

Wpisać dane swojego zobowiązania tj: kwotę, która zostaje do spłacenia, wysokość raty, oprocetowanie (liczone jako łączną sumę m arży, stawiki referencyjnej – można z łatwością te parametry odnaleźć w harmonogramie oraz datę płatności ostatniej raty. Jeśli chcemy spłacić część kredytu więcej, również jest pole na wpisanie konkretnej sumy.

Znajomość symulacji rat w przyszłości zdecydowanie może ułatwić podjęcie trudnych decyzji kredytowych. Kredyt hipoteczny to obciążenie na kilkanaście lat. Warto dobrze go zaplanować i być świadomym skutków wahań na rynku oprocentowania.

Zaktualizowano: 2022-01-10 16:02:05

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

News komentarze, Wasze opinie o aktualnościach (0)


Top